مقالات

قبل از خرید دستگاه یو وی به چه نکاتی توجه کنیم؟

قبل از خرید دستگاه یو وی به چه نکاتی توجه کنیم؟

بی‌شک شما نام یو وی باکس‌ها را شنیده‌‌اید و بارها تصمیم به خرید آن گرفته‌اید؛ اما هر بار به علت عدم داشتن اطلاعات کافی، تصمیم خود را فراموش کرده‌اید. حق دارید! نداشتن اطلاعات کافی در مورد هر چیزی می‌تواند شما را در دام تردید بیندازد؛ اما راهکار آن چیست؟ ما به شما می‌گوییم. شما با دانستن نکاتی که پیش از خرید دستگاه یو وی باید از آن‌ها اطلاع داشته باشید، می‌توانید قدمی محکم و مهم بردارید. داشتن این اطلاعات می‌تواند به شما دیدی گسترده بدهد تا در نهایت یک خرید خوب و حرفه‌ای داشته باشید. در ادامه با ما همراه باشید تا به شما بگوییم که باید قبل از خرید دستگاه یو وی به چه نکاتی توجه کنید.

قبل از خرید دستگاه یو وی باید به چه نکاتی توجه کرد؟

همان‌طور که گفتیم، اگر قرار است برای خرید دستگاهی هزینه کنید، باید به نکاتی توجه نمایید که خریدتان به همان شکلی که برنامه ریخته‌اید، خوب و کاربردی باشد. در ادامه این بخش می‌خواهیم برخی از نکاتی را که لازم است پیش از خرید یو وی باکس رعایت کنید، برایتان شرح دهیم.

بی‌شک شما نام یو وی باکس‌ها را شنیده‌‌اید و بارها تصمیم به خرید آن گرفته‌اید؛

هدف شما از خرید UV BOX

مهم‌ترین نکته‌ای که باید پیش از خرید یو وی باکس به آن توجه کنید، هدف شما از خرید این دستگاه است. ابتدا شما باید کاربردهای مختلف دستگاه یو وی را بدانید و سپس با آگاهی کامل نسبت به این دستگاه‌ها، محصول مورد نظر خود را خریداری کنید. این دستگاه‌ها کاربردهای ویژه‌ای دارند. یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین کاربردهای این دستگاه، کمک به مادران صاحب فرزند کوچک است. اگر شما هم در خانه‌تان فرزند کوچکی دارید، با مشکلاتی مواجه هستید که آسان‌ترین و کاربردی‌ترین راه‌حلشان استفاده از یو وی باکس‌ها است.

یکی از این مشکلات این است که نوزادان و کودکان زیر ۳ سال عموما عادت دارند وسایل کوچکی را که پیدا می‌کنند یا حتی اسباب‌بازی‌هایش را درون دهانش فرو ببرند. این اتفاق می‌تواند خطرآفرین باشد. توجه کنید این وسایل همیشه تمیز و استریلیزه نیستند و ممکن است روی سطوحشان آلودگی‌های مختلفی نشسته باشد.

این آلودگی‌ها به‌راحتی می‌تواند از طریق دهان کودک به بدنش منتقل شود. به غیر از آن، کودکان مدام دست‌هایشان را به چشمانشان می‌زنند و از این طریق هم می‌توانند باکتری‌ها و میکروب‌های موجود را به بدنشان منتقل کنند.

استفاده از روش UVGI یا همان ضدعفونی توسط اشعه یو وی، در دستگاه یو وی باکس مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش در مقایسه با استفاده از ضدعفونی‌کننده‌های شیمیایی و سنتی موجود در بازار برگ برنده‌ای است که این یو وی باکس‌ها را از روش‌های دیگر ضدعفونی، علی‌الخصوص روش‌های سنتی متمایز می‌کند. اگر می‌خواهید علت این تمایز را بدانید، تا انتهای این بخش ما را همراهی کنید.

همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم، مادران صاحب فرزند کوچک نگرانی بیشتری نسبت به آلوده شدن اشیا و محیط در دسترس کودک خود دارند. کودکانی که سن پایین‌تری دارند، عموما چهار دست و پا در منزل حرکت می‌کنند و در مسیر خرکت خود به هر شی کوچکی که برخورد می‌کنند، کنجکاوی‌شان برانگیخته می‌شود.

ارضای این حس کنجکاوی هم به تماشای این وسایل محدود نمی‌شود. کودکان این ابزارها را در دهانشان فرو برده و این تازه شروع ماجرای بیمار شدنشان است. کاملا مشخص است چقدر این اشیا می‌تواند آلوده باشد و در برخورد با کودک چه مشکلات و بیماری‌هایی را برایش به وجود بیاورد.

کودکان این ابزارها را در دهانشان فرو برده و این تازه شروع ماجرای بیمار شدنشان است.

این نگرانی‌ها بخش بسیار مهمی از دل‌مشغولی‌های یک مادر را شامل می‌شود. البته نگران نباشید! باید به شما این امید را بدهیم که راه‌حل این ماجرا در دسترس شما است و آن چیزی نیست، جز دستگاه یو وی باکس. پس اگر شما هم این دل‌مشغولی‌ها را دارید، باید پیش از خرید دستگاه یو وی آن را مد نظر قرار دهید. یو وی باکس‌ها می‌توانند در این وضعیت به کمک شما بیایند و بخش عمده‌ای از نگرانی‌هایتان را کاهش دهد.

ویژگی مثبت اشعه UVC که در این دستگاه‌ها برای ضدعفونی هوا و سطوح مختلف به کار رفته است، این است که بعد از عملیات پاکسازی و ضدعفونی، هیچ نوع ماده‌ شیمیایی آسیب‌‌زا و مضری از خود بر جا نگذاشته و همین ویژگی اشعه یو وی باعث می‌شود استفاده از آن جهت گندزدایی اشیا برای مادران بدون خطر جانبی باشد.

جهت حصول نتایج دلخواه خود از پاکسازی اشیا به‌وسیله این اشعه، دقت کنید تا مشکلات جدیدتری گریبان‌گیر شما نشود. البته که این مسئله به تولیدکنندگان یو وی باکس‌ها نیز بستگی دارد. یقینا برندهای تجاری معتبری که اقدام به تولید این دستگاه می‌کنند، این موارد ایمنی و تخصصی را رعایت کرده تا مشکلی برای کاربران این دستگاه به وجود نیاورند.

توان یو وی باکس در غیر فعال کردن میکروارگانیسم‌ها و پاتوژن‌ها

نکته دیگری که باید پیش از خرید دستگاه یو وی در نظر داشته باشید، میزان انرژی تابشی اشعه یو وی است. در واقع میزان انرژی تابشی پرتو UV بر غیرفعال‌سازی و خنثی کردن عملکرد میکروارگانیسم‌ها و پاتوژن‌هایی که قرار است در معرض تابش مستقیم این اشعه قرار بگیرند، اهمیت بسیاری دارد.

قطعا در آزمایش‌های گوناگونی که در خط تولید یو وی باکس‌ها انجام می‌گیرد، مشخص می‌شود در صورتی که اشعه UV بر میکروب‌ها و باکتری‌های مختلف تابانده شود، چه مقدار از انرژی تابشی مفید این اشعه به اعماق آن‌ها می‌رسد و دقیقا چه نوع اثری بر میکروارگانیسم‌ها و پاتوژن‌های آن دارد. جهت تعیین میزان تابش پرتو UV و محاسبه آن، کمیت‌های رادیومتری مختلفی وجود دارد؛ مثلا می‌توان به توان تابشی یا شار تابشی منبع اشعه UVC که در حقیقت همان میزان انرژی تابشی ساطع‌شده از منبع در واحد زمان (W) است، اشاره نمود.

دیگر کمیت محاسباتی، محاسبه ایرادیانس نام داشته که معنای آن توان جذب‌شده توسط سطح در واحد سطح (W / m2) است. علاوه بر این‌ها، نمایه تابشی یا همان انرژی تابشی که در نهایت توسط یک سطح مشخص (J / m2) دریافت شده و تحت عنوان دوز اشعه UVC از آن یاد می‌شود (این پارامتر برای درک کردن مکانیسم‌های UVGI اهمیت بسیار زیادی دارد) نیز بخشی از این پارامترها و کمیت‌های محاسباتی توان تابشی اشعه یو وی است.

یو وی باکس‌ها در خط تولید، مسیر طولانی را برای رسیدن به منزل شما طی می‌کنند. در طی این مسیر، حرفه‌ای‌ترین آزمایش‌ها روی این دستگاه انجام می‌شود تا نتیجه نهایی کاربردی بوده و بتواند مشکلات شما را رفع کند. یکی از این مراحل، یافتن دوز مناسب اشعه UVC جهت غیرفعال‌ کردن پاتوژن‌ها توسط این دستگاه است.

در آزمایش‌های ضدمیکروبی که در خط تولید یو وی باکس‌ها انجام می‌گیرد، متخصصان مجرب عموما از اصطلاح کاهش لگاریتمی استفاده می‌کنند. این اصطلاح به شکل علمی، به میزان تغییرات اتفاق افتاده در تعداد و تراکم میکروارگانیسم‌های غیرفعال‌شده یا نابودشده اشاره می‌کند.

کم شدن لگاریتم ۳ (log3) به این معنا بوده که میزان میکروارگانیسم‌های موجود در یک نمونه با فاکتوری معادل ۱۰۰۰ کاهش پیدا کرده و از مقدار کلی و اولیه آن بعد از قرار گرفتن در معرض تابش مستقیم اشعه یو وی فقط یک دهم درصد باقی مانده است.

باکتری‌ها، قارچ‌ها، ویروس‌ها، میکروب‌ها و سلول‌های انگلی، حساسیت‌های متفاوتی نسبت به اشعه UVC داشته و جهت غیر فعال شدن، بر هر یک از این میکروارگانیسم‌های موذی دوزهای متفاوتی از اشعه یو وی اثرگذار خواهد بود. جهت کاهش سطح پاتوژن و میکروارگانیسم‌های سطوح و اشیا مختلف، دوزهای خاصی از اشعه UV توسط متخصصان این امر پیشنهاد شده که البته مقادیرشان در شرایط آزمایشگاهی خاص مورد محاسبه قرار گرفته و انتشار پیدا کرده است.

منطقا در شرایط خارج از محیط آزمایشگاهی، این ارقام دستخوش تغییر خواهند بود. باز هم باید به شما بگوییم که در این زمینه هم جای نگرانی نیست! تمامی این‌ پارامترها پیش از رسیدن دستگاه یو وی به خط تولید نهایی، اندازه‌گیری شده و تحت بررسی قرار می‌گیرند.

یو وی باکس‌ها در خط تولید، مسیر طولانی را برای رسیدن به منزل شما طی می‌کنند.

در نهایت نیز اگر نیاز باشد دوزهایی متفاوت و بالاتری از دوزهای پیشنهادی در دستگاه جهت ضدعفونی مورد استفاده قرار بگیرد، آزمایش‌های جداگانه‌ای جهت حصول اطمینان نهایی انجام شده و تاثیر آن در مدت زمانی خاص مشخص خواهد شد. نگران این اعداد و فرمول‌ها نباشید! در این مورد، لازم نیست شما به‌ عنوان خریدار نگرانی خاصی در رابطه با توان تابشی اشعه یو وی داشته باشید. همان‌طور که در ابتدا هم اشاره کردیم، تمامی این پارامتر‌ها ریز به ریز در خط تولید دستگاه یو وی بررسی می‌شود تا در نهایت این دستگاه با بالاترین کیفیت به دست شما برسد.

تنها چیزی که باید پیش از خرید دستگاه یو وی به آن توجه کنید، مطالعه شناسنامه دستگاه است. قطعا در شناسنامه یو وی باکس، اطلاعات لازم در این باره درج شده و شما می‌توانید از توان تابشی دستگاهی که قصد خرید آن را دارید، اطلاعاتی کسب نمایید.

آگاهی از کارکردهای دستگاه یو وی

مسئله دیگری که پیش از خرید دستگاه یو وی باید به آن توجه کنید، کارکردهای متنوع این دستگاه کاربردی است. یو وی باکس ۴ کارکرد منحصر به فرد و مهم دارد که می‌تواند در عملیات ضدعفونی و پاکسازی به کمک شما بیاید. عملکردهای مختلف این دستگاه از طریق پانل لمسی که روی دستگاه تعبیه شده، به‌‌راحتی قابل تنظیم و مشاهده است.

هر یک از این عملکردها می‌تواند زمان و شرایطی خاص را برای دستگاه و روند ضدعفونی فراهم کنند تا شما بتوانید عملیات پاکسازی خوبی داشته باشید. آگاهی نسبت به این عملکردها پیش از خرید یو وی باکس، می‌تواند یک خرید بهتر را برایتان به ارمغان بیاورد.

عملکردهای چهارگانه این دستگاه عبارت‌ است از:

  • حالت اتوماتیک دستگاه: شما می‌توانید با استفاده از این عملکرد، ترکیبی از حالت گرمایش و تابش اشعه یو وی – که یک حالت ضدعفونی‌کننده کامل و بی‌نقص است – را در عملیات ضدعفونی این دستگاه برای وسایل خود فراهم نمایید.
  • حالت خشک‌کن دستگاه: اگر یو وی باکس خود را در حالت خشک‌کن قرار دهید، فقط قابلیت گرمایش این دستگاه را فعال کرده‌اید و این عملکرد می‌تواند ابزار و اشیاء شما را به‌ شکل کامل خشک به شما تحویل بدهد.
  • حالت نگهداری ایمن و کامل دستگاه: این عملکرد به شما کمک می‌کند وسایلی را که جهت ضدعفونی درون دستگاه می‌گذارید، به شکل ۲۴ ساعته در معرض تابش اشعه UV باقی بماند. این وضعیت دستگاه می‌تواند وسایل مختلف شما را درست در هر دو ساعت یک بار به مدت ۱ دقیقه در معرض تابش اشعه یو وی قرار داده و این روند را برای ۲۴ ساعت آینده نیز حفظ کند.
  • حالت استریلیزه دستگاه: همان‌طور که از نام این وضعیت پیدا است، این عملکرد اصلی‌ترین کارکرد دستگاه یو وی به شمار می‌رود و به شما این امکان را می‌دهد تا وسایل خود را در کمترین زمان ممکن به ایمن‌ترین روش در معرض تابش اشعه UV قرار داده و آن‌ها را ضدعفونی کنید.

آگاهی از این عملکردهای حرفه‌ای و مختلف یو وی باکس، می‌تواند خریدی مطمئن‌تر را برای شما به همراه داشته باشد.

عملکردهای مختلف این دستگاه از طریق پانل لمسی که روی دستگاه تعبیه شده، به‌‌راحتی قابل تنظیم و مشاهده است

آگاهی نسبت به مزایای دستگاه یو وی

ضدعفونی با استفاده از اشعه UVC و دستگاه یو وی مزایای بسیار زیاد‌ی دارد؛ برای مثال می‌توان گفت پرتو‌های یو وی غیر سمی بوده و این ویژگی مهم‌ترین مزیت این دستگاه نسبت به دیگر گندزداها و ضدعفونی‌کننده‌ها است. برخلاف دیگر تمیزکننده‌های شیمیایی و سنتی، اشعه UV کاملا با محیط زیست سازگار بوده و از این جهت خطری برای طبیعت ایجاد نمی‌کند.

علاوه بر این، ضدعفونی با نور یو وی فرآیندی فیزیکی محسوب می‌شود، نه یک فرآیند شیمیایی. این نکته در عملیات ضدعفونی بسیار مهم است و در ادامه بیشتر این مزیت را شرح خواهیم داد. کپک‌‌ها قادرند بیماری‌های عفونی و ارگانیسم‌های تشدیدکننده بیماری آسم را به شکل قابل توجهی گسترش بدهند. البته که راه مقابله با آن‌ها هم وجود دارد. پرتوهای یو وی می‌توانند باکتری‌ها، ویروس‌ها، انگل‌ها، قارچ‌ها، میکروب‌ها‌ و دیگر عوامل مضر را به‌ شکل کامل از بین ببرند.

اشعه یو وی موجود در یو وی باکس، می‌تواند مانع از جمع شدن کپک‌ در منافذ سطوح مختلف شده و جلوی رشد و حیات این میکروارگانیسم‌ها را بگیرد. این روشی است که باعث نابود شدن کامل کپک‌ها می‌شود، در حالی که سایر روش‌های ضدعفونی سنتی توان انجام این کار را نداشته و حتی ممکن است با ایجاد یک محیط مرطوب، شرایط خوبی را برای رشد قارچ‌ها ایجاد کند. در واقع، ضدعفونی‌کننده‌های تحت اشعه UV مانند یو وی باکس، روشی کاملا خشک محسوب شده و نمی‌تواند محیطی مرطوب را برای رشد کپک‌ها و قارچ‌ها به وجود بیاورد.

همچنین یو وی باکس‌ها برخلاف دیگر روش‌های شیمیایی و سنتی قادرند عوامل بیماری‌زا را بدون ایجاد مصونیت به ورطه نابودی بکشانند. این همان مهم‌ترین مزیت ضدعفونی با اشعه UVC است که در ابتدای این بخش در مورد آن صحبت کردیم.

اگر نمی‌دانید ایجاد مصونیت به چه معنایی است و می‌تواند چه مشکلاتی را ایجاد کند، در ادامه با ما همراه باشید تا مکانیسم اثر این روش ویژه را برایتان شرح بدهیم. برخی از ضدعفونی‌کننده‌های سنتی باعث ایجاد پیامدهای ناگواری در بلند مدت در زمینه نابودی باکتری‌ها و میکروب‌ها می‌شوند. یکی از این پیامدهای ناگوار، توسعه یافتن باکتری‌های مقاوم به انواع آنتی بیوتیک‌ها است.

همچنین یو وی باکس‌ها برخلاف دیگر روش‌های شیمیایی و سنتی قادرند عوامل بیماری‌زا را بدون ایجاد مصونیت به ورطه نابودی بکشانند.

همان‌طور که گفتیم، یو وی باکس‌ها از یک روش کاملا فیزیکی برای از بین بردن میکروب‌ها بهره می‌گیرند، نه یک روش و فرآیند شیمیایی. بنابراین باکتری‌های مقاوم و توسعه‌یافته قادر نخواهند بود نسبت به مکانیسم اثر یو وی باکس‌ها مصون شوند و قدرت مضاعفی پیدا کنند. اثر این مکانیسم دقیقا برخلاف فرآیند شیمیایی بوده که باکتری‌ها و ویروس‌ها در برابر آن پس از مدت کوتاهی مقاوم می‌شوند و دیگر مکانیسم اثر ضدعفونی آن را نخواهند پذیرفت.

در واقع حیات باکتری‌هایی که به روش‌های سنتی مقاوم می‌شوند را نمی‌توان تهدید کرد. بنابراین بهترین و کارآمدترین روش برای نابودسازی و جلوگیری از تاثیر مخرب این میکروارگانیسم‌های مضر، بیماری‌زا و آسیب‌زا، استفاده از پرتو یو وی یا یو وی باکس‌ها است. اطلاع از این مطلب پیش از خرید دستگاه یو وی، می‌تواند اطمینان خاطر بیشتری به شما دهد.

امیدواریم با مطالعه این مطلب، توانسته باشید به اطلاعات جامع و مفیدی در رابطه با یو وی باکس‌ها دست یابید؛ چرا که فقط از این طریق می‌توانید به معتبرترین مراکز فروش این دستگاه مراجعه کرده و انتخابی تخصصی و حرفه‌ای داشته باشید. کافی است به تمام نکاتی که باید پیش از خرید بدانید، اشراف کامل داشته باشید و در هنگام خرید محصول، آن‌ها را چون راهنمای جامع خرید یو وی باکس مد نظر قرار دهید.

منبع ++++

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *