مقالات

اهمیت ضدعفونی کردن ابزارهای آرایشی و بهداشتی با پرتوی فرابنفش

اهمیت ضدعفونی کردن ابزارهای آرایشی و بهداشتی با پرتوی فرابنفش

از آنجا که ایران به لحاظ مصرف لوازم آرایشی و بهداشتی یکی از کشورهای پیشرو است، اهمیت بسیار دارد که به بهداشت و سلامت این لوازم نیز توجه ویژه شود. روش‌هایی که برای ضدعفونی کردن ابزارهای آرایشی و بهداشتی استفاده می‌شوند، گاهی با مشکلات و محدودیت‌هایی همراه هستند. در نتیجه برای حفظ سلامتی، نیاز است تا از روشی استفاده شود که بتوان به‌راحتی و بدون محدودیت، ابزار آرایشی و بهداشتی را ضدعفونی کرد. بهترین روش، استفاده از پرتوی فرابنفش است. به همین دلیل ما در این مقاله قصد داریم اهمیت ضدعفونی کردن ابزارهای آرایشی و بهداشتی با پرتوی فرابنفش را مورد بررسی قرار دهیم. پیشنهاد می‌کنیم ادامه این مقاله را از دست ندهید.

چرا نیاز است ابزارهای آرایشی و بهداشتی ضدعفونی شوند؟

استفاده از لوازم آرایشی و بهداشتی نامناسب، می‌توانند باعث به وجود آمدن مشکلات پوستی برای شما شوند. لوازم آرایشی و بهداشتی نامناسب، یعنی محصولاتی که مرغوب و باکیفیت نیستند یا برای پوست شما مناسب نیستند.

در نتیجه برای حفظ سلامتی، نیاز است تا از روشی استفاده شود که بتوان به‌راحتی و بدون محدودیت، ابزار آرایشی و بهداشتی را ضدعفونی کرد.

ممکن است شما از کیفیت لوازم خود مطمئن باشید و از محصولاتی متناسب با نوع پوست‌تان استفاده کنید، اما باز هم دچار مشکلات پوستی شوید. دلیل ایجاد چنین مشکلاتی بر روی پوست صورت شما، می‌تواند به دلیل وجود آلودگی در لوازم آرایشی و بهداشتی‌تان باشد.

گاهی اوقات همان محصولی که شما برای زیبایی و بهداشت استفاده می‌کنید، به دلیل آلودگی، می‌تواند به سلامت شما آسیب برساند. یکی از مواردی که باعث به وجود آمدن مشکلات جدی برای سلامتی می‌شود، قرار گرفتن در معرض سموم محیطی و باکتری‌ها است. سموم محیطی و باکتری‌ها از طریق محیط فیزیکی ما (مثل خانه، محل کار، مدارس و پارک‌ها)، غذا و آب، مبلمان و لوازم آرایشی و بهداشتی وارد بدن می‌شوند.

ساختار لوازم آرایشی به گونه‌ای است که می‌توانند باعث جذب باکتری‌ها و سلول‌های مرده شوند. از طرف دیگر، محیط نم‌دار و مرطوب این لوازم، به رشد و انتشار باکتری‌ها کمک می‌کند. اگر لوازم ‌آرایشی به‌صورت منظم تمیز و ضدعفونی نشوند، باعث بیماری‌هایی مانند جوش‌های صورت، اگزما، گل‌مژه، عفونت چشم و همینطور تحریک پوست می‌شوند. به همین دلیل، ضدعفونی کردن لوازم آرایشی و بهداشتی از اهمیت بالایی برخوردار است.

اگر لوازم ‌آرایشی به‌صورت منظم تمیز و ضدعفونی نشوند، باعث بیماری‌هایی مانند جوش‌های صورت، اگزما، گل‌مژه، عفونت چشم و همینطور تحریک پوست می‌شوند.

در واقع بهتر است ابزار آرایشی که هر روز استفاده می‌کنید، هر چند هفته یک‌بار ضدعفونی شوند، خصوصا اگر در سفر یا بیمار بوده‌اید. این نکته را هم فراموش نکنید که لوازم آرایشی و بهداشتی شما کاملا شخصی هستند و نباید اجازه دهید دیگران از آن‌ها استفاده کنند. با این حال اگر شخص دیگری به هر دلیلی از لوازم شما استفاده کرد، بهتر است بلافاصله بعد از استفاده، آن‌ها را ضدعفونی کنید تا مطمئن شوید که هیچ میکروب یا باکتری روی آن‌ها باقی نمانده است.

روش‌های ضدعفونی کردن ابزار آرایشی و بهداشتی

چندین روش برای ضدعفونی کردن لوازم آرایشی و بهداشتی وجود دارد که با توجه به نوع مدل این لوازم (انواع کرم‌پودر، رژ لب، برس‌ها، لوازم جامد و مایع و …)، می‌توان از روش مناسب استفاده کرد. در ادامه به بررسی روش‌های موجود می‌پردازیم.

ضدعفونی کردن ابزارهای آرایشی و بهداشتی با پاک کننده‌های الکل ایزوپروپیل

الکل ایزوپروپیل 70 درصد محصولی مناسب برای از بین ‌بردن باکتری‌های موجود روی ابزار آرایشی و بهداشتی است. برای استفاده باید الکل را روی تمام ابزار و محصولات خود اسپری کنید. بهترین فاصله برای اسپری کردن الکل از لوازم شما، 15 تا 25 سانتی‌متر است. بعد از 2 تا 3 دقیقه هم الکل خشک می‌شود، اما تا جایی که می‌توانید صبر کنید تا الکل کاملا خشک شود و سپس از ابزار خود استفاده کنید.

ضدعفونی کردن ابزارهای آرایشی و بهداشتی با دستمال مرطوب ضدباکتری

با استفاده از دستمال مرطوب ضدباکتری می‌توانید ابزار و لوازم خود را ضدعفونی نموده و تا حدودی عاری از باکتری کنید.

ضدعفونی کردن ابزارهای آرایشی و بهداشتی با پرتوی فرابنفش (اشعه UV)

باکتری‌ها به علت داشتن پروتئین و اسید نوکلئیک، می‌توانند مقدار زیادی از پرتوی فرابنفش را جذب نمایند. پس اگر باکتری‌ها در مسیر اشعه قرار گیرند، به علت آسیب رسیدن به DNA، کشته خواهند شد. شما می‌توانید با استفاده از یکی از این سه روش ابزار آرایشی و بهداشتی خود را ضدعفونی کنید. البته استفاده از الکل و دستمال مرطوب با محدودیت‌هایی همراه است.

مثلا استفاده از الکل زیاد، هم می‌تواند به سلامت خود شما و هم لوازم‌تان آسیب وارد کند. از طرفی استفاده از این ماده برای همۀ لوازم ممکن نیست. بنابراین شاید بتوان گفت استفاده از پرتوی فرابنفش، بهترین گزینه برای ضدعفونی کردن است. در واقع شما می‌توانید از اشعه UV به‌صورت دائمی برای ضدعفونی کردن تقریبا تمام ابزار و لوازم خود، با خیال راحت استفاده کنید.

پرتوی فرابنفش چطور به ضدعفونی کردن کمک می‌کند؟

از قرن‌ها پیش، انسان‌ها بر این باورند که نور خورشید می‌تواند از انتشار عفونت‌ها جلوگیری کند. دو محقق انگلیسی به نام‌های بلونت و دانز در سال 1877 متوجه شدند که تکثیر میکروارگانیسم‌ها در برابر تابش نور خورشید متوقف می‌شوند. طی تحقیقات بعدی مشخص شد علت این اتفاق طیف غیر قابل ‌رؤیتی از اشعه خورشید است. بعد از این کشف، دستگاه‌های مولد اشعه باکتری‌کش طراحی و ساخته شدند.

امروزه به این نوع از اشعه که باعث جلوگیری از فعالیت باکتری‌ها می‌شود، پرتوی فرابنفش یا اشعه UV می‌گویند. بعد از آن در مورد تاثیر این پرتو روی میکروارگانیسم‌ها تحقیقات جدید انجام شدند و در نهایت، سیستم‌های جدید ضدعفونی ساخته شدند. به این ترتیب ضدعفونی بدون استفاده از مواد شیمیایی و با به‌کارگیری حرارت‌های بالا امکان‌پذیر شد، به‌طوری که امروزه در مواردی که قبلا ضدعفونی کردن مشکل و یا غیرممکن بود، این کار میسر شده است. در حال حاضر، ضدعفونی کردن با پرتوی فرابنفش به‌عنوان یک روش موثر، مطمئن و باارزش شناخته شده است.

بعد از آن در مورد تاثیر این پرتو روی میکروارگانیسم‌ها تحقیقات جدید انجام شدند

برخلاف بیشتر ضدعفونی‌کننده‌ها، تشعشع پرتوی فرابنفش، میکروارگانیسم‌ها را به وسیله اثر متقابل شیمیایی از بین نمی‌برد؛ بلکه به وسیله جذب نور توسط خودشان، آن‌ها را غیرفعال می‌کند و از بین می‌برد که باعث واکنش فتوشیمیایی می‌شود.

در واقع اشعه UV مواد مولکولی ضروری برای عامل سلولی را تغییر می‌دهد. پرتوی فرابنفش به دیواره سلول میکروارگانیسم‌ها نفوذ می‌کند و اسیدهای نوکلئیک و دیگر مواد سلولی حیاتی را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. در نتیجه، سلول‌هایی که در معرض این اشعه قرار گرفته‌اند، آسیب می‌بینند و نابود می‌شوند.

اهمیت ضدعفونی کردن ابزارهای آرایشی و بهداشتی با پرتوی فرابنفش

با توجه به تمام مواردی که تا اینجا بررسی شد، تا حدودی اهمیت ضدعفونی کردن ابزارهای آرایشی و بهداشتی با پرتوی فرابنفش مشخص شد. لازم به ذکر است که امروزه، ضدعفونی کردن با پرتوی فرابنفش، جایگزین پیشنهادی برای صنعت آرایشی و بهداشتی در سراسر جهان است. برای درک بهتر این موضوع، در ادامه به بررسی فواید استفاده از این پرتو می‌پردازیم.

  • قادر به رفع آلودگی‌های میکروبی، بدون ایجاد هر گونه آلودگی شیمیایی و تخریب محیط‌زیست و به عبارتی دوست‌دار محیط‌زیست است.
  • همۀ موجودات بیولوژیکی شناخته شده در برابر ضدعفونی کنندۀ اشعه فرابنفش آسیب‌پذیر هستند. در نتیجه روشی کارآمد است.
  • مقرون‌به‌صرفه‌ترین سیستم ضدعفونی در بازار است.
  • بسیار سریع عمل می‌کند. هنگامی که اشعه فرابنفش با یک موجود زنده تماس پیدا می‌کند، فرآیند ضدعفونی و از بین بردن باکتری، به صورت فوری انجام می‌شود.
  • ترکیبات جانبی مضر و بیماری‌زای شیمیایی ندارد. در نتیجه عوارض فوری یا حساسیت ایجاد نمی‌کند.

همۀ این موارد نشان می‌دهد که در حال حاضر، استفاده از پرتوی فرابنفش بهترین روش برای ضدعفونی کردن ابزار آرایشی و بهداشتی است و به حفظ سلامت شما کمک خواهد کرد. البته ذکر این نکته ضروری است که استفاده از این پرتو برای ضدعفونی، به این معنا نیست که شما می‌توانید از هر گونه لوازم آرایشی و بهداشتی استفاده کنید. دقت کنید حتما از لوازم باکیفیت و مناسب استفاده کنید و اگر تاریخ‌ مصرف لوازم‌تان گذشته است، فوری آن‌ها را دور بیندازید. بدترین کاری که می‌توانید در حق پوست خود انجام دهید، استفاده از لوازم بی‌کیفیت و تاریخ‌ مصرف ‌گذشته است.

دقت کنید حتما از لوازم باکیفیت و مناسب استفاده کنید و اگر تاریخ‌ مصرف لوازم‌تان گذشته است، فوری آن‌ها را دور بیندازید.

ضد عفونی کردن لوازم آرایشی و بهداشتی، مسئله‌ای بسیار حائز اهمیت است و باید هر چند وقت یک‌بار، نسبت به انجام این کار اقدام کرد تا از ایجاد عارضه‌های پوستی جلوگیری شود. ضدعفونی کردن از طریق روش‌هایی که تا کنون مورد استفاده بوده، با یکسری محدودیت‌ها همراه است و ممکن است به لوازم شما نیز آسیب بزند.

اینجاست که اهمیت استفاده از پرتوی فرابنفش مشخص می‌شود. ما در این مقاله سعی کردیم اهمیت ضدعفونی کردن ابزارهای آرایشی و بهداشتی با پرتوی فرابنفش را مورد بررسی قرار دهیم تا بتوانید از این پس با خیال راحت با استفاده از این روش سلامت خود را تا حد زیادی تضمین کنید. در بخش نظرات برای ما بنویسید که شما هر چند وقت یک‌بار لوازم آرایشی و بهداشتی خود را ضدعفونی می‌کنید؟ برای این کار از چه روشی استفاده می‌کنید و اگر تجربه مفیدی در این زمینه دارید، با ما در میان بگذارید.

منبع +++

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *