مقالات

جایگاه یو وی در لوازم خانگی؛ اشعه UV جای خود را باز می‌کند!

جایگاه یو وی در لوازم خانگی

شما قطعاً با تکنولوژی نور یو وی آشنایی کامل دارید، اما آیا این تکنولوژی حرفه‌ای و قدرتمند فقط در صنایع بزرگی، مانند نفت و گاز، پرورش شیلات، کشاورزی و … کاربرد دارد؟ پاسخ این سوال قطعاً منفی است. امروز هنور یو وی در لوازم خانگی نیز جای خود را باز کرده و توانسته به یکی از اصلی‌ترین ضدعفونی‌کننده‌ها تبدیل شود. تعداد این محصولات هم کم نیست. در ادامه با ما همراه باشید تا کاربردی‌ترین محصولاتی که از نور یو وی بهره می‌گیرند و در بهبود کیفیت زندگی شما موثر است را به شما معرفی کنیم.

یو وی در لوازم خانگی؛ جاروبرقی استریلیزه‌کننده

جاروبرقی استرلیزه‌کننده دارای لامپUV، یکی از کاربردی‌ترین لوازمی است که در تکنولوژی خود از نور یو وی بهره می‌گیرد. جاروبرقی‌های استریلیزه‌کننده مجهز به لامپ فرابنفشUV، عموما دارای موتور 400 واتی هستند که با حداکثر قدرت 800 وات فعالیت می‌کنند و برای از بین بردن میکروب‌ها، مایت‌ها، گرد و غبار فرش، سطوح مختلف، رختخواب و… طراحی و تولید شده و به بازار عرضه شده‌اند.

امروز هنور یو وی در لوازم خانگی نیز جای خود را باز کرده و توانسته به یکی از اصلی‌ترین ضدعفونی‌کننده‌ها تبدیل شود.

همان‌طور که مشخص است، این جاروبرقی کاربردی و حرفه‌ای، دارای لامپ فرابنفش یا همان نور یو وی است و معمولا با 220 تا 240 ولت و فرکانس 50 تا 60 هرتز فعالیت خود را انجام می‌دهد. این وسیله همچون دیگر جاروبرقی‌های موجود دارای مخزن خاک است؛ با این تفاوت که به دلیل بهره‌گیری از نور یو وی می‌تواند به شکل قدرتمندتر، بی‌صداتر، حرفه‌ای‌تر و کاربردی‌تر عملیات پاکسازی را انجام دهد.

این لامپ قادر است بر 99.5 درصد از انواع باکتری‌ها، ویروس‌ها، قارچ‌ها و… اثر بگذارد و در از بین بردن گرد و خاک، انواع عوامل آلرژی‌زا، پاتوژن‌ها، میکروارگانیسم‌های مختلف موجود بر روی فرش، موکت، روکش پارچه‌ای مبلمان و… کمک کند. همچنین لازم است اشاره شود که جاروبرقی UV دارای سیستم فیلتر HEPA است که این فیلتر قابل شستشو بوده و میکروارگانیسم‌های مرده، گرد و غبار درشت‌تر و … را فیلتر می‌کند.

جاروبرقی استرلیزه‌کننده دارای لامپUV، یکی از کاربردی‌ترین لوازمی است که در تکنولوژی خود از نور یو وی بهره می‌گیرد.

نور یو وی در لوازم خانگی؛ دستگاه‌های تصفیه آب

یکی دیگر از کاربردهای ویژه نور یو وی در لوازم خانگی در دستگاه‌های تصفیه آب خود را نشان می‌دهد. آبی که به شکل معمولی برای نوشیدن انسان تولید می‌شود، علاوه بر مولکول‌های آب دارای مواد مختلف دیگری نیز هستند. همان‌طور که مشخص است، یکی از خواص اصلی آب، حلال بودن آن محسوب می‌شود که آب با استفاده از این ویژگی خود، به‌‌سادگی مواد دیگر را درون خود حل می‌کند.

آبی که در زمان بارش باران به سطح زمین می‌رسد، دارای مواد، ذرات و گازهایی مانند اکسیژن است که در هوا یافت می‌شود و این آب تمامی این مواد را پیش از رسیدن به سطح زمین در خود حل کرده است.

در حقیقت تمام آلاینده‌هایی که در هوا موجودند، در آب باران حل شده و به زمین می‌رسند. زمانی ‌که آب سطحی بر روی زمین جاری می‌شود هم مواد مختلفی مانند ذرات شن و ماسه، مواد آلی، میکروارگانیسم‌ها و مواد معدنی در آن حل شوند.

آب نفوذ کرده به داخل زمین نیز عموما دارای مقادیر بسیار زیادی مواد محلول، به دلیل تماس با خاک و سنگ خواهد بود. فعالیت‌های انسانی مانند کشاورزی، تولید زباله‌های صنعتی و تخلیه فاضلاب و پساب‌های کارخانه‌ها و منازل نیز باعث ایجاد آلودگی‌ در آب می‌شود.

اینجا است که اهمیت استفاده از یک دستگاه تصفیه آب خانگی مشخص می‌شود. امروزه دستگاه‌های تصفیه آب خانگی با تکنولوژی نور یو وی طراحی و اجرا شده‌اند و قادر هستند به بهترین شکل ممکن، میکروارگانیسم‌ها و باکتری‌های موجود در آب را غیرفعال کرده و حیاتشان را تحت تاثیر قرار دهند. استفاده از این دستگاه‌ها باعث می‌شود آب مصرفی شما از کیفیت لازم برخوردار باشد.

نور یو وی در لوازم خانگی؛ ضد‌عفونی‌کننده مسواک

‌پیش از آنکه یکی دیگر از کاربرد‌های نور یو وی در لوازم خانگی را برایتان شرح دهیم، ابتدا باید به این سوال پاسخ دهیم که آیا ضدعفونی‌کردن همان استریل‌کردن است یا نه؟ در پاسخ به این سول مهم باید گفت که خیر! اگر شما مسواک‌ خود را استریل کنید، همه میکروارگانیسم‌های زنده موجود بر روی سطح آن به کام مرگ کشیده شده و به‌طور فیزیکی از بین می‌روند. این در حالی است که با ضدعفونی کردن، همه میکروارگانیسم‌های زنده موجود به شکل فیزیکی از بین نمی‌روند.

اینجا است که اهمیت استفاده از یک دستگاه تصفیه آب خانگی مشخص می‌شود.

در حقیقت هیچ دستگاه ضدعفونی‌کننده‌ای قادر نیست که عوامل بیماری‌زا را به‌طور کامل نابود کند و باید گفت اگر چنین دستگاه وجود داشته باشد، نام فعالیتش را نمی‌توان استریل ‌کردن مسواک گذاشت. به‌طور علمی ضدعفونی ‌کردن، یعنی کاهش ۹۹٫۹ درصدی باکتری‌ها، ویروس‌ها و میکروب‌ها.

البته باید بگوییم که تأثیر دستگاه‌های ضدعفونی‌کننده مسواک بر نابود کردن باکتری‌ها می‌تواند در هر برند و مدلی از این دستگاه‌ها متغیر باشد، اما در مجموع هدف از ضدعفونی ‌کردن مسواک، نابودی کامل تمام میکروارگانیسم‌های موجود بر روی سطح مسواک نیست؛ بلکه این عملیات، تنها به منظور کاهش تجمعات باکتریایی موجود بر روی برس مسواک انجام می‌شود.

اما آیا خرید دستگاه ضدعفونی‌کننده مسواک تحت تکنولوژی نور یو وی ضرورت دارد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم مسواک پناهگاه و مامن بسیار خوبی برای عوامل باکتری‌زا به حساب می‌آید. مسواک به‌ دلیل خیس بودن و رطوبت همیشگی‌اش، شرایط مساعدی را برای رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها فراهم می‌کند.

در حقیقت هر بار که مسواک می‌زنید، باکتری‌های دهانتان به مسواک منتقل می‌شوند و بر روی برس مسواک قرار می‌گیرند. نگهداری از مسواک در محیط مرطوب و پر از میکروب توالت هم، خود مسئله‌ای جداگانه است. حتما می‌دانید که با کشیدن سیفون دستشویی، تمامی باکتری‌های موجود در فضا پخش می‌شوند.

در کنار این نباید فراموش کنید که دهان انسان نیز حامل میکروارگانیسم‌های زنده است. در بسیاری از موارد باکتری‌های مسواک در دهان فرد بدون هیچ آزار و مشکلی زیست کرده و به حیات خود ادامه می‌دهند. اتفاقا کاهش غیرمعمول و بیش از اندازه میکروارگانیسم‌های دهانی، می‌تواند برای سلامتی دهان و دندان انسان مشکلاتی را ایجاد کند.

به گفته انجمن دندان‌پزشکان آمریکا، هر چند مطالعات نشان داده ‌است که مسواک جایگاه باکتری‌های مختلف است، اما هنوز شواهد کافی مبنی بر اثرات زیان‌آور باکتری‌های مسواک بر روی سلامتی انسان به دست نیامده است. توجه داشته باشید که این گزاره به آن منظور نیست که نسبت به تمیز نگه‌ داشتن مسواک‌ خود بی‌اهمیت باشید!

راهکار این مسئله مدت‌ها است که وجود دارد و نام آن، دستگاه ضدعفونی‌کننده مسواک بر پایه نور یو وی است. در حقیقت کاربرد نور یو وی در لوازم خانگی به مسواک‌ها هم رسیده است و در پی همین مسئله، دستگاه‌های ضدعفونی‌کننده‌ای طراحی و تولید شده است که می‌تواند خیال شما را از تمیز ماندن مسواکتان راحت کند.

خصوصا اگر شما مستعد عفونت‌های دهانی هستید، زیاد به سفر می‌روید و از درپوش مسواک هم استفاده می‌کنید، این دستگاه می‌تواند به شما کمک بسیار زیادی کند. تکنولوژی نور یو وی قادر است حیات و تکثیر باکتری‌های موجود بر روی سطح مسواک‌ شما و دیگر اعضای خانواده‌تان را با اختلال مواجه کرده و شما را از شر آن‌ها خلاص کند.

دستگاه تصفیه هوا

یکی دیگر از کاربردهای ضروری نور یو وی در لوازم خانگی، تهویه هوای منزل و محیط است. این کار یکی از کم‌هزینه‌ترین و موثر‌ترین روش‌‌های کاهش آلاینده‌های موجود در هوا به حساب می‌آید. همان‌طور که می‌دانید در هوا ذرات بسیار ریزی از ویروس‌ها، باکتری‌ها و میکروب‌ها معلق هستند.

به‌طور کلی منظور از تهویه هوا، جایگزین کردن هوای تمیز بیرون با هوای آلوده داخل محیط است. استفاده از روش‌های مخصوص به این کار مانند باز کردن پنجره‌ها، خصوصا در روزهایی که هوای بیرون تمیز و عاری از هر نوع آلودگی مضری است، می‌تواند تا حد زیادی به بهبود کیفیت هوای داخل منزل یا محیط کار شما کمک کند.

اما این روش صرفا برای شهرهایی مناسب است که دور از آلاینده‌های محیطی خطرناک و صنعتی قرار دارند. در حقیقت در کلان‌شهرها و شهرهای صنعتی کشور ما با وجود این تعداد کارخانه و ماشین نمی‌توان انتظار داشت که هوای بیرون تمیز باشد و جایگزین شدن آن با هوای داخل خانه دردی را دوا کند.

در حقیقت در چنین شهرهای صنعتی و بزرگی، هوای بیرون از خانه اگر ناسالم‌تر و خطرناک‌تر از آلاینده‌های درون خانه نباشد، تمیزتر از آن نیست و جایگزین شدنش با هوای داخل، باعث به وجود آمدن مشکلات بیشتری نیز می‌شود.

البته باید به شما بگوییم که نیاز نیست نگران باشید! قطعاً تکنولوژی‌های موجود توانسته این نگرانی‌ها را به‌طور کامل برطرف کند. یکی از مظاهر تکنولوژی که در این زمینه به کمک افراد آمده است، دستگاه تصفیه هوای خانگی UV است. این دستگاه‌ سال‌ها است که طراحی، اجرا و وارد منازل و اداره‌ها شده و تاثیرات بسیار زیادی بر بهبود کیفیت هوای محیط مختلف گذاشته است.

شاید بهتر باشد شما نیز دستگاه تصفیه هوای خانگی UV را جایگزین تهویه‌های قدیمی خود کنید. نسخه‌های باکیفیت و جدیدتر این دستگاه‌ها می‌توانند تا۹۹ درصد آلاینده‌های موجود را جذب کرده و هوای عاری از آلودگی را برای تنفس شما به ارمغان بیاورند.

 این دستگاه‌ها با روش‌های متنوعی اقدام به تصفیه هوای داخل منازل و محیط کاری شما می‌کنند. برخی از این‌ محصولات از فیلترهای هوا و کربن اکتیو بهره‌ می‌گیرند تا آلاینده‌های محیط را به خود جذب کنند و برخی از آن‌ها از لامپ‌های قدرتمند UV استفاده می‌کنند. خرید یک دستگاه تصفیه هوای خانگی می‌تواند کاربرد بسیار زیادی در منازل شما داشته باشد و یک محصول حرفه‌ای و بسیار ایده‌ آل محسوب شود.

 این دستگاه‌ها با روش‌های متنوعی اقدام به تصفیه هوای داخل منازل و محیط کاری شما می‌کنند.

نور یو وی در لوازم خانگی؛ پاور بانک‌ها

یکی دیگر از کاربردهای نور یو وی در لوازم خانگی، استفاده از این تکنولوژی در پاور بانک‌ها است. در شروع این بخش لازم است اطلاعاتی در زمینه پاور بانک‌ها و کاربردشان به شما بدهیم. ابتدا باید بدانید که پاور بانک چیست؟

پاور بانک‌ها دستگاه‌هایی هستند که از چند باتری لیتیومی شارژی با آمپر بالا تشکیل شده‌اند و توسط یک مدار الکترونیکی، وظیفه شارژدهی یا جریان‌رسانی به وسایل الکترونیکی دیگر را بر عهده دارند. امروزه تقریبا در وسایل هر شخص و خانواده‌ای، حداقل یک دستگاه پاور بانک یافت می‌شود؛

اما علت فراگیر شدن این پاور بانک‌ها چیست؟ با توجه به تولید و گسترش روزافزون دنیای موبایل و فراگیر شدن استفاده از موبایل‌ها، یک معضل همیشگی گریبانگیر کاربران این دستگاه‌ها است و آن معضل، تمام شدن شارژ گوشی موبایل و عدم دسترسی همیشگی به یک منبع تغذیه برای شارژ مجدد دستگاه است. به همین علت متخصصان مختلف، اقدام به تولید یک مولد انرژی به نام پاور بانک کردند.

همان‌طور که از اسم این دستگاه مشخص است، این پاور بانک‌ها منبع انرژی محسوب می‌شوند. این محصول به‌سرعت فراگیر شد، مورد استفاده همه قرار گرفت و تنها در طی چند سال به عنوان یک محصول مهم در زندگی مردم خود را نشان داد.

پاور بانک‌ها آن‌قدر به‌سرعت فراگیر شدند که امروزه، نه تنها برای موبایل، بلکه برای شارژ کردن وسایل مختلف الکترونیکی، مانند لپ تاپ یا باتری خودرو هم مورد استفاده عموم مردم قرار می‌گیرند. امروزه شرکت‌ها و برند‌های تجاری مختلف و بزرگی در جهان به عنوان تولید‌کننده پاور بانک فعالیت خود را انجام می‌دهند و با توجه به رقابت گسترده در این حوزه و صنعت، ظرفیت‌ها و طرح‌های مختلفی از این دستگاه طراحی و تولید می‌شود.

ظرفیت پاور بانک‌ها بر اساس میلی آمپر سنجیده می‌شود. این ظرفیت یعنی این‌که یک باتری چه مقدار توان مصرفی دارد و یا به عبارتی دیگر چقدر می‌تواند انرژی به گوشی موبایل یا دیگر وسایل الکترونیکی برساند. مثلاً اگر ظرفیت یک باتری 1200 میلی آمپر باشد، یعنی با توان مصرفی متوسط 100 میلی‌آمپر، این باتری حدود 12 ساعت دارای شارژ خواهد بود.

معمولا پاور بانک‌ها از بادی فلزی یا پلاستیکی درست شده‌اند. این بادی‌ها در طرح و نوع ساخت این دستگاه‌ها دخیل است و با توجه به سلیقه‌های گوناگون، این مورد می‌تواند مورد توجه خریدار قرار بگیرد. استندهای شارژ یو وی مدت‌ها است که وارد بازار شده‌اند و نمونه‌ای بسیار عمومی از کاربرد نور یو وی در لوازم خانگی و شخصی محسوب می‌شوند.

یکی از موارد بسیار ‌مهم که همیشه در روند تولید و فروش استند‌های شارژر وایرلس UV 02 سهم داشته است، کیفیت ساخت آن است. هر چقدر کیفیت قطعات و اجزا این دستگاه‌ها پایین‌تر باشد، یقینا قیمت فروش نهایی بسیار کمتری هم خواهند داشت. استفاده از باتری‌های باکیفیت و چیپست‌های الکترونیکی هوشمند مرغوب، باعث می‌شود کیفیت ساخت یک دستگاه پاور بانک بیشتر بشود.

استفاده از خروجی باکیفیت و استفاده از چیپست‌های ضد شوک، منجر به این می‌شود که پاور بانک جریان را به شکل مدیریت‌شده‌ای به دستگاه الکترونیکی شما انتقال بدهد. اگر این موارد در یک پاور بانک لحاظ نشود، باعث آسیب رساندن به‌وسیله الکترونیکی شما خواهد شد؛ حتی اگر آن دستگاه بهترین پاور بانک یو وی موجود باشد. توجه داشته باشید که این تکنولوژی جدید قرار است به کمک شما در بهبود کیفیت زندگی‌تان بیاید و نباید باعث ضرر شما بشود.

انواع لاک خشک‌کن‌ها

یکی دیگر از کاربردهای نور یو وی در لوازم خانگی، انواع لاک خشک‌کن‌ها است. لاک خشک‌کن‌ها عموما در سه نوع UV، LED و UV-LED ساخته می‌شوند که در ادامه به شکل مختصر به تک تک آن‌ها می‌پردازیم. ناگفته نماند که این سه نوع لاک خشک‌کن‌ یک هدف دارند و آن هم خشک کردن لاک‌های ژله‌ای بر روی ناخن افراد است.

یکی دیگر از کاربردهای نور یو وی در لوازم خانگی، انواع لاک خشک‌کن‌ها است.
  • لاک خشک‌کن UV: این نوع از لاک خشک‌کن‌ها جزء اولین مدل‌های این دستگاه است که برای خشک کردن لاک دست و پا از اشعه UV و یا فرابنفش استفاده می‌کند. باید گفت که این دستگاه‌ها به نسبت LED‌ها دارای کیفیت کمتری هستند.
  • لاک خشک‌کنLED: بعد از لاک خشک‌کن‌هایUV، مدل‌های مختلف لاک خشک‌کن LED طراحی، تولید و وارد بازار جهانی رقابت شد. همان‌طور که گفتیم این نوع از دستگاه کارایی و کیفیت بسیار بالاتری نسبت به مدل UV آن دارد.
  • لاک خشک‌کن ترکیبی (UV-LED): این مدل از جدیدترین و باکیفیت‌ترین مدل‌های لاک خشک‌کن موجود در بازار است، زیرا این دستگاه‌ها از تنوع بالایی برخوردار هستند و از لحاظ کیفیت و کارایی از دو مدل قبلی، مناسب‌تر، حرفه‌ای‌تر هستند.

متوجه شدید که یکی دیگر از مظاهر کاربرد نور یو وی در لوازم خانگی، این لاک خشک‌کن‌های کوچک و کاربردی است که این روزها به کمک بسیاری از افراد برای زینت بخشیدن به ناخن‌هایشان آمده است. در ادامه می‌خواهیم برخی از نکاتی که به شما هنگام خرید این دستگاه کمک می‌کند، شرح دهیم. با رعایت این نکته‌ها شما می‌توانید خریدی هوشمندانه و حرفه‌ای را تجربه کنید.

  • نوع دستگاه: مهم‌ترین و اولین فاکتور در استفاده از کاربرد این لاک خشک‌کن‌های یو وی، نوع دستگاه است. در قسمت قبلی انواع مدل‌های دستگاه لاک خشک‌کن را به شما معرفی کردیم. اگر قصد خرید لاک خشک‌کن ایده ال و مناسب خود را دارید، ابتدا باید هدف و نوع مصرف خود را مشخص کرده و سپس دستگاه مورد نظرتان را برگزینید. با توجه به توضیحاتی که دادیم، لاک خشک‌کن‌های مدل UV-LED مناسب‌ترین نوع این دستگا‌ه‌ها محسوب می‌شوند. البته که لاک خشک‌کن‌های LED نیز از کیفیت و قیمت بسیار خوبی برخوردار هستند و می‌توانند یکی از بهترین انتخاب‌ها محسوب شوند.
  • بودجه و نقدینگی: دومین فاکتور بسیار مهم، بودجه شما است. شما ابتدا باید هزینه‌ای که می‌توانید برای این دستگاه پرداخت کنید را در نظر بگیرید و سپس با توجه به آن دستگاه مورد نظر خود را انتخاب کنید.
  • سرعت خشک کردن ناخن‌ها توسط دستگاه: توجه داشته باشید که یکی دیگر از مهم‌ترین فاکتور‌ها جهت خرید دستگاه لاک خشک‌کن، سرعت خشک کردن لاک توسط این دستگاه‌ها است و برای این منظور، لاک خشک‌کن‌های مدل LED عموما از لاک خشک‌کن‌های UV سریع‌تر هستند.
  • طول عمر مفید لاک خشک‌کن‌ها: لاک خشک‌کن‌های LED تقریبا می‌توانند 50 هزار ساعت برای شما کار کنند و برای هر بار استفاده، شما نیاز به صرف دو دقیقه زمان دارید. قطعاً این دستگاه‌های LED می‌توانند برای سال‌های سال به شما خدمات‌رسانی کنند. لاک خشک‌کن‌های مدل LED عموما از لاک خشک‌کن‌های مدل UV طول عمر مفید بیشتری دارند و از این نظر شاید خریدشان سود بیشتری داشته باشد.
  • ابعاد و اندازه دستگاه: ابعاد و اندازه این دستگاه هم در میان فاکتورهای انتخاب یک دستگاه مناسب از اهمیت زیادی برخوردار است. در حقیقت شما باید دستگاهی را انتخاب کنید که بتوانید کل انگشتان یک دست و یا دو دست را همزمان با آن خشک کنید. برخی از این دستگاه‌ها قابلیت خشک کردن فقط 4 انگشت دست شما را دارند و شما مجبورید زمان بیشتری را برای اتمام کارتان صرف کنید. پس به ابعاد این دستگاه توجه ویژه‌ای داشته باشید.
  • تایمر و زمان‌سنج: داشتن تایمر و زمان‌سنج دقیق می‌تواند برای شما مسئله بسیار کاربردی محسوب شود، زیرا این دستگاه بعد از مدت زمان تعیین شده به شکل اتوماتیک خاموش خواهد شد و صدمه‌ای به لاک روی ناخن شما وارد نخواهد کرد.

در این مقاله شما با مظاهر کاربردی نور یو وی در لوازم خانگی آشنا شدید. پر واضح است که تلاش متخصصان در بهبود کیفیت زندگی افراد موثر بوده و توانسته‌اند دستگاه‌های بسیار زیادی را برای حصول این مقصود تولید کنند. امیدواریم که از مطالعه این مطلب لذت برده باشید.

منبع ++++ 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *