مقالات

راهنمای خرید دستگاه ضد عفونی کننده خانگی

راهنمای خرید دستگاه ضد عفونی کننده خانگی


تماس و رویارویی با انواع میکروب‌ها بخشی از زندگی روزمره ما است. هزاران نوع میکروب و باکتری و ویروس در محیط اطراف ما وجود دارند بدون آنکه بتوانیم آن‌ها را مشاهده کنیم. این در حالی است که وجود برخی از آن‌ها مفید بوده، اما برخی دیگر بسیار مضر هستند و باعث ایجاد بیماری و انتقال آن به سایر افراد می‌شوند. میکروب‌ها و ویروس‌ها در همه جا مانند هوا، خاک و آب وجود دارند. آن‌ها روی پوست و بدن ما و برروی سطوح و اشیایی که با آن‌ها در تماس هستیم، زندگی می‌کنند. به همین خاطر ضدعفونی کردن اشیا و محیط از جمله کارهایی است که نباید آن را فراموش کرد. استفاده از موادشیمیایی و انواع ضدعفونی کننده‌ها برای پاکسازی محیط ضروری است.

همچنین برخی دستگاه‌های ضدعفونی کننده وجود دارد که این کار را با دقت و راحتی بیشتری انجام می‌دهد. اگر قصد دارید یکی از این دستگاه‌ها را خریداری کنید، بهتر است به راهنمای خرید دستگاه ضد عفونی کننده خانگی توجه کرده تا مناسب‌ترین گزینه را برای خانه خود تهیه کنید. در این مقاله به بررسی کامل روش‌های ضدعفونی کردن، انواع دستگاه‌های ضدعفونی کننده و… می‌پردازیم.

آشنایی با روش‌های ضدعفونی در راهنمای خرید دستگاه ضد عفونی کننده خانگی

انواع مختلف میکروب‌ها در محیط بیرون، خانه و محل کار ما وجود دارند. برای ازبین‌بردن آن‌ها و جلوگیری از خطراتی که برای سلامتی به‌همراه دارند باید به ضدعفونی کردن هوا و سطوح مختلف بپردازیم. روش‌های مختلفی برای این کار وجود دارد که با توجه به شرایط، باید مناسب‌ترین گزینه را انتخاب کرد. نکته مهم این است که بین تمیزکردن و ضدعفونی کردن تفاوت وجود دارد.

استفاده از موادشیمیایی و انواع ضدعفونی کننده‌ها برای پاکسازی محیط ضروری است.

شما ممکن است روزانه برای تمیزکردن و نظافت اطراف خود اقدام کنید اما لزوما این به معنی ضدعفونی کردن نیست. قبل از بررسی روش‌ها و نکات مهم در ضدعفونی کردن، بهتر است با تفاوت‌های اصلی بین آن با تمیزکردن محیط آشنا شوید.

تفاوت بین تمیز کردن و ضدعفونی کردن چیست؟

همان‌طور که اشاره شد برخی از مردم گمان می کنند که ضدعفونی کردن همان تمیز کردن است، درحالی که تفاوت‌های زیادی بین آن‌ها وجود دارد. همچنین بسیاری از میکروب‌ها و ویروس‌ها، صرفا با استفاده از روش‌ها و مواد ضدعفونی کننده از بین می‌روند. در ادامه به تفاوت موجود بین آن‌ها توجه کنید:

تمیزکردن: شما با تمیزکردن به پاکسازی محیط و اشیا از کثیفی، گردوغبار، خرده‌ها و آشغال می‌پردازید. برای این کار احتمالا از صابون، مواد شوینده و آب برای پاک کردن فیزیکی سطوح و اشیاء استفاده خواهید کرد. هرچند با این روش علاوه بر آلودگی‌ها، برخی از میکروب‌ها را نیز نابود کرده‌اید اما ممکن است در از بین‌بردن تمام میکروب‌های مضر موفق عمل نکند. بنابراین توصیه می‌شود که در کنار نظافت محیط، به ضدعفونی کردن آن نیز توجه کنید.

ضدعفونی کردن: برای ضدعفونی کردن از انواع مواد شیمیایی برای از بین‌بردن میکروب‌های موجود برروی سطوح و اشیا استفاده می‌شود. محلول‌های سفیدکننده و الکل یکی از رایج‌ترین ضدعفونی‌کننده‌های مورد استفاده هستند. به‌طور معمول باید ماده ضدعفونی‌کننده را برای مدت معینی روی سطوح و اجسام قرار داده تا میکروب‌ها از بین بروند. باید بدانید که ضدعفونی‌کردن لزوما سطوح کثیف را تمیز نمی کند.

نظافت را می‌توان با هر دو روش انجام داد. به این شکل که ابتدا به تمیزکردن بپردازید و بعد از آن نیز ضدعفونی کردن را برای کاهش تعداد میکروب‌های موجود در محیط پیگیری کنید. برخی از دستگاه‌های ضدعفونی کننده خانگی موجود در بازار این کار را به‌خوبی انجام می‌دهند. برای انتخاب و تهیه مناسب‌ترین گزینه، بهتر است راهنمای خرید دستگاه ضد عفونی کننده خانگی را به‌خوبی بررسی و مطالعه کنید.

روش صحیح ضدعفونی کردن سطوح

برای ضدعفونی کردن صحیح و اصولی، بهتر است روی سطوحی که بیشترین استفاده را دارد و بیشتر از جاهای دیگر لمس می‌شود تمرکز کنید. همچنین میکروب‌ها و ویروس‎ها بویژه برروی سطوح استیل و پلاستیکی زیاد وجود دارند. این کار را بویژه در مواقعی که فردی از خانواده دچار سرماخوردگی و بیماری ویروسی قابل انتقال شده است، به‌طور مداوم و روزانه انجام دهید. برخی از سطوحی که بیشتر از سایر وسایل لمس می‌شوند عبارتند از:

 • دستگیره‌های در
 • سطح و لبه‌های میز
 •  قسمت نشیمن، تکیه‌ها و دسته‌های صندلی ناهارخوری
 • کانتر و کابینت آشپزخانه
 • کانتر و در سرویس بهداشتی
 • شیرآلات و اهرم حمام، آشپزخانه و سرویس بهداشتی
 • توالت
 • کلیدهای برق
 • کنترل تلویزیون
 • سطح میزکار
 • کلیدهای لپ تاپ
 • ماوس
 • کنترل بازی

موارد ذکر شده، جزو مواردی است که به‌طور معمول بیشترین استفاده را داشته و همچنین عموم افراد خانواده یا افراد در محیط کار با آن در تماس هستند. اما شما بسته به شرایط موجود در خانه خود، دیگر سطوح و وسایل پرکاربرد را نیز ضدعفونی کرده و به این شکل سلامت اعضای خانواده خود را تضمین کنید.

تمیزکردن و ضدعفونی کردن را باهم انجام دهید

توصیه می‌شود که تمیز کردن را از ضدعفونی کردن جدا نکنید و این دوکار را باهم انجام دهید، به این شکل که:

 • ابتدا با استفاده از دستمال‌های مخصوص سطوح مختلف و موادشوینده مناسب به نظافت سطوح از انواع لکه‌ها، آلودگی‌ها و گردوغبار بپردازید. برای این کار می‌توانید با توجه به نوع آلودگی از مواد مختلفی مانند آب، صابون، اسپری پاک‌کننده و یا شوینده‌های قوی استفاده کنید.
 • سپس سطوح تمیزشده را با استفاده از مواد و اسپری ضدعفونی کننده مناسب و یک دستمال پاک کنید. درصورتی که این کار جزو برنامه روزانه شما باشد. احتمال بروز و انتقال بیماری در بین اعضای خانواده شما به کمترین حد خود می‌رسد.
 • درصورتی که از ضدعفونی کننده برای از بین‌بردن میکروب و ویروس خاصی مانند آنفولانزا، سارس، کرونا و RSB استفاده می‌کنید، بهتر است قبل از خرید و تهیه مواد موردنظر، به لیبل آن توجه کرده تا محصولی مناسب با ساختار ویروس موردنظر را تهیه کنید.
سپس سطوح تمیزشده را با استفاده از مواد و اسپری ضدعفونی کننده مناسب و یک دستمال پاک کنید.

انواع محصولات ضدعفونی کننده

علاوه بر توجه به راهنمای خرید دستگاه ضدعفونی کننده خانگی که در انواع و کاربردهای مختلف وجود دارد، بهتر است با انواع محصولات ضدعفونی کننده نیز آشنا باشید تا با توجه به نوع کاربرد آن‌ها، مناسب‌ترین گزینه را انتخاب کنید. برخی از محصولات ضدعفونی کننده که کاربری متفاوتی نیز دارند، عبارتند از:

 • دستمال‌ها و حوله‌های ضدعفونی کننده 
 • انواع اسپری ضدعفونی کننده 
 • لکل ایزوپروپیل
 • هیدروژن پراکسید

چگونه یک محلول ضدعفونی کننده خانگی درست کنیم؟

اگر در شرایطی قرار گرفتید که نیاز به ضدعفونی کردن محیط دارید اما به مواد و محلول‌های ضدعفونی کننده دسترسی ندارید، می‌توانید به درست کردن یک محلول موثر خانگی با توجه به مراحل زیر اقدام کنید:

 • ابتدا 4 قاشق غذاخوری از مایع سفیدکننده وایتکس را به‌همراه یک لیتر آب آماده کنید.
 • موارد ذکرشده را با مقدار مشخص داخل ظرف اسپری ریخته و به‌خوبی تکان دهید.
 • محلول ضدعفونی کننده خانگی را بر روی سطوح موردنظر اسپری کرده و بعد از گذشت 10 دقیقه، آن را با دستمال پاک کنید.
 • مراقب باشید که وایتکس را با دیگر مواد پاک‌کننده و شوینده مخلوط نکنید.
 • از پاشیدن این محلول برروی پارچه، لباس و سطوح حساس اجتناب کنید، زیرا باعث ازبین‌رفتن رنگ آن‌ها می‌شود.
 • هنگام استفاده از محلول آب و وایتکس حتما از دستکش استفاده کرده و پنجره‌ها را باز بگذارید.
یکی از مواردی که می‌توان در ضدعفونی کردن سطوح از آن استفاده کرد، اشعه ماورابنفش است.

جایگاه UV‌ و اشعه فرابنفش در ضدعفونی کردن سطوح

یکی از مواردی که می‌توان در ضدعفونی کردن سطوح از آن استفاده کرد، اشعه ماورابنفش است. مزیت روش UV نسبت به دیگر روش‌ها این است که عاری از هرگونه مواد شیمیایی مضر و فرآورده‌های جانبی آن است. کاربرد اشعه ماورابنفش در ضدعفونی کردن هوا، آب و سطوح مختلف بوده و در از بین‌بردن انواع میکروب و باکتری نیز خوب عمل می‌کند. اما باید بدانید که مهم‌ترین کاربرد آن در رفع آلودگی آب و هوا است.

روش‌های ضدعفونی کردن هوا با استفاده از UV:

 • استفاده از تابش UV به هوای داخلی محیط موردنظر، که این کار می‌تواند به صورت جزیی یا کلی انجام شود.
 • استفاده از تابش UV به هوای محیط از طریق سیستم‌های گردش هوا، مانند سیستم تهویه یا ونتیلاتور

برای رسیدن به بهترین نتیجه برای ضدعفونی کردن محیط با اشعه ماورابنفش، توصیه می‌شود که ضدعفونی کردن هوا و سطوح را با هم انجام دهید. به این شکل در مبارزه با میکروب‌ها و دیگر عوامل بیماری‌زا بهتر و موثرتر عمل می‌کنید.

بررسی انواع دستگاه ضدعفونی کننده در راهنمای خرید دستگاه ضد عفونی کننده خانگی

علاوه‌بر ضدعفونی کردن محیط و سطوح به‌طور دستی و با تکیه بر روش‌های سنتی، می‌توانید از انواع دستگاه‌های ضدعفونی کننده موجود در بازار نیز استفاده کنید. این دستگاه‌ها در اندازه‌ها، اشکال و کاربری متفاوت وجود دارند. قبل از اقدام به خرید، ابتدا نیاز خود را بررسی کرده و همچنین راهنمای خرید دستگاه ضد عفونی کننده خانگی را نیز مطالعه کنید. به این صورت دستگاهی را انتخاب می‌کنید که بیشترین نیاز شما را در ضدعفونی کردن سطوح مختلف برآورده می‌کند.

همان‌طور که اشاره شد، ضدعفونی کردن درواقع عمل حذف و از بین‌بردن انواع باکتری‌ها، قارچ‌ها، ویروس‌ها و هاگ‌ها از محیط پیرامون شما است. برای انجام این کار از لوازم و محصولات مختلف که می‌تواند برپایه گازها، مایعات، اشعه‌ها و امواج باشد، استفاده می‌شود.

همچنین برای هرکدام از آن‌ها دستگاه‌های مخصوصی نیز طراحی و تولید شده است. با توجه به شرایط محیطی و آلودگی موجود در هوا، امروزه نیاز به استفاده از دستگاه‌های ضدعفونی کننده برای هر خانه، سازمان و شرکتی احساس می‌شود. اما اینکه چه نوع دستگاهی برای شرایط محیطی شما مناسب است نیاز به بررسی و مشورت با افراد فعال در این حوزه دارد، تا به این شکل مناسب‌ترین گزینه را به شما پیشنهاد دهند. اما برای دسته‌بندی انواع دستگاه ضدعفونی کننده می‌توان آن‌ها را به پنج گروه کلی تقسیم کرد:

 • دستگاه‌های ضدعفونی کننده دست
 • دستگاه‌های ضدعفونی کننده خانگی
 • دستگاه‌های ضدعفونی کننده اداری
 • دستگاه‌های ضدعفونی کننده هوا
 • دستگاه‌های ضدعفونی کننده اسکناس
 • دستگاه‌های مخصوص پاشیدن محلول به دست

راهنمای خرید دستگاه ضد عفونی کننده خانگی

اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که بعد از هربار نظافت منزل خود، به ضدعفونی کردن آن نیز می‌پردازید، توصیه می‌شود که یک دستگاه ضدعفونی کننده خانگی تهیه کنید. اما باید بدانید که قبل از اقدام به خرید باید به برخی نکات مهم و کلیدی توجه داشته باشید. در ادامه راهنمای خرید دستگاه ضد عفونی کننده خانگی و فاکتورهای مهم در خرید آن را معرفی می‌کنیم.

توجه به کاربرد دستگاه ضدعفونی کننده

از اصلی‌ترین و مهم‌ترین نکات در انتخاب دستگاه ضدعفونی کننده سطوح و دست، توجه به نوع کاربرد آن و نوع محیطی که دستگاه در آنجا استفاده می‌شود، است. این نوع دستگاه‌ها به‌طور معمول کاربرد یکسانی دارند اما در برخی محیط‌ها مانند مراکز درمانی، بیمارستان‌ها و موسسات پررفت و آمد، باید از دستگاه‌هایی با بهترین کیفیت و بیشترین ظرفیت استفاده شود.

از اصلی‌ترین و مهم‌ترین نکات در انتخاب دستگاه ضدعفونی کننده سطوح و دست، توجه به نوع کاربرد آن و نوع محیطی که دستگاه در آنجا استفاده می‌شود، است.

توجه به نوع دستگاه ضدعفونی پارامتری مهم در راهنمای خرید دستگاه ضد عفونی کننده خانگی

فناوری‌های استفاده شده در ساخت دستگاه‌های ضدعفونی کننده متفاوت است. همین امر انواع مختلفی از دستگاه‌ها را ایجاد کرده است که به هنگام خرید باید به قابلیت‌های هرکدام از آن‌ها توجه داشت. این قابلیت‌های متفاوت، امکانات و مزایایی مختلفی را نیز به‌همراه دارد که با توجه به نوع نیاز شما باید مناسب‌ترین آن انتخاب شود.

عناصری مانند سرعت دستگاه، ظرفیت آن، سهولت در جابه‌جایی آن، نوع فن‌آوری استفاده شده در ساخت آن، امکان استفاده در محیط‌های مختلف و دیگر عوامل در انتخاب دستگاه موردنظر شما موثر است. برای این منظور توصیه می‌شود راهنمای خرید دستگاه ضد عفونی کننده خانگی را مطالعه کنید.

توجه به قیمت دستگاه ضدعفونی کننده

قیمت از جمله فاکتورهای موثر در خرید هر وسیله و خدماتی محسوب می‌شود. زیرا شما با توجه به میزان بودجه خود اقدام به خرید لوازم موردنیاز خود می‌کنید. این در حالی است که پرداخت هزینه باید به رفع نیاز شما نیز بینجامد. دستگاه‌های ضدعفونی کننده با توجه به نوع کارایی و کیفیت، قیمت‌های مختلفی دارند.

نوع فناوری به کار رفته در ساخت دستگاه و برند آن ، در قیمت نهایی دستگاه تاثیر بسزایی دارد. امروزه برخی شرکت‌های داخلی نیز اقدام به تولید دستگاه‌های ضدعفونی کننده کرده‌اند که می‌توانید به منظور صرف هزینه کمتر، از نمونه‌های داخلی این دستگاه خریداری کنید.

توجه به نوع گارانتی دستگاه ضدعفونی کننده

عدم توجه به گارانتی و خدمات پس از فروش برای خرید هر وسیله‌ای می‌تواند برای شما ایجاد دردسر و ضرر کند. این امر بویژه در دستگاه‌های برقی و مکانیکی مانند دستگاه ضدعفونی کننده بیشتر مشهود است. چراکه میزان استفاده از این وسیله بالا بوده و همچنین درحال کار با مواد شیمیایی و ضدعفونی‌کننده هستند.

به همین خاطر امکان نیاز به تعویض قطعات و تعمیر در این نوع وسایل بیشتر است. در راهنمای خرید دستگاه ضدعفونی کننده خانگی موردنظر خود، حتما بخش گارانتی و خدمات پس از فروش آن را نیز مطالعه کنید.

توجه به برند دستگاه ضدعفونی پارامتری مهم در راهنمای خرید دستگاه ضد عفونی کننده خانگی

یکی از مهم‌ترین فاکتورها در خرید دستگاه ضد عفونی کننده، توجه به برند آن است. همچنین نوع سابقه کار و رضایت مشتریان استفاده کننده از آن برند نیز در خرید و عدم خرید شما موثر است.

برخی مارک‌ها با توجه به قدمت فعالیت، کیفیت محصولات و رضایت مشتریان دارای اعتبار بالایی در بازار هستند که بهتر است از این برندها برای خرید دستگاه ضدعفونی کننده استفاده کنید. به این شکل با خاطری آسوده، خریدی لدتبخش را تجربه خواهید کرد.

یکی از مهم‌ترین فاکتورها در خرید دستگاه ضد عفونی کننده، توجه به برند آن است.

نکات مهم در استفاده از مواد ضدعفونی کننده

در ضدعفونی کردن سطوح چه به صورت دستی و چه با استفاده از دستگاه‌های ضدعفونی کننده، باید جانب احتیاط را درنظر بگیرید و به یکسری اصول و استاندارها پایبند باشید. زیرا این مواد دارای ترکیبات قوی و آسیب زننده به پوست و سیستم تنفسی شما هستند و در صورت استفاده نامناسب از آن‌ها ممکن است عوارض ناراحت کننده‌ای برای شما به‌همراه داشته باشند.

در استفاده صحیح از مواد و محصولات ضدعفونی کننده برای دستگاه‌ها، توصیه می‌شود راهنمای خرید دستگاه ضد عفونی کننده خانگی را مطالعه کرده و از مواد متناسب با دستگاه استفاده کنید. در ادامه به معرفی برخی نکات مهم در استفاده از مواد ضدعفونی کننده می‌پردازیم.

 • توجه داشته باشید که از محصولاتی استفاده کنید که دارای تائیدیه سازمان غذا و دارو باشند.
 • لیبل روش استفاده از محصول را به‌خوبی مطالعه کنید تا با نحوه کاربرد آن آشنا شوید.
 • استفاده از ماسک، دستکش، چکمه و دستمال را هنگام کار با مواد ضدعفونی کننده فراموش نکنید.
 • استنشاق بوی محصولات ضدعفونی کننده برای شما مضر است. با بازکردن درها و پنجره‌ها به جریان هوای سالم کمک کنید.
 • از مخلوط کردن مواد و محصولات ضدعفونی کننده و شوینده مختلف با یکدیگر خودداری کنید.
 • از تماس مواد ضدعفونی کننده با پوست دست و بدن جلوگیری کنید.
 • از مواد و محصول ضدعفونی کننده به مقدار توصیه شده برروی برچسب آن، استفاده کنید.
 • به منظور رقیق کردن محلول ضدعفونی کننده از آب با دمای محیط استفاده کنید. مگر اینکه روی دستور استفاده از آن، درجه حرارت خاصی ذکر شده باشد.
 • از قرار دادن مواد شیمیایی در قسمت‌هایی از خانه که در دسترس کودکان است جدا خودداری کنید.
 • استفاده از مواد ضدعفونی کننده برای افراد مبتلا به آسم و بیماری‌های تنفسی توصیه نمی‌شود. مگر تمام جوانب احتیاطی را رعایت کرده باشید.
 • برخی از مواد ضدعفونی کننده مناسب سطوح فلزی نبوده و به رنگ آن آسیب می‌زند. به هنگام استفاده حتما راهنمای استفاده از آن را مطالعه کنید.

ضدعفونی کردن از جمله کارهایی است که برای از بین‌بردن میکروب‌های محیط باید انجام شود. برخی از افراد ضدعفونی کردن را همان تمیز کردن سطوح می‌دانند، در حالی که بین این دو تفاوت‌های زیادی وجود دارد. در روش صحیح ضدعفونی کردن، توصیه می‌شود بعد از هربار تمیزکردن سطوح، آن را انجام دهید. برای این کار می‌توانید از محصولات و دستگاه‌های مختلفی استفاده کنید.

همچنین برخی از افراد از اشعه ماورابنفش در ضدعفونی کردن آب، هوا و سطوح بهره می‌برند. این روش به دلیل عدم استفاده از مواد شیمیایی بسیار مفید است. برای ضدعفونی کردن محیط و سطوح می‌توانید از دستگاه‌های مختلفی استفاده کنید که با توجه به نوع کاربرد و محیط موردنظر، بهتر است بهترین گزینه را انتخاب کنید. قبل از اقدام به خرید توصیه می‌شود راهنمای خرید دستگاه ضد عفونی کننده خانگی را به خوبی مطالعه کنید. در این مقالعه به بررسی کامل روش‌ها و دستگاه‌های ضدعفونی کردن و بایدها و نبایدهای استفاده از آن پرداختیم.

منبع + 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *