مقالات

معرفی و مقایسه دستگاه های ضدعفونی کننده

معرفی و مقایسه دستگاه های ضدعفونی کننده

می‌دانید که اشعه یو وی قابلیت پاکسازی و ضدعفونی‌کنندگی بسیار بالایی دارد و در صنایع مختلف به کار گرفته می‌شود. به جز صنعت‌، این اشعه به کمک محیط‌های خانگی نیز آمده و توانسته در بسترهای مختلف کاربرد داشته باشد. در مورد این دستگاه‌های خانگی چه می‌دانید؟ چند دستگاه از میان تمامی این دستگاه‌ها می‌شناسید؟ در این مطلب می‌خواهیم به معرفی و مقایسه دستگاه های ضدعفونی کننده بر پایه اشعه یو وی بپردازیم تا بتوانید با دیدی بازتر و با توجه به اهدافتان از این دستگاه‌ها بهره ببرید. با ما همراه باشید.

یو وی باکس و ضدعفونی وسایل مختلف

در اولین معرفی به سراغ دستگاه یو وی باکس یا همان سوریا باکس می‌رویم. ابتدای این مطلب بیاید کمی در ارتباط با اهمیت ضدعفونی با اشعه یو وی و استفاده از یو وی باکس‌ها جهت ضدعفونی وسایل مختلف صحبت کنیم. بگذارید در این مبحث از پاتوژن‌هایی شروع کنیم که قرار است توسط یو وی باکس نابود شوند.

در واقع با بهره‌گیری از این روش پاتوژن‌ها رسما نابود نمی‌شوند، بلکه عملا دیگر توان تکثیر نداشته و با از دست دادن قابلیت تکثیرشان، حیات و فعالیتشان به شکل کامل مختل می‌شود.

به بیان علمی‌تر، پاتوژن‌ها دقیقا همان میکروارگانیسم‌های عفونی، مانند ویروس‌ها، قارچ‌ها، سلول‌های انگلی و باکتری‌هایی هستند که با وارد شدن به درون بدن انسان و رشد کردن در آن محیط، موجب بروز انواع بیماری‌های آزاردهنده می‌شوند. دانشمندان و متخصصان مختلف طی مدت طولانی که در مورد این موجودات ریز تحقیقات خود را انجام داده‌اند، به نتایج جالبی دست یافته‌اند که می‌توان با استناد به آن اهمیت وجود یک دستگاه یو وی باکس در منزل و محل کار را اثبات کرد.

تحقیقات انجام‌شده روی عناصری که خواص ضدباکتریایی قوی دارند، نشان می‌دهد پرتو ماوراءبنفش یا همان اشعه یو وی بیشتر از هر ضدعفونی‌کننده سنتی و جدید دیگری دارای قابلیت ضدباکتریایی بوده و قادر است میکروارگانیسم‌های آلوده موجود در محیط‌های مختلف را با ایجاد یک تخریب شیمیایی در DNA ،RNA و اسید‌های نوکلئیک آن‌ها خنثی کرده کند و حتی در مواردی کاملا آن‌ها را از بین ببرد. بله! درست شنیدید! البته که این از بین بردن و نابود کردن مانند دیگر روش‌های استریلیزه سنتی نبوده و مکانیسم جداگانه، تخصصی و حرفه‌ای‌تری دارد.

در واقع با بهره‌گیری از این روش پاتوژن‌ها رسما نابود نمی‌شوند، بلکه عملا دیگر توان تکثیر نداشته و با از دست دادن قابلیت تکثیرشان، حیات و فعالیتشان به شکل کامل مختل می‌شود. این روش ضدعفونی با دستگاه یو وی دقیقا مقابل روش استریلیزه سنتی قرار گرفته است که در آن تنها حیات میکروبیولوژیکی پاتوژن‌ها به‌طور کامل از بین می‌رود.

شاید برایتان سوال پیش بیاید که این روش‌ها چه تفاوتی با یکدیگر دارد و مگر نتیجه نهایی، از بین رفتن و خنثی شدن پاتوژن‌ها نیست؟ در پاسخ به این سوال مهم باید بگوییم که خیر! مسیر بسیار مهم‌تر از هدف است.

در این مسیر ضدعفونی که با استفاده از روش‌های سنتی انجام می‌شود، باکتری‌ها بعد از مدتی کاملا نسبت به اثر ضدباکتریایی ضدعفونی‌کننده‌های سنتی مقاوم می‌شوند. حال این اتفاق دقیقا چه معنی دارد؟ معنی این مقاوم شدن این است که باکتری‌ها در برابر فعالیت ضدعفونی و گندزدایی این روش‌ها مصون شده و بعد از مدتی هر قدر هم از روش‌های سنتی استفاده نمایید، انگار هیچ عملیات پاکسازی را آغاز‌ نکرده‌اید و تلاشتان بی‌فایده بوده است.

این دقیقا در مقابل مکانیسم اثر ضدعفونی‌کننده‌های یو وی، خصوصا یو وی باکس‌ها بر باکتری‌ها است. اشعه یو وی در حقیقت به شکل فیزیکی باعث نابودی حیات میکروارگانیسم‌ها می‌شود. در این روش ادامه حیات و تکثیر میکروارگانیسم‌ها با اختلال کلی مواجه شده و طی این مکانیسم، باکتری‌ها و ویروس‌های مختلف دیگر توان تکثیر ندارند و در نهایت، اثر و عملکردشان خنثی می‌شود.

در این دستگاه و در این مکانیسم، هیچ‌گاه باکتری‌ها به اشعه یو وی مقاوم نمی‌شوند و این اشعه می‌تواند تا ابد روی این باکتری‌ها با هر شکل از عملکردی اثرگذار باشد. این دقیقا همان قابلیت ویژه‌ای است که ضدعفونی با یو وی باکس‌ها را از سایر روش‌های گندزدا متفاوت می‌کند. نتیجه نهایی این اتفاق، غیرفعال شدن پاتوژن‌ها و ناتوان شدن آن‌ها در آلوده کردن دیگر موجودات است.

روش ضدعفونی و پاکسازی که اصولا برای سطوح و اشیا مختلف در این دستگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و طی آن با بهره‌گیری از اشعه یو وی به شکلی که اشاره کردیم عملکرد پاتوژن‌ها غیرفعال می‌شود، میکروب‌کشی به روش UVGI نام داشته و در آن از لامپ‌های مخصوص این کار استفاده می‌شود. نوعی از این لامپ‌ها، لامپ‌های جیوه یا لامپ‌های میکروب‌کش‌ با فشار پایین نام داشته که پیکی حدود ۷.۲۵۳ نانومتر دارند و جهت ضدعفونی و پاکسازی به روش UVGI کاملا مناسب استفاده هستند.

پاکسازی اشیا مختلف با این روش، به فاکتورهای مختلفی مانند طول موج تابشی، مقدار انرژی ساطع‌شده و میزان حساسیت میکروارگانیسم پاتوژن‌ها نیز وابسته است که این موارد همیشه در خط تولید یو وی باکس‌ها مورد توجه سازندگان قرار می‌گیرد و نگرانی از این بابت برای کاربران این دستگاه وجود ندارد.

سوریا باکس یک یو وی باکس خانگی و ایمن

سوریا باکس، دستگاه حرفه‌ای و تخصصی ضدعفونی است که جای خود را به‌راحتی در منازل و اداره‌های مختلف باز کرده است. دستگاه سوریا یا سوریا باکس، نوین‌ترین و حرفه‌ای‌ترین وسیله جهت ضدعفونی و استریلیزه کردن وسایل مختلف به حساب می‌آید که همان‌طور که در بخش پیشین اشاره کردیم، از تکنولوژی اشعه یو وی در مکانیسم اثر پاکسازی خود بهره می‌گیرد.

همان‌طور که گفتیم، در حال حاضر پرتوی یو وی با نام علمی Ultraviolet بهترین جایگزین برای روش‌های سنتی و شیمیایی ضدعفونی محسوب شده و به‌ عنوان یک فناوری جدید ضدعفونی و گندزدایی مورد تأیید سازمان بهداشت جهانی هم قرار گرفته است. این دستگاه می‌تواند با قابلیت خشک‌کن و پاکسازی توسط اشعه یو وی، اشیا ریز و درشت شما را به ساد‌ه‌ترین شکل ممکن و در مدت زمانی کمتر از ۱۵ دقیقه پاکسازی کند.

سوریا باکس، دستگاه حرفه‌ای و تخصصی ضدعفونی است که جای خود را به‌راحتی در منازل و اداره‌های مختلف باز کرده است.

باید بدانید که سوریا باکس یک استریلیزاتور حرفه‌ای برای همه افراد خانه محسوب می‌شود. اشیاء و ابزارآلات پیرامون شما همیشه در معرض برخورد با انواع آلودگی‌ها و میکروارگانیسم‌ها قرار دارند. حال این را در کنار همه‌گیری ویروس کرونا و خطراتی که متوجه تمام افراد یک خانه است، قرار دهید. یقینا استفاده از این دستگاه برای همه افراد ضروری است و اهمیت آن در کوتاه مدت هم کاملا مشخص می‌شود.

مثلا شما نمی‌توانید بسیاری از وسایل خود، مخصوصا ابزار الکترونیکی مانند گوشی موبایل، دسته پلی استیشن، تبلت، سوییچ و یا کنترل تلویزیونتان را با الکل یا مواد شوینده صابونی ضدعفونی‌ نمایید. بنابراین باید از روش‌های حرفه‌ای‌تر ضدعفونی مانند اشعه یو وی استفاده کرده و این اقدامات نوین را جایگزین روش‌های سنتی و شیمیایی کنید.

محدوده عمل این دستگاه ویژه، تنها به وسایل الکترونیکی مربوط نمی‌شود. خانم‌های باردار، مادران دارای فرزند کوچک، آرایشگرها، رستوران‌دارها، پزشکان، پرستاران، دندان‌پزشکان، نیروهای بیمارستان، صاحبان سینماها و سالن‌های تئاتر، صاحبان سالن‌های ورزشی، مربیان مهدکودک و…، حتما به سوریا باکس احتیاج پیدا خواهد کند و این دستگاه می‌تواند نیاز اقشار مختلف جامعه را رفع کند.

سوریا باکس می‌تواند وسایلی مانند شیشه شیر و ظرف غذای کودک، اسباب‌بازی‌ها، لیوان، بشقاب، قاشق، لیوان، چنگال، کلید، قیچی، کتاب، ساعت، دستبند، گردنبند، خریدهای انجام‌شده و دیگر وسایل مختلفی که امکان دارد به هر شکلی در معرض آلودگی‌های محیطی قرار بگیرند را به‌ شکل کامل استریلیزه کرده و برای شما اطمینان خاطر از پاکسازی وسایلتان را به ارمغان بیاورد.

دستگاه تصفیه آب یو وی و مقایسه دستگاه های ضدعفونی کننده با آن

دستگاه بعدی که می‌توانیم به شما معرفی کنیم، دستگاه ضدعفونی‌کننده آب یو وی است که یک راه بسیار موثر، آسان، مطمئن و کاربردی، جهت مبارزه با انواع آلودگی‌های ویروسی، باکتریایی و میکروبی موجود در آب به شمار می‌آید. این دستگاه قدرت و عملکرد بسیار حرفه‌ای در ضدعفونی آب از میکروارگانیسم‌های موجود در آن دارد.

همان‌طور که در بخش پیشین در رابطه با خنثی کردن پاتوژن‌های مختلف صحبت کردیم، این دستگاه هم دقیقا همان عملکرد را در پیش می‌گیرد و حیات میکروارگانیسم‌ها را با اختلال مواجه می‌کند. استفاده از دستگاه تصفیه آب یو وی مزایای بسیار زیادی دارد که به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  • عدم تغییر رنگ آب
  • عدم تغییر بوی آب
  • عدم تغییر کیفیت فیزیکی آب
  • عدم تغییر کیفیت شیمیایی آب
  • ضدعفونی کامل میکروارگانیسم‌های مقاوم به کلر و اوزون، خصوصا باکتری‌های مقاوم و مصون‌شده در برابر روش‌های سنتی
  • رفع آلودگی‌های موجود در آب، بدون باقی ماندن ماده شیمیایی‌ای پس از انجام عملیات پاکسازی
  • سرعت بسیار بالا در ضدعفونی و تصفیه آب
  • عدم تشکیل ترکیبات آسیب‌زا و مضر شیمیایی
  • هزینه بسیار پایین پاکسازی و ضدعفونی آب
دستگاه ضدعفونی‌کننده آب یو وی است که یک راه بسیار موثر، آسان، مطمئن و کاربردی، جهت مبارزه با انواع آلودگی‌های ویروسی، باکتریایی و میکروبی موجود در آب به شمار می‌آید

دستگاه تصفیه هوای خانگی و مقایسه دستگاه های ضدعفونی کننده با آن

در این بخش از مقاله “معرفی و مقایسه دستگاه های ضدعفونی کننده” به معرفی دستگاه تصفیه هوای خانگی می‌رسیم. یکی دیگر از کاربردهای ضروری نور یو وی در لوازم خانگی، تهویه هوای منزل و محیط‌های مختلف است. این روش یکی از کم‌هزینه‌ترین و موثر‌ترین روش‌‌های کاهش آلاینده‌های موجود در هوا محسوب می‌شود که در منازل و محیط‌های تجاری و اداری به کار می‌آید. همان‌طور که می‌دانید، در هوا ذرات بسیار ریزی از ویروس‌ها، باکتری‌ها و میکروب‌های مختلف به شکل معلق وجود دارند که باید با تهویه مناسب، هوای پاک را جایگزین آن کرد. اما تهویه هوا به چه معنی است؟

 به‌طور کلی باید گفت منظور از تهویه هوا، جایگزین کردن هوای تمیز بیرون با هوای آلوده داخل یک محیط معین است. استفاده از روش‌های مخصوص به این کار مانند باز کردن پنجره‌ها خصوصا در روزهایی که هوای بیرون بسیار تمیز و عاری از هر گونه آلودگی مضری است، می‌تواند تا حد زیادی به بهبود کیفیت هوای داخل منزل یا محیط کار شما کمک کرده و این عملیات را به خوبی به انجام برساند.

اما واضح است که این روش صرفا برای شهرهایی می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد که دور از آلاینده‌های محیطی خطرناک و صنعتی قرار گرفته‌اند. در حقیقت در کلان‌شهرها و شهرهای صنعتی کشور ما با وجود این تعداد کارخانه و ماشین‌های شخصی نمی‌توان انتظار داشت که هوای بیرون همیشه تمیز بوده و جایگزین شدن آن با هوای داخل خانه دردی دوا کند.

در حقیقت در چنین کلان‌شهرهای صنعتی و بزرگی آلاینده‌های هوای بیرون از خانه اگر ناسالم‌تر و خطرناک‌تر از آلاینده‌های درون خانه نباشد، قطعا تمیزتر از آن هم نبوده و جایگزین شدنش با هوای داخل خانه باعث به وجود آمدن مشکلات بیشتری هم خواهد شد.

البته باید به شما بگوییم که نیاز نیست نگران این مسئله باشید، قطعا تکنولوژی‌های موجود توانسته این نگرانی را به شکل کامل رفع کند. یکی از مظاهر تکنولوژی که در این زمینه به کمک افراد آمده است، دستگاه تصفیه هوای خانگی بر پایه اشعه یو وی است.

این دستگاه‌ سال‌ها است که طراحی، اجرا، تولید و وارد منازل و اداره‌ها شده است و توانسته تاثیرات بسیار زیادی بر بهبود کیفیت هوای محیط‌های مختلف بگذارد. شاید بهتر باشد شما نیز دستگاه تصفیه هوای خانگی یو وی را جایگزین تهویه‌های قدیمی و سنتی منزل و محل کار خود کنید. نسخه‌های باکیفیت و جدیدتر این دستگاه‌ها قادر هستند تا ۹۹ درصد آلاینده‌های موجود در هوا را جذب کرده و هوایی عاری از آلودگی را برای تنفس بهتر شما به ارمغان بیاورند.

این دستگاه‌ سال‌ها است که طراحی، اجرا، تولید و وارد منازل و اداره‌ها شده است و توانسته تاثیرات بسیار زیادی بر بهبود کیفیت هوای محیط‌های مختلف بگذارد.

 این دستگاه‌های حرفه‌ای با روش‌های متنوعی اقدام به تصفیه هوای داخل منازل و محیط کار شما می‌کنند. برخی از این‌ محصولات از فیلترهای هوا و کربن اکتیو بهره‌ گرفته‌اند تا آلاینده‌های محیط را به خود جذب کرده و برخی از آن‌ها از لامپ‌های قدرتمند یو وی استفاده می‌کنند. خرید یک دستگاه تصفیه هوای خانگی یو وی می‌تواند کاربرد بسیار زیادی در منزل شما داشته باشد و یک محصول تخصصی و بسیار ایده‌ آل محسوب شود.

در مقاله “مقایسه دستگاه های ضدعفونی کننده” سعی بر آن بود که اطلاعات کاملی در رابطه‌ با سه دستگاه ضدعفونی‌کننده خانگی بر پایه اشعه یو وی در اختیار شما بگذاریم. قطعا شما با مطالعه این مطلب توانسته‌اید دیدی جامع و کلی نسبت به این دستگاه‌ها پیدا کنید و بر اساس نیاز‌های خود اقدام به خرید سوریا باکس، دستگاه ضدعفونی‌کننده هوا و دستگاه تصفیه آب خانگی کنید. امیدواریم توانسته باشیم تمام شبهات موجود را برایتان رفع کنیم و شما را در این مسیر یاری نماییم.

منبع ++

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *