مقالات

روش های تصفیه هوای خانه؛ چگونه از آلودگی هوای خانه جلوگیری کنیم؟

روش های تصفیه هوای خانه

خانه برای همه انسان‌ها امن‌ترین نقطه و پناهگاه است. هر انسانی پس از گذراندن روز کاری یا تحصیلی سخت خود دوست دارد در منزل آرامش داشته باشد و از آلودگی‌هایی که در فضای شهری تجربه کرده، خلاص شود. اما باید به شما بگوییم که همیشه هم فضای خانه فضای مناسب و پاکیزه‌ای نیست! آلاینده‌های محیطی در داخل خانه‌ هم وجود دارند و می‌توانند بر دستگاه تنفسی شما تأثیر بگذارند. اما نگران نباشید! در این مقاله می‌خواهیم در رابطه با این موضوع صحبت کنیم و روش های تصفیه هوای خانه را برای شما بیان کنیم.

چرا باید از روش های تصفیه هوای خانه استفاده کنیم؟

مطالعات و تحقیقات بسیار زیادی نشان داده که دستگاه‌های تصفیه هوا قادر هستند مشکلات مربوط به آلودگی هوای محیط‌های بسته و فضاهای مختلف را برطرف کنند. در این بخش، دلایل مهم تصفیه هوا را برایتان شرح می‌دهیم، تا با اهمیت این اقدام آشنا شوید.

آلاینده‌های محیطی در داخل خانه‌ هم وجود دارند و می‌توانند بر دستگاه تنفسی شما تأثیر بگذارند.

حفظ سلامتی با استفاده از روش های تصفیه هوای خانه

یکی از مهم‌ترین کارکرد‌ها و مزایای دستگاه‌های تصفیه هوا، حذف کاملا آلاینده‌های خطرناک درون محیط است. عده‌ای تصور می‌کنند اگر در روز‌های آلوده در منزل خود بمانند و وارد فضای شهری نشوند، از خطرات آلاینده‌‌های موجود در امان خواهند بود.

اما متأسفانه باید بگوییم که هوای خانه هم می‌تواند به اندازه هوای بیرون و حتی بیشتر از آن آلوده باشد. تنها تفاوت هوای داخل خانه با فضاهای شهری در این است که کیفیت هوای محیط‌های بسته برخلاف هوای آزاد کاملاً قابل کنترل است.

یک دستگاه تصفیه هوای قوی، باکیفیت و مناسب که دارای فیلتر‌های هوای مرغوب باشد، می‌تواند بخش زیادی از آلاینده‌های موجود در محیط را پاکسازی کند. بنابراین اگر از روش های تصفیه هوای خانه استفاده نموده و دستگاه‌های تصفیه هوای خوبی را انتخاب نمایید، قطعاً می‌توانید محیط را برای تنفس سالم و ایده‌آل مهیا کنید.

بهبود وضعیت بیماران مبتلا به آسم

بیماری‌های تنفسی بسیار سخت و طاقت‌فرسا هستند و مبتلایان به انواع این بیماری‌ها همواره به دنبال راهی هستند که شرایط زندگی را برای خود آسان‌تر کنند. یکی از انواع این بیماری‌ها آسم است. آسم ماهیتی پیش‌رونده دارد؛ این یعنی هنگامی که مبتلایان به این بیماری در مجاورت انواع آلاینده‌ها قرار می‌گیرند، بیماری‌شان تشدید شده و شرایط تنفسشان سخت‌تر می‌شود.

در شرایطی که آلودگی هوا برای همه افراد، حتی افراد سالم هم مضر است، محافظت از سلامتی مبتلایان به بیماری تنفسی که در وضعیت خطرناک‌تری هم قرار دارند، اهمیتی مضاعف پیدا می‌کند. استفاده از دستگاه‌های تصفیه هوا و روش های تصفیه هوای خانه، می‌تواند کیفیت زندگی مبتلایان به آسم و خانواده‌هایشان را بهبود ببخشد.

آلاینده‌هایی مانند گرد و غبار و باکتری‌ها قادر هستند علائم مربوط به حساسیت‌های تنفسی را تشدید کنند.

بهبود کیفیت خواب افراد

آلاینده‌هایی مانند گرد و غبار و باکتری‌ها قادر هستند علائم مربوط به حساسیت‌های تنفسی را تشدید کنند. با افزایش این ‌واکنش‌ها و حساسیت‌های بدن، سرفه، عطسه، آبریزش بینی، تنگی نفس و علائمی از این دست بیشتر می‌شود. یکی از نتایج بروز این علائم، به هم ریختن وضعیت خواب و کاهش کیفیت آن، بخصوص در خواب شبانه است. خواب شبانه در بالا رفتن کیفیت زندگی بسیار اثرگذار است و به هم ریختن آن می‌تواند تمام فعالیت‌های فرد در طول روز را مختل کند.

همچنین افزایش بی‌رویه و چشمگیر آلودگی‌های شهری نیز سوزش چشم، سرفه، مشکلات تنفسی، احساس خستگی مفرط و مشکلات این چنینی را به همراه داشته است. همه این‌ها باعث یک خواب کم کیفیت شبانه می‌شود که خود این مسأله موجب کاهش بازدهی و انرژی فرد در طول روز خواهد بود.

تداوم این امر کلافگی و عقب ماندن از کارها را نیز به همراه خواهد داشت. بنابراین اهمیت تنفس هوای پاک کاملا مشخص است و استفاده از روش های تصفیه هوای خانه، راهی برای دستیابی به این مهم می‌باشد.

محافظت از سلامتی گروه‌های خطرناک

آلودگی هوا می‌تواند خطرات بسیار جدی برای زنان باردار، کودکان و سالمندان داشته باشد. برای مثال ورود آلاینده‌های خطرناک به مجاری تنفسی مادران می‌تواند باعث تولد نوزادان کم وزن، نارس، زایمان‌های زودرس، نوزادانی با مشکل اوتیسم، آسم و … شود. همچنین احتمال دارد سلامت خود مادر هم با مشکلات جدی روبه‌رو شود.

علاوه بر این، به طور کلی تعداد تنفس در کودکان بیشتر از تعداد تنفس بزرگسالان است. همین موضوع سبب شده که حجم بیشتری از آلاینده‌ها وارد بدن کودکان شود و این می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

سالمندان هم از مهم‌ترین افراد گروه‌ در معرض خطر هستند و آلاینده‌های موجود می‌تواند باعث به وجود آوردن بیماری‌های جدی‌تر و سخت شدن تنفسشان بشود. بدین‌ترتیب، اگر خانم باردار، سالمند یا کودکی در میان اعضای خانواده شما است، حتماً باید شرایط زندگی بهتر را برایشان مهیا کنید و قدم اول در این راه این است که هوای خانه را با دقت پاکسازی کرده و سلامت آن‌ها را تأمین کنید. دستگاه تصفیه هوا و استفاده از روش های تصفیه هوای خانه، مهم‌ترین اقدام در این زمینه است.

افزایش بازدهی کارمندان و نیروها

علاوه بر اینکه وجود یک دستگاه تصفیه هوای باکیفیت در محیط منزل ضروری است، استفاده از آن در محیط‌های اداری نیز بسیار مهم است؛ بخصوص در دو سال اخیر که تمام دنیا درگیر شیوع بیماری کرونا شده است.

در این وضعیت، یقیناً باید به دنبال راهکاری برای مقابله با ویروسی باشیم که مهم‌ترین راه انتقالش، انتقال از طریق هوا است. مشخصاً هم ویروس کرونا و هم آلاینده‌های هوا می‌تواند بازدهی و انرژی کارمندان را پایین بیاورد که نتیجه این امر، پایین آمدن بازدهی و ضعیف شدن عملکرد یک سازمان یا مجموعه است.

استفاده از یک دستگاه تصفیه هوای مناسب با فیلتر هوای مرغوب قادر است نگرانی‌های شما در مورد آلاینده‌های هوا و ویروس کرونا را به حداقل رسانده و کیفیت فضای کار شما را افزایش دهد.

روش های تصفیه هوای خانه

تا به اینجا دانستید که چرا باید از آلودگی هوای خانه جلوگیری کنید و این کار چه مزایا و اهمیت‌هایی دارد. اما اگر می‌خواهید از روش های تصفیه هوای خانه بدانید، باید در ادامه این مطلب نیز همراه ما باشید. روش‌های متنوع و آسانی جهت بهبود کیفیت هوای محیط‌های بسته، بخصوص خانه وجود دارد. در این بخش برخی از مؤثرترین این روش‌ها را برایتان شرح می‌دهیم.

استفاده از گیاهان تصفیه‌کننده هوا

انجمن علوم باغبانی آمریکا مطالعاتی در زمینه تأثیر گیاهان بر تصفیه هوا انجام داد که نتایج آن جالب توجه بود. گیاهان علاوه بر زیبایی و طراوت دکوراسیون داخلی منزل، به بهبود کیفیت هوای فضای خانه هم کمک می‌کنند. آن‌ها قادر هستند آلاینده‌هایی مثل: بنزن، آمونیاک و فرمالدئید را جذب کرده و هوا را تصفیه کنند.

علاوه بر آن می‌توانند با ایجاد رطوبت، خشکی هوا را کم کرده و فضای داخل خانه را مطبوع و مرطوب کنند. ناسا توصیه می‌کند در هر ۳۰ مترمربع فضا دو تا سه گلدان ۲۰ تا ۲۵ سانتی‌متری قرار داده شود. با ما همراه باشید تا با برخی از تأثیرات این گیاهان مفید آشنا شوید.

یکی از روش های تصفیه هوای خانه، استفاده از گیاه عنکبوتی است. این گیاه به دلیل داشتن برگ‌های زیاد قادر است بنزن، فرمالدئید، مونوکسید کربن و زایلن را جذب کرده و با این کار به تصفیه هوای منزل و فضای بسته کمک کند.

آلوئه‌ورا گیاه دیگری است که این قابلیت را داشته و فضای داخل خانه را از موادی مانند فرمالدئید و بنزن ضدعفونی می‌کند. آلوئه ورا یکی از بهترین گیاهانی است که توان تصفیه‌ کردن فرمالدئید را دارا است. فرمالدئید در مواد تمیزکننده، دستمال کاغذی، دستمال توالت و محصولات بهداشتی استفاده می‌شود.

گل‌های داوودی با رنگ‌های جذاب و زیبایشان فقط برای زیباسازی فضای داخل خانه استفاده نمی‌شوند. این گل می‌تواند بنزن را تصفیه کرده و به بهبود کیفیت هوای خانه کمک کند. بنزن در پلاستیک، چسب، رنگ و مواد شوینده یافت می‌شود. همچنین این گیاه برای زدودن فرمالدئید، زایلن و تری‌کلرواتیلن هم بسیار مؤثر است. این مواد در محصولاتی مانند: روغن جلا، لاک الکل و گازوئیل وجود دارند و از این طریق هوای داخل خانه را آلوده می‌کنند.

نخل بامبو هم گیاه دیگری است که بالاترین قدرت را در از بین بردن بنزن و تری‌کلورواتیلن دارد. استفاده از این گیاهان تنها بخشی از روش های تصفیه هوای خانه است که علاوه بر زیبایی منزل و دادن حس خوب، می‌تواند در بهبود کیفیت هوای خانه هم مؤثر باشد.

استفاده از این گیاهان تنها بخشی از روش های تصفیه هوای خانه است که علاوه بر زیبایی منزل و دادن حس خوب، می‌تواند در بهبود کیفیت هوای خانه هم مؤثر باشد.

تهویه هوای مناسب منزل

یکی دیگر از روش های تصفیه هوای خانه استفاده از تهویه هوای مناسب برای منزل است. این کار یکی از کم‌هزینه‌ترین و مؤثر‌ترین شیوه‌های کاهش آلاینده‌ها است. به طور کلی منظور از تهویه هوا، جایگزین کردن هوای بیرون با هوای داخل است. استفاده از این روش، بخصوص در روزهایی که هوای بیرون تمیز و عاری از آلودگی است، می‌تواند تا حد زیادی مؤثر بوده و در بهبود کیفیت هوای داخل خانه کمک کند.

اما این روش فقط برای شهرهایی مناسب است که دور از آلاینده‌های خطرناک هستند. در حقیقت در کلان‌شهرها و شهرهای صنعتی با این حجم از کارخانه و ماشین، نمی‌توان انتظار داشت که هوای بیرون تمیز باشد و جایگزینی آن با هوای داخل خانه مؤثر واقع شود. در چنین شهرهایی هوای بیرون از خانه ناسالم‌تر و خطرناک‌تر از آلاینده‌های درون خانه است و جایگزین شدن آن با هوای داخل، باعث به وجود آمدن مشکلات بیشتر می‌شود.

نگران نباشید! قطعاً تکنولوژی می‌تواند این نگرانی را رفع کند. یکی از محصولات مفیدی که می‌تواند در این زمینه به کار بیاید و هوای پاک و تمیز را برای فضای داخلی خانه به ارمغان بیاورد، دستگاه تصفیه هوا است. این دستگاه‌ سال‌ها است که وارد خانه‌ها و اداره‌ها شده و تأثیرات آن بر هیچ‌کس پوشیده نیست. شاید بهتر باشد دستگاه تصفیه هوای خانه جایگزین تهویه‌های قدیمی شود. نسخه‌های باکیفیت و مرغوب این دستگاه‌ها قادر هستند تا ۹۹ درصد آلاینده‌های موجود در فضای خانه را جذب کنند و هوای پاک و تمیز را به ریه‌های شما هدیه دهند.

یکی از محصولات مفیدی که می‌تواند در این زمینه به کار بیاید و هوای پاک و تمیز را برای فضای داخلی خانه به ارمغان بیاورد، دستگاه تصفیه هوا است.

اما خرید یک دستگاه تصفیه هوای خانه مناسب و باکیفیت با توجه به افزایش روزافزون این محصول با برندهای مختلف کمی سخت است. تنوع موجود در برندها، یقیناً باعث سردرگمی شما خواهد شد، اما با داشتن اطلاعات پایه‌ای می‌توانید بهترین دستگاه تصفیه هوا را انتخاب کنید. این دستگاه‌ها با روش‌های مختلفی اقدام به تصفیه هوای داخل منزل می‌کنند.

برخی از این‌ها از فیلترهای هپا و کربن اکتیو کمک گرفته و آلاینده‌های محیط را به خود جذب می‌کنند و برخی دیگر از لامپ UV بهره می‌گیرند. این بستگی به هدف شما، متراژ، میزان آلاینده‌ها و بودجه شما دارد. نکته مهم دیگر، اندازه و ابعاد دستگاه تصفیه هوا است.

دستگاه‌های کوچک‌تر معمولاً از فیلترهای هوای کوچکی بهره می‌گیرند که ظرفیت کمی دارند و نمی‌توانند هوای منازل با متراژ زیاد را به‌ خوبی تصفیه کنند. همچنین باید دستگاهی را خریداری کنید که فن مرغوب و باکیفیتی داشته باشد و در عین حال، صدای زیادی از خود تولید نکند. خرید یک دستگاه تصفیه هوای مناسب از بهترین روش های تصفیه هوای خانه است.

استفاده از روغن‌های گیاهی، یکی دیگر از روش های تصفیه هوای خانه

بهره‌گیری از روغن‌های گیاهی مختلف نیز از آسان‌ترین و در دسترس‌ترین روش های تصفیه هوای خانه است. برخی از این روغن‌ها خاصیت ضد باکتریایی داشته و قادر هستند جایگزین بسیار خوبی برای پاک کننده‌های شیمیایی باشند. روغن‌هایی مانند روغن اکالیپتوس، روغن گل محمدی و روغن میخک از این دسته هستند و چون توانایی از بین بردن قارچ‌ها و ویروس‌ها را دارند، مورد استقبال و استفاده قرار می‌گیرند.

استفاده از این روغن‌ها هم بسیار آسان است. برای این کار کافی است تنها چند قطره از این روغن‌ها را داخل یک ظرف آب ولرم بریزید و آن ظرف را در محلی که بیشترین رفت و آمد را داشته یا وقت بیشتری را در آنجا می‌گذرانید، قرار دهید.

بهره‌گیری از روغن‌های گیاهی مختلف نیز از آسان‌ترین و در دسترس‌ترین روش های تصفیه هوای خانه است.

استفاده از شمع‌های موم زنبور عسل

یکی دیگر از روش های تصفیه هوای خانه، جایگزین کردن شمع‌های موم زنبور عسل با شمع‌های شیمیایی است. ذرات گرد و غباری که در هوا شناور هستند، به شکل ذاتی دارای یون‌های مثبتند. طبیعت از خود یون منفی ساطع می‌کند و این‌ها با چسبیدن به ذرات گرد و غبار دارای یون مثبت، سنگین شده و سقوط می‌کنند.

این دقیقاً همان کاری است که شمع‌های مومی با آلاینده‌ها می‌کنند و باعث تمیز شدن هوای داخل خانه می‌شوند. این شمع‌ها به ‌آرامی می‌سوزند و در کوتاه‌مدت هم نیازی به تعویض شدن ندارند و با سوختن خود باعث بهبود کیفیت هوای داخل خانه می‌شوند.

اگر شمع‌ها از موم خالص تولید شده باشند، بدون دود و ایجاد رایحه خاصی می‌سوزند و باعث آلودگی هوا نمی‌شوند. در واقع باید گفت این شمع‌ها برای کسانی که مبتلا به بیماری‌های تنفسی مانند آسم هستند، بسیار مفید و مؤثر است؛ زیرا باعث جدا شدن ذرات گرد و غبار از هوا شده و هوا را تصفیه می‌کنند.

امروزه در مناطق مختلف ایران، کارخانه‌های بسیار زیادی تأسیس شده است. علاوه بر آن، افزایش تعداد ماشین‌ها نیز مزید بر علت شده و آلاینده‌های محیطی را افزایش می‌دهد. در وضعیت این چنینی و با شیوع ویروس همه‌گیر کرونا، باید بیشتر مراقب هوای داخل خانه بود. آلاینده‌های هوا می‌توانند به داخل خانه هم نفوذ کنند. تفاوت آلاینده‌های داخل خانه با آلاینده‌های شهری این است که این آلاینده‌های خانگی غلظت بیشتری دارند؛ زیرا فضای داخل خانه عموماً بسته است و تهویه هوای کمتری در آن شکل می‌گیرد.

آلاینده‌های داخلی هوای خانه می‌توانند برای ساکنین، خصوصاً کودکان، سالمندان و زنان باردار خطرآفرین باشند. اگر غلظت این آلاینده‌ها زیاد شود، سبب ایجاد بیماری‌های تنفسی مانند آسم و آلرژی می‌شود. در این مقاله شما را با روش های تصفیه هوای خانه و اهمیت و ضرورت آن آشنا کردیم. شاید در میان این روش‌ها، بهترین و ایمن‌ترین روش، استفاده از یک دستگاه تصفیه هوای خانگی باشد. امیدواریم توانسته باشیم پاسخ تمام سؤالات شما را بدهیم.

منبع ++++

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *