مقالات

راهنمای خرید یو وی باکس؛ قبل از خرید UV Box به این نکات دقت کنید!

راهنمای خرید یو وی باکس

درباره یو وی باکس‌ها چه می‌دانید؟ یقینا شما اگر به دنبال نوین‌ترین روش‌های ضدعفونی بوده‌اید، به نام یو وی باکس‌ها نیز برخورد داشته‌اید. همان‌طور که از نام این دستگاه‌ پیدا است، باز هم با تکنولوژی اشعه فرابنفش یا همان اشعه UVC سر و کار داریم. اشعه UVC به عنوان جدیدترین روش ضدعفونی در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرد. دستگاه یو وی یا همان یو وی باکس نیز یک محصول کاربردی و بسیار جدید محسوب می‌شود که توانسته جای خود را در منازل باز کند. اگر شما هم قصد خرید این دستگاه را دارید، توصیه می‌کنیم تا انتهای این مطلب همراه ما باشید تا اطلاعات کاملی در رابطه با نحوه کار این دستگاه، ویژگی‌ها و مزایای آن به شما بدهیم. شما در پایان این مطلب می‌توانید یک راهنمای خرید یو وی باکس جامع و کامل را اختیار داشته باشید.

UV باکس شما قرار است با چه چیزی مبارزه کند؟

در ابتدای مسیر ارائه راهنمای خرید یو وی باکس، لازم است یکسری اطلاعات کلی در رابطه با نحوه عملکرد این دستگاه به دست بیاورید. سوال مهم این است که یو وی باکس‌ها قرار است در چه زمینه‌ای به کمک شما بیایند؟

دستگاه یو وی یا همان یو وی باکس نیز یک محصول کاربردی و بسیار جدید محسوب می‌شود که توانسته جای خود را در منازل باز کند.

پاسخ این پرسش مهم واضح است: ضدعفونی وسایل مختلف؛ اما چگونه؟ مسئله اصلی «چگونگی اثرگذاری دستگاه یو وی در عملیات ضدعفونی وسایل» است. دستگاه یو وی چگونه می‌تواند وسایل شما را ضدعفونی کند؟ در حقیقت این دستگاه قرار است برای شما چه کاری انجام دهد؟ آسان‌ترین پاسخی که می‌توانیم به این پرسش بدهیم، نابودسازی پاتوژن‌ها است.

اصلا پاتوژن چیست؟ چرا باید یو وی باکس را خریداری کرد تا این پاتوژن‌ها را از بین ببرد؟ پاتوژن‌ها همان میکروارگانیسم‌های عفونی مانند قارچ‌ها، ویروس‌ها، سلول‌های انگلی و باکتری‌هایی هستند که با وارد شدن به بدن انسان و رشد در آن محیط، موجب بروز انواع بیماری‌های سخت و آسیب‌زا می‌شوند. متخصصان و محققان مجرب بسیار زیادی طی مدت طولانی که در مورد این موجودات ریز موذی تحقیقات جامعی را انجام می‌دادند، به نتایج بسیار جالبی دست پیدا کردند که می‌توان با استناد به آن‌ها به اهمیت وجود یک دستگاه یو وی باکس در منازل پی برد.

تحقیقات انجام‌ گرفته روی عناصری که خواص ضدباکتریایی قدرتمند دارند، نشان می‌دهد پرتوهای یو وی بیش از هر ضدعفونی‌کننده دیگری قابلیت ضدباکتریایی داشته و می‌تواند میکروارگانیسم‌های آلوده موجود در محیط‌های مختلف را با ایجاد یک تخریب شیمیایی در DNA، RNA و اسید‌های نوکلئیک آن‌ها خنثی کرده و در نهایت از بین ببرد. این کاری است که یو وی باکس‌های حرفه‌ای برای شما انجام می‌دهند.

البته باید بدانید این نابودسازی توسط یو وی باکس همچون دیگر روش‌های استریلیزه سنتی نبوده و مکانیسم حرفه‌ای‌تری دارد. در واقع با بهره‌گیری از این اشعه پاتوژن‌ها رسماً و به شکل سنتی نابود نمی‌شوند، بلکه دیگر توان تکثیر نداشته و با از دست دادن قابلیت تولید مثل و تکثیرشان، حیات و فعالیتشان مختل شده و از بین می‌روند.

باید بدانید که این روش ضدعفونی با یو وی باکس دقیقا در مقابل روش استریلیزه قرار می‌گیرد که در آن فقط و فقط حیات میکروبیولوژیکی پاتوژن‌ها تحت تاثیر قرار گرفته و از بین می‌رود. در حقیقت در این مسیر ضدعفونی که دستگاه یو وی می‌پیماید، باکتری‌ها در برابر پاکسازی مصون نمی‌شوند. اما مصون شدن باکتری‌ها به چه معنایی است و در این فرایند دقیقا چه اتفاقی می‌افتد؟

معنای حقیقی این مقاوم شدن و مصونیت این است که باکتری‌ها در برابر فعالیت ضدعفونی و گندزدایی روش‌های سنتی، مانند استریلیزه کردن با صابون و … می‌توانند از خود محافظت کنند. در واقع این فرایند عادی‌سازی نسبت به ضدعفونی‌کننده‌ها پس از مدتی برای پاتوژن‌های موذی اتفاق می‌افتد و این یعنی شما هر چقدر هم از روش‌های سنتی استفاده کنید، انگار هیچ عملیات پاکسازی را انجام نداده‌اید‌ و تلاش شما بدون هیچ نتیجه‌ای، فقط وقت و انرژی شما را گرفته است.

این دقیقا در مقابل مکانیسم اثر ضدعفونی‌کننده‌های تحت اشعه یو وی، خصوصاً یو وی باکس‌ها است. اشعه فرابنفش در فرایند پاکسازی به شکل فیزیکی باعث نابودی حیات میکروارگانیسم‌ها شده و اصلا اجازه نمی‌دهد این پاتوژن‌ها به مرحله مصون شدن در برابر اشعه برسند. در این روش همان‌طور که گفتیم، ادامه حیات و تکثیر میکروارگانیسم‌ها با اختلال کلی مواجه می‌شود و طی این مکانسیم باکتری‌ها و ویروس‌های مختلف توان تکثیر و ادامه حیات خود را از دست می‌دهند.

در این دستگاه و در این فرایند پاکسازی، هیچ‌گاه باکتری‌ها به اشعه فرابنفش مقاوم نشده و این اشعه می‌تواند برای همیشه، در هر زمان و ساعتی روی این باکتری‌ها اثرگذار باشد. این دقیقا همان قابلیت و مزیت ویژه‌ای است که عملیات ضدعفونی کردن با یو وی باکس‌ها را از سایر روش‌های گندزدای جدید و سنتی متفاوت می‌کند. نتیجه نهایی این عملیات هم غیر فعال شدن پاتوژن‌ها و ناتوان شدنشان در آلوده کردن دیگر موجودات، خصوصا انسان‌ها خواهد بود.

روش ضدعفونی که در این دستگاه برای سطوح و اشیا مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد و در طی آن با بهره‌گیری از اشعه فرابنفش عملکرد پاتوژن‌ها را غیرفعال می‌کند، میکروب‌کشی به روش UVGI نام دارد و در آن از لامپ‌های مخصوص به این کار استفاده می‌شود. نوعی از این لامپ‌ها موسوم به لامپ‌های جیوه یا لامپ‌های میکروب‌کش‌ با فشار پایین است که پیکی حدود ۷.۲۵۳ نانومتر داشته و جهت ضدعفونی و پاکسازی به روش UVGI قابل استفاده هستند.

پاکسازی اشیا با این روش، به فاکتورهای مختلفی همچون طول موج تابشی، مقدار انرژی ساطع‌شده و میزان حساسیت میکروارگانیسم پاتوژن‌ها وابسته بوده که البته این پارامترها همیشه در خط تولید یو وی باکس‌ها مورد توجه تولیدکنندگان این دستگاه قرار می‌گیرد و شما به عنوان استفاده‌کننده از این یو وی باکس‌ها نباید نگرانی خاصی داشته باشید. ما در کنار شما هستیم تا راهنمای خرید یو وی باکس را به صورت جامع در اختیار شما بگذاریم.

اشعه فرابنفش در فرایند پاکسازی به شکل فیزیکی باعث نابودی حیات میکروارگانیسم‌ها شده و اصلا اجازه نمی‌دهد این پاتوژن‌ها به مرحله مصون شدن در برابر اشعه برسند.

آگاهی کامل از کارکردهای UV باکس

مسئله مهمی که در مسیر خرید یو وی باکس باید به آن توجه داشته باشید، کارکردها و وضعیت‌های مختلف این دستگاه است. این مهم است که پیش از خرید این دستگاه بدانید قرار است با چه چیزی مواجه شوید و چه عملکردهایی از این محصول می‌تواند به شما کمک کند. این آگاهی نقش بسیار مهمی در عملیات ضدعفونی توسط شما دارد و می‌تواند در این زمینه به کمک شما بیاید.

دستگاه یو وی با ۴ عملکرد مختلف برای انجام عملیات پاکسازی و ضدعفونی آماده است. عملکردهای مختلف این دستگاه از طریق پانل لمسی که بر روی آن تعبیه شده است، به‌‌راحتی قابل تنظیم و مشاهده بوده و می‌تواند به شما با توجه به هدفتان در استفاده از دستگاه یاری برساند. هر کدام از این وضعیت‌ها قادر است زمان و شرایط خاصی را برای دستگاه و روند ضدعفونی توسط آن فراهم کرده تا شما بتوانید یک عملیات پاکسازی خوب داشته باشید. آگاهی نسبت به این وضعیت‌های مختلف پیش از خرید دستگاه یو وی، یقینا یک خرید بهتر را برایتان به ارمغان خواهد آورد.

عملکردهای ۴گانه این دستگاه شامل موارد زیر می‌شود:

  • وضعیت اتوماتیک دستگاه یو وی: شما می‌توانید با استفاده از این وضعیت، ترکیبی از حالت گرمایش و تابش اشعه فرابنفش که یک حالت ضدعفونی‌کننده کامل و بی‌نقص است را در عملیات پاکسازی این دستگاه برای وسایل خود فراهم کنید.
  • وضعیت خشک‌کن دستگاه یو وی: اگر یو وی باکس خود را در وضعیت خشک‌کن قرار دهید، قابلیت گرمایش این دستگاه را فعال کرده‌‌اید و این عملکرد می‌تواند ابزار و اشیاء شما را کاملا خشک کرده و به شما تحویل دهد.
  • وضعیت نگهداری ایمن و کامل دستگاه یو وی: این وضعیت به شما کمک می‌کند وسایلتان که جهت ضدعفونی درون دستگاه می‌گذارید، به شکل ۲۴ ساعته در معرض تابش اشعه فرابنفش قرار بگیرد. در حقیقت این وضعیت دستگاه می‌تواند وسایل مختلف شما را درست در هر دو ساعت یک بار به مدت ۱ دقیقه در معرض تابش این اشعه قرار داده و این روند را برای ۲۴ ساعت آینده نیز به همین شکل نگه دارد.
  • وضعیت استریلیزه دستگاه یو وی: همان‌طور که از نام این عملکرد پیدا است، در این وضعیت با اصلی‌ترین وظیفه این دستگاه مواجه می‌شوید. عملکرد استریلیزه یو وی باکس به شما این امکان را می‌دهد تا وسایل خود را در کمترین زمان ممکن به ایمن‌ترین حالت در معرض تابش اشعه یو وی قرار داده و آن‌ها را کاملا ضدعفونی نمایید.

این ۴ عملکردی است که شما قرار است به هنگام استفاده از دستگاه یو وی باکس با آن مواجه شوید. یقینا آگاهی از این عملکردها می‌تواند خریدی مطمئن‌تر را برای شما به همراه داشته و یک تجربه ویژه را برایتان به ارمغان بیاورد.

مزایای یو وی باکس‌ها

مسئله دیگری که می‌تواند در خرید یو وی باکس‌ها به شما کمک کند، اطلاع از مزایای این دستگاه است. یقینا شما با آگاهی از مزایای بی‌شمار یو وی باکس،‌ می‌توانید تصمیم منطقی‌تری جهت خریداری این دستگاه بگیرید. ضدعفونی با استفاده از اشعه UVC و دستگاه یو وی مزایای زیاد‌ی دارد؛ برای مثال می‌توان گفت پرتو‌های فرابنفش غیرسمی هستند و این ویژگی مهم‌ترین مزیت این دستگاه نسبت به دیگر گندزداها و ضدعفونی‌کننده‌ها به شمار می‌رود.

برخلاف دیگر تمیزکننده‌های شیمیایی و سنتی، اشعه یو وی کاملا دوستدار محیط زیست بوده و از این جهت خطری برای طبیعت ایجاد نمی‌کند. علاوه بر این، ضدعفونی با اشعه یو وی همان‌طور که گفتیم یک فرآیند فیزیکی محسوب می‌شود، نه یک فرآیند شیمیایی. این نکته در عملیات پاکسازی وسایل بسیار مهم است. در ادامه بیشتر در رابطه با این ویژگی دستگاه با شما صحبت خواهیم کرد.

برخلاف دیگر تمیزکننده‌های شیمیایی و سنتی، اشعه یو وی کاملا دوستدار محیط زیست بوده و از این جهت خطری برای طبیعت ایجاد نمی‌کند

کپک‌‌ها می‌توانند باعث گسترش بیماری‌های عفونی و ارگانیسم‌های تشدیدکننده بیماری آسم بشوند؛ البته که راه مقابله با آن‌ها هم در دسترس است. پرتوهای فرابنفش قادرند باکتری‌ها، ویروس‌ها، سلول‌های انگلی، قارچ‌ها، میکروب‌ها‌ و دیگر عوامل مضر را به‌ شکل کامل از بین برده و حیاتشان را مختل کنند. اشعه فرابنفش موجود در یو وی باکس‌ها می‌تواند مانع از جمع شدن کپک‌ در منافذ موجود روی بدنه اشیا شده و این چنین جلوی رشد و حیات این میکروارگانیسم‌ها را بگیرد. این روشی است که باعث نابود شدن کامل کپک‌ها شده و محیط رشد و تکثیر آن‌ها را از بین می‌برد.

این در حالی است که سایر روش‌های ضدعفونی سنتی توان انجام این کار را نداشته و حتی ممکن است با ایجاد یک محیط مرطوب، شرایط خوبی را برای رشد و تکثیر قارچ‌ها ایجاد کنند؛ اما یو وی باکس یک روش کاملا خشک است و نمی‌تواند این محیط مرطوب را برای رشد کپک‌ها و قارچ‌ها به وجود بیاورد. این شاید مهم‌ترین مزیت دستگاه یو وی باشد. همچنین یو وی باکس‌ها برخلاف دیگر ضدعفونی‌کننده‌های شیمیایی و سنتی، قادرند عوامل بیماری‌زا را بدون ایجاد مصونیت نابود کنند.

ویژگی مثبت دیگر اشعه UVC که در این دستگاه‌ها برای ضدعفونی سطوح و اشیا مختلف به کار رفته است، این است که بعد از عملیات پاکسازی و ضدعفونی توسط یو وی باکس، هیچ نوع ماده‌ شیمیایی آسیب‌‌زایی بجا نمی‌ماند و همین ویژگی اشعه یو وی باعث شده استفاده از آن جهت پاکسازی اشیا برای مادرانی که فرزند کوچک دارند، بدون خطر جانبی باشد. همان‌طور که واضح است، مادرانی که فرزند کوچک دارند، باید بیش از هر شخص دیگری حساسیت به خرج دهند و تمام جوانب استفاده از این وسیله را مد نظر قرار دهند.

کپک‌‌ها می‌توانند باعث گسترش بیماری‌های عفونی و ارگانیسم‌های تشدیدکننده بیماری آسم بشوند؛

به یاد داشته باشید جهت حصول بهترین نتیجه از پاکسازی اشیا توسط این اشعه، باید توجه ویژه‌ای به عوامل مختلف داشته باشید تا در مسیر انجام ضدعفونی، مشکلات جدیدتری برای شما به وجود نیاید. البته همان‌طور که پیش‌تر هم اشاره کردیم، این مسائل اصولا به تولیدکنندگان یو وی باکس‌ها بستگی داشته و شما تنها لازم است از شرکت‌های مجرب و باسابقه اقدام به خرید این دستگاه کنید. یقینا برندهای تجاری معتبری که یو وی باکس‌ها را تولید می‌کنند، تلاش دارند این موارد ایمنی و تخصصی را در بالاترین استانداردهای ممکن رعایت کنند تا مشکلی برای کاربران این دستگاه به وجود نیاید.

دستگاه یو وی باکس، یک محصول کاربردی و پایه‌ای در منازل شما محسوب می‌شود.

همان‌طور که گفتیم، اگر تا پایان این مطلب همراه ما بوده باشید، توانسته‌اید به یک راهنمای خرید یو وی باکس دسترسی داشته باشید. داشتن یک خرید خوب در هر زمینه‌ای، نیاز به اطلاعات کلی و جزئی دارد. دستگاه یو وی باکس، یک محصول کاربردی و پایه‌ای در منازل شما محسوب می‌شود. یقینا باید با آگاهی صد درصدی اقدام به خرید یو وی باکس کنید تا متحمل ضرر مالی نشوید. در این مطلب تلاش کردیم راهنمای خرید یو وی باکس علمی و منطقی برای استفاده شما تعریف کنیم. امیدواریم توانسته باشیم به شما در این مسیر کمک کرده و یک تجربه خرید عالی را برایتان به ارمغان بیاوریم.

منبع +++++ 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *