مقالات

آموزش استفاده از دستگاه ضدعفونی نور یو وی در خانه

آموزش استفاده از دستگاه ضدعفونی نور یو وی در خانه

شما هم پس از گذراندن دوران پاندمی کرونا، به فکر استفاده از روش‌های ضدعفونی جدیدتر افتاده‌اید؟ مثلا به این قضیه فکر کرده‌اید که یک دستگاه ضدعفونی‌کننده نور یو وی خریداری کنید و از آن جهت ضدعفونی و پاکسازی وسایل خود استفاده کنید؟ اگر این برنامه را در لیست برنامه‌هایی قرار داده‌اید که قرار است انجام دهید یا حتی اقدام به خرید آن کرده‌اید، این مطلب می‌تواند برای شما جالب باشد. یقینا با خرید دستگاه، به یکباره نمی‌توانید تمام نیازهای خود را برطرف کنید، زیرا باید ابتدا روند آموزش استفاده از دستگاه ضدعفونی نور یو وی در خانه را طی کرده و بعد از آن اقدام به استفاده از دستگاه یو وی کنید. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا نکات ویژه‌ای در رابطه با عملکرد این دستگاه، کارکردها و فرمول‌های به کار رفته در آن را به شما ارائه دهیم.

آموزش استفاده از دستگاه ضدعفونی نور یو وی در خانه

پیش از آموزش استفاده از دستگاه ضدعفونی نور یو وی در خانه، باید بدانید که قرار است با چه دستگاهی مواجه شوید و قرار است چه مکانیسم اثری از این دستگاه ببینید.

مثلا به این قضیه فکر کرده‌اید که یک دستگاه ضدعفونی‌کننده نور یو وی خریداری کنید و از آن جهت ضدعفونی و پاکسازی وسایل خود استفاده کنید؟

مشخصا شما قرار است با خرید دستگاه یو وی هزینه‌ای بپردازید و این دستگاه باید مدت زمان مناسبی به شما در زمینه ضدعفونی وسایل مختلف خدمت‌رسانی کند. بنابراین اگر قرار است برای خرید دستگاهی چنین هزینه‌ای کنید، پیش از آن باید حتما به نکات مهمی توجه کنید تا خرید نهایی‌تان دقیقا به همان شکلی باشد که برنامه ریخته‌اید.

هدف شما از خرید دستگاه یو وی باکس، مهم‌ترین نکته‌ای است که باید مد نظر قرار دهید. در ابتدا باید کاربردهای مختلف دستگاه ضدعفونی نور یو وی را بدانید و سپس با آگاهی کامل نسبت به مکانیسم عمل این دستگاه، محصول مورد نظر خود را خریداری کرده و از آن استفاده نمایید. این دستگاه‌ها کاربردهای ویژه‌ای داشته و به کمک اقشار مختلف جامعه در امر ضدعفونی می‌آید.

یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین کاربردهای یو وی باکس‌ها، کمک به مادران صاحب فرزند کوچک در خانه است. اگر شما هم در خانه‌تان فرزند کوچکی دارید، ادامه این مطلب می‌تواند برایتان جذاب باشد. شما به عنوان مادر یک فرزند کوچک، قطعا با مشکلاتی مواجه می‌شوید که آسان‌ترین و کاربردی‌ترین راه حل آن‌ها، استفاده از دستگاه ضدعفونی نور یو وی خواهد بود. یکی از این مشکلات همیشگی این است که عموما نوزادان و کودکان زیر ۳ سال عادت‌های مخربی دارند که یکی از آن‌ها به دهان بردن وسایل کوچک یا حتی اسباب‌بازی‌هایی است که در دسترسشان قرار می‌گیرد.

کاملا واضح است که این اتفاق می‌تواند چقدر خطرآفرین باشد. توجه داشته باشید این وسایل همیشه تمیز نبوده و ممکن است روی سطوح و درون منافذشان آلودگی‌های مختلفی نشسته باشد. این آلودگی‌ها به‌راحتی می‌تواند از طریق مجرای دهانی و تنفسی کودک وارد بدنش شده و او را مبتلا به انواع بیماری‌های عفونی و غیر عفونی کند. به غیر از آن اگر دقت کرده باشید کودکان مدام هنگام بازی یا فعالیت‌های دیگر دست‌هایشان را به چشمانشان زده و یا در دهانشان فرو می‌برند و از این طریق هم می‌توانند باکتری‌ها و میکروب‌های موجود روی سطوح را به بدنشان منتقل کنند.

استفاده از روش UVGI یا همان ضدعفونی توسط اشعه یو وی که در دستگاه یو وی باکس تعبیه شده است، روشی است که می‌تواند بسیاری از نگرانی‌های مادران را در رابطه با این مسئله رفع کند. این روش در مقایسه با استفاده از روش‌های ضدعفونی‌ شیمیایی و سنتی موجود در بازار برگ برنده‌ای دارد که این دستگاه‌های ضدعفونی با نور یو وی را از روش‌های دیگر ضدعفونی، علی‌الخصوص روش‌های سنتی متمایز کرده است. در ادامه این بخش با ما همراه باشید تا علت این تمایز را برایتان شرح دهیم.

استفاده از روش UVGI یا همان ضدعفونی توسط اشعه یو وی که در دستگاه یو وی باکس تعبیه شده است، روشی است که می‌تواند بسیاری از نگرانی‌های مادران را در رابطه با این مسئله رفع کند.

همان‌طور که اشاره کردیم، مادرانی که در منزل فرزند کوچک دارند، نگرانی بسیار بیشتری نسبت به آلوده شدن اشیا و محیط در دسترس فرزند خود دارند و باید درصدد رفع این نگرانی بکوشند. در این میان کودکانی که سن پایین‌تری دارند، عموما در منزل به شکل چهار دست و پا حرکت می‌کنند و مشخصا در مسیر حرکت خود به هر شی‌ء کوچکی که می‌رسند، کنجکاوی‌شان برانگیخته شده و دست به اقدامات خاصی می‌زنند‌.

متاسفانه ارضای این حس کنجکاوی درون آن‌ها هم تنها به تماشای این وسایل محدود نمی‌شود. همان‌طور که گفتیم، کودکان این ابزارها را در دهانشان فرو برده و این تازه شروع ماجرای مبتلا شدنشان به بیماری‌ها مختلف خواهد بود. کاملا مشخص است که چقدر سطوح و منافذ این اشیا می‌تواند آلوده باشد و در برخورد با پوست و دهان کودک، چه مشکلات و بیماری‌هایی را می‌تواند به وجود بیاورد.

منطقا این نگرانی‌ها بخش بسیار مهمی از دل‌مشغولی‌های یک مادر را تشکیل داده و این مادر مجبور است زمان زیادی را صرف مراقبت از کودک کرده تا او وسایل را در دهانش فرو نبرد. البته که با پیشرفت تکنولوژی، بسیاری از این نگرانی‌ها رفع شده و مادران می‌توانند با اطمینان خاطر کامل به کارهای خود برسند.

در حقیقت باید به شما این امید را بدهیم که علم، راه‌حل این ماجرا را در دسترس همگان قرار داده و این راه‌حل چیزی نیست به جز استفاده از دستگاه‌های ضدعفونی‌کننده با نور یو وی یا همان یو وی باکس. پس اگر شما هم در دسته این مادران نگران می‌گنجید و این دل‌مشغولی‌های همیشگی را دارید، باید قبل از خرید یو وی باکس آن را مد نظر خود قرار داده تا بهترین انتخاب را داشته باشید. یو وی باکس‌ها می‌توانند در این وضعیت به کمک شما آمده و بخش عمده‌ای از نگرانی‌هایتان را کاهش بدهند.

ویژگی بسیار مثبت اشعه UVC که در این دستگاه‌ها جهت ضدعفونی هوا و سطوح مختلف به کار رفته، این است که بعد از انجام کامل عملیات پاکسازی و ضدعفونی، هیچ نوع ماده‌ شمیایی آسیب‌‌زا و مضری را از خود بر جای نمی‌گذارد و ویژگی این اشعه است که باعث می‌شود استفاده از آن برای عملیات گندزدایی اشیا برای مادران صاحب فرزند کوچک، هیچ گونه خطر جانبی به همراه نداشته باشد.

به یاد داشته باشید که جهت حصول نتایج دلخواه از عملیات پاکسازی اشیا به‌ وسیله این اشعه دقت بسیار زیادی به خرج دهید تا مشکلات دیگری برای شما به وجود نیاید.

البته که بخش بسیاری از حل این مسئله به تولیدکنندگان دستگاه‌های یو وی بستگی دارد. یقینا برندهای تجاری معتبری که اقدام به تولید این دستگاه‌های ضدعفونی‌کننده می‌کنند، تمام این موارد ایمنی و تخصصی را رعایت کرده تا هیچ مشکلی برای شما به عنوان خریدار دستگاه به وجود نیاید. بنابراین لازم است از معتبرترین برندهای جهانی موجود اقدام به خرید این دستگاه کنید.

منطقا این نگرانی‌ها بخش بسیار مهمی از دل‌مشغولی‌های یک مادر را تشکیل داده و این مادر مجبور است زمان زیادی را صرف مراقبت از کودک کرده تا او وسایل را در دهانش فرو نبرد.

شناخت کارکردهای مختلف این دستگاه

مسئله دیگری که در آموزش استفاده از دستگاه ضدعفونی نور یو وی در خانه باید به آن توجه کنید، شناخت کارکردهای متنوع این دستگاه ضدعفونی‌کننده است. باید بدانید که یو وی باکس‌ها ۴ وضعیت و کارکرد منحصر به فرد و مهم دارند که می‌توانند در عملیات ضدعفونی و پاکسازی به کمک شما آمده و در مراحل مختلف پاکسازی شما را یاری دهند. عملکردها و وضعیت‌های مختلف این دستگاه از طریق پانل لمسی که بر روی بدنه آن تعبیه شده، به‌‌راحتی قابل تنظیم و مشاهده بوده و در دسترس شما قرار می‌گیرد.

هر کدام از این وضعیت‌ها می‌تواند زمان و شرایطی خاص را برای دستگاه و روند ضدعفونی فراهم کرده تا شما بتوانید یک عملیات ضدعفونی بسیار حرفه‌ای را داشته باشید. آگاهی نسبت به این وضعیت‌ها و عملکردها پیش از خرید دستگاه ضدعفونی‌کننده نور یو وی، می‌تواند یک خرید بهتر و ایمن‌تر را برایتان به همراه داشته باشد.

وضعیت‌های ۴گانه این دستگاه عبارتند از:

  • وضعیت اتوماتیک دستگاه نور یو وی: شما می‌توانید با استفاده از وضعیت اتوماتیک این دستگاه ترکیبی از حالت گرمایش و تابش اشعه فرابنفش که یک حالت ضدعفونی‌کننده کامل و بی‌نقص است را در عملیات ضدعفونی برای وسایل مختلف خود فراهم نمایید.
  • وضعیت خشک‌کن نور یو وی: اگر دستگاه یو وی خود را در وضعیت خشک‌کن قرار دهید، در حقیقت فقط قابلیت گرمایش این دستگاه را فعال کرده‌ و این عملکرد می‌تواند ابزار و اشیاء شما را به‌ شکل کامل خشک کرده و در نهایت اشیایی خشک به شما تحویل دهد.
  • وضعیت نگهداری ایمن و کامل دستگاه نور یو وی: این عملکرد به شما کمک می‌کند وسایل خود را که جهت ضدعفونی درون دستگاه می‌گذارید، به شکل ۲۴ ساعته در معرض تابش اشعه فرابنفش باقی بماند. این وضعیت دستگاه قادر است به شکل اتوماتیک وسایل مختلف شما را درست در هر دو ساعت یک بار به مدت ۱ دقیقه در معرض تابش اشعه فرابنفش قرار داده و این روند را برای ۲۴ ساعت آینده هم حفظ کند.
  • وضعیت استریلیزه دستگاه نور یو وی: همان‌طور که از نام این حالت دستگاه پیدا است، این وضعیت اصلی‌ترین کارکرد یو وی باکس به شمار رفته و این امکان را به شما می‌دهد که وسایل خود را در کمترین زمان ممکن و به ایمن‌ترین روش در معرض تابش اشعه فرابنفش قرار داده و آن‌ها را ضدعفونی نمایید.
هر کدام از این وضعیت‌ها می‌تواند زمان و شرایطی خاص را برای دستگاه و روند ضدعفونی فراهم کرده تا شما بتوانید یک عملیات ضدعفونی بسیار حرفه‌ای را داشته باشید.

در روند آموزش استفاده از دستگاه ضدعفونی نور یو وی در خان،ه داشتن آگاهی لازم از این عملکردهای مختلف دستگاه یو وی می‌تواند خریدی بسیار مطمئن‌تر و ایمن‌تر را برای شما به همراه داشته باشد.

آگاهی از توان این دستگاه در غیر فعال کردن میکروارگانیسم‌ها و پاتوژن‌های مختلف

نکته دیگری که باید در روند آموزش استفاده از دستگاه ضدعفونی نور یو وی در خانه به آن توجه داشته باشید، میزان انرژی تابشی اشعه فرابنفش است. در حقیقت میزان انرژی تابشی پرتو فرابنفش بر روند غیرفعال‌سازی و خنثی کردن عملکرد میکروارگانیسم‌ها و پاتوژن‌هایی که قرار است در معرض تابش مستقیم آن قرار بگیرند، بسیار حائز اهمیت است.

البته که باید به شما این اطمینان را بدهیم که قطعا در آزمایش‌های گوناگونی که در خط تولید یو وی باکس‌ها انجام می‌شود، تمام این موارد و توان اثرگذاری این دستگاه مشخص می‌شود، اما لازم است شما هم از این اعداد، ارقام و فرمول‌ها آگاهی داشته باشید تا بتوانید خرید و عملیات پاکسازی حرفه‌ای‌تری را انجام دهید.

 جهت تعیین میزان و توان تابش پرتوهای فرابنفش و محاسبه آن‌ها، کمیت‌های رادیومتری مختلفی موجود است که به کمک متخصصان می‌آید. مثلا در این میان می‌توان به توان تابشی یا شار تابشی منبع اشعه UVC که همان میزان انرژی تابشی ساطع‌شده از منبع در واحد زمان (W) است، اشاره کرد.

کمیت محاسباتی مهم دیگر، محاسبه ایرادیانس نام دارد که معنای آن توان جذب‌شده توسط سطح در واحد سطح (W / m2) بوده و در این زمینه به کمک متخصصان می‌آید. علاوه بر این‌ها، نمایه تابشی یا همان انرژی تابشی که در نهایت توسط یک سطح مشخص (J / m2) دریافت شده و تحت عنوان دوز اشعه یو وی از آن یاد می‌شود (این پارامتر برای درک کردن مکانیسم‌های UVGI اهمیت ویژه‌ای دارد) هم بخشی از این پارامترها و کمیت‌های محاسباتی توان تابشی اشعه فرابنفش محسوب می‌شود.

دستگاه‌های نور یو وی در خط تولید خود مسیر بسیار طی می‌کنند تا در نهایت به دست مشتری برسد. در طی این مسیر، تخصصی‌ترین آزمایش‌ها روی این دستگاه‌ها انجام می‌شود تا محصول نهایی یک دستگاه باکیفیت و خوش‌ساخت باشد. یکی از این مراحل طی‌شده، یافتن دوز مناسب اشعه یو وی جهت غیرفعال‌ کردن پاتوژن‌ها است. در آزمایش‌های ضدمیکروبی که در خط تولید دستگاه‌های نور یو وی انجام می‌گیرد، متخصصان معمولا از اصطلاح کاهش لگاریتمی استفاده می‌نمایند. این اصطلاح به شکل علمی به میزان تغییرات اتفاق افتاده در تعداد و تراکم میکروارگانیسم‌های غیرفعال‌شده یا نابودشده توسط این اشعه اشاره می‌کند.

کم شدن لگاریتم ۳ (log3) به این معنا است که میزان میکروارگانیسم‌های موجود در یک نمونه با فاکتوری معادل ۱۰۰۰ کاهش پیدا کرده و از مقدار کلی و اولیه آن بعد از قرار گرفتن در معرض تابش مستقیم اشعه فرابنفش فقط یک دهم درصد باقی مانده است. باکتری‌ها، قارچ‌ها، ویروس‌ها، سلول‌های انگلی و میکروب‌ها، حساسیت‌های متفاوتی نسبت به اشعه یو وی دارند و جهت غیر فعال شدن، بر هر کدام از این میکروارگانیسم‌ها دوزهای متفاوتی از اشعه فرابنفش اثر خواهد گذاشت.

جهت کاهش سطح پاتوژن و میکروارگانیسم‌های موجود، دوزهای خاصی از اشعه یو وی توسط متخصصان پیشنهاد شده که البته مقادیرشان در شرایط آزمایشگاهی خاص مورد محاسبه قرار گرفته است. این به آن معنی است که منطقا در شرایط خارج از محیط آزمایشگاهی این ارقام تغییر خواهند کرد. باز هم باید به شما بگوییم که به هیچ وجه نباید به خودتان نگرانی راه دهید! تمامی این‌ پارامترها پیش از رسیدن یو وی باکس به خط تولید نهایی، اندازه‌گیری، کنترل و بررسی می‌شود.

دستگاه‌های نور یو وی در خط تولید خود مسیر بسیار طی می‌کنند تا در نهایت به دست مشتری برسد.

در نهایت هم اگر نیاز باشد که دوزهای متفاوت‌تر و بالاتری از دوزهای پیشنهادی در شرایط آزمایشگاهی پیشنهاد شود، آزمایش‌های جداگانه‌ای جهت حصول اطمینان نهایی انجام گرفته و تاثیر آن در مدت زمان خاصی مشخص خواهد شد. بنابراین شما نباید نگران این اعداد و ارقام باشید. همان‌طور که در ابتدا هم به این مورد اشاره کردیم، تمامی این پارامتر‌ها ریز به ریز در خط تولید یو وی باکس‌ها توسط بهترین و مجرب‌ترین متخصصان بررسی شده تا در نهایت این دستگاه با بالاترین کیفیت ممکن به دست خریداران محترم برسد.

تنها چیزی که در فرایند خرید و آموزش استفاده از دستگاه ضدعفونی نور یو وی در خانه باید مورد توجه قرار دهید، مطالعه شناسنامه موجود روی دستگاه است. قطعا در شناسنامه یو وی باکس خریداری شده توسط شما اطلاعات لازم در این باره درج شده و شما می‌توانید از این اعداد و ارقام اطلاعات ویژه‌ای به دست بیاورید.

در این‌ مطلب سعی شد به شکل کامل یک روند کلی آموزش استفاده از دستگاه ضدعفونی نور یو وی در خانه را برای شما مخاطب گرامی شرح دهیم. در این میان توانستیم مکانیسم اثر دستگاه یو وی، کاربرد آن و وضعیت‌های مختلفش را برایتان بیان کنیم و شما را برای خرید و استفاده از این دستگاه تخصصی و حرفه‌ای آماده نماییم. امیدواریم توانسته باشیم این مهم را به بهترین شکل ممکن به انجام برسانیم.

منبع +++

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *