مقالات

استریلیزاتور چیست؟ بررسی کاربردها و انواع ضدعفونی‌کننده UV

استریلیزاتور چیست؟

شما حتماً با روش‌های سنتی ضدعفونی و گندزدایی محیط، هوا، آب، سطوح و … آشنایی کامل دارید، زیرا این روش‌ها مدت‌ها است که مورد استفاده قرار می‌گیرند و برای همگان شناخته‌ شده‌اند. اما چند سالی است که روش‌های نوین ضدعفونی کم کم جای خود را در صنایع مختلف باز کرده است. استفاده از استریلیزاتور و دستگاه‌های ضدعفونی‌کننده بر پایه اشعهUV، یکی از این روش‌های نوین و کاربردی است. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا برایتان شرح دهیم استریلیزاتور چیست و این روش ضدعفونی چه مزایایی دارد.

استریلیزاتور چیست و چرا استفاده از آن دارای مزیت است؟

همان‌طور که گفتیم، پیشرفت تکنولوژی باعث به وجود آمدن روش‌های نوین گندزدایی و ضدعفونی، مانند ضدعفونی با نور فرابنفش شده که توانسته‌اند با کاربرد بسیار بالایشان جای روش‌های سنتی را بگیرند. امروزه این روش‌ها به عنوان محبوب‌ترین روش‌های ضدعفونی محسوب می‌شوند و روز به روز هم بر این استقبال و محبوبیت افزوده می‌شود.

اما چند سالی است که روش‌های نوین ضدعفونی کم کم جای خود را در صنایع مختلف باز کرده است.

با پیشرفت روزافزون تکنولوژی، حقایق بیشتری در مورد انواع ضدعفونی‌کننده‌ها و روش‌های ضدعفونی، خصوصا ضدعفونی‌کننده‌ها و استریلیزاتورهای بر پایه نور UV کشف شده و در دسترس مردم قرار گرفته است. واقعیت ماجرا این است که هر چقدر هم از آب داغ، سفید‌کننده‌ها و ضدعفونی‌کننده‌های معمولی استفاده کنید، باز نمی‌توانید تمامی میکروب‌ها و باکتری‌های مضر موجود را از بین ببرید.

واضح و روشن است که باقی‌ ماندن این میکروب‌ها باعث آسیب‌ها و بیماری‌های شدید می‌شود. ضدعفونی با اشعه UV بسیار مؤثرتر و کاربردی‌تر از دیگر روش‌های ضدعفونی است، زیرا اشعه UV قادر است بخش بسیاری از میکروارگانیسم‌ها و پاتوژن‌ها را شناسایی کرده و عملکرد آن‌ها را غیرفعال کند. این ضدعفونی‌کننده‌ها با سرعت و قدرت بسیار بالا‌ی خود می‌توانند تمامی ویروس‌ها، میکروب‌ها، باکتری‌ها و انگل‌ها را از بین برده و مکمل خوبی برای روش‌های گندزدای دیگر باشند.

مزایای ضدعفونی با اشعه UV

ضدعفونی کردن با بهره‌گیری از اشعه UV مزایای زیادی دارد؛ مثلاً پرتو فرابنفش غیر سمی است و شاید بتوان گفت این مهم‌ترین مزیت اشعه فرابنفش نسبت به دیگر گندزداها ‌است. برخلاف دیگر تمیزکننده‌های شیمیایی قدرتمند، پرتوهای UV سازگار با محیط زیست است و از این جهت خطری ایجاد نمی‌کند.

همچنین ضدعفونی با نور فرابنفش یک فرآیند فیزیکی است، نه شیمیایی و این نکته بسیار مهمی است. مکانیسم گندزدایی با اشعه فرابنفش به نحوی است که می‌توان با آن، مواد غذایی را هم به طور کامل ضدعفونی کرد؛ بدون آن که خطری برای انسان به وجود بیاید. البته لازم به ذکر است جهت ضدعفونی کردن مواد غذایی، باید از دوزهای مناسب با رعایت کامل اقدامات محافظتی استفاده نمود.

کپک‌ قادر است بیماری‌های عفونی، ارگانیسم‌های القاکننده آسم و بیماری‌های دیگر را گسترش دهد. در مقابل، پرتو فرابنفش می‌تواند باکتری‌ها، انگل‌ها، قارچ‌ها، میکروب‌ها‌ و عوامل بیماری‌زا و آسیب‌زننده را از بین ببرد.

اشعه UV موجود در استریلیزاتور ها مانع از جمع شدن کپک‌ در منافذ می‌شود و می‌تواند جلوی رشد آن‌ها را گرفته و با این‌ کار کپک‌ها را نابود کنند. این در حالی است که سایر روش‌های ضدعفونی توان انجام این کار را نداشته و حتی ممکن است با ایجاد یک محیط مرطوب، شرایط را برای رشد قارچ‌ها مهیا کنند.

لازم به ذکر است که گندزداهای تحت اشعه UV یک روش خشک محسوب می‌شوند و قطعا نمی‌توانند این محیط را برای رشد کپک‌ها و قارچ‌ها آماده کنند. همچنین این ضدعفونی‌کننده‌ها و استریلیزاتور ها که با اشعه UV عملکرد خود را انجام می‌دهند، برعکس روش‌های سنتی قادر هستند عوامل بیماری‌زا را بدون ایجاد مصونیت از بین ببرند.

اگر نمی‌دانید ایجاد مصونیت به چه معنا است، باید به شما بگوییم که بعضی ضدعفونی‌کننده‌های سنتی باعث ایجاد پیامدهای ناگواری در کوتاه‌مدت و بلندمدت می‌شوند که توسعه یافتن باکتری‌های مقاوم به آنتی بیوتیک، یکی از این پیامدها است.

همان‌طور که گفتیم، این استریلیزاتورها یک روش کاملا فیزیکی برای از بین بردن میکروب‌ها است، نه یک روش شیمیایی. بنابراین باکتری‌های مقاوم و توسعه‌یافته، نمی‌توانند نسبت به مکانیسم اثر استریلیزاتور مصون شوند. این برخلاف فرآیند شیمیایی است که باکتری‌ها در برابر آن پس از مدتی مقاوم می‌شوند و دیگر مکانیسم اثر آن را نمی‌پذیرند.

گندزداهای تحت اشعه UV یک روش خشک محسوب می‌شوند و قطعا نمی‌توانند این محیط را برای رشد کپک‌ها و قارچ‌ها آماده کنند.

هزینه پایین ضدعفونی با استریلیزاتور

ضدعفونی کردن با اشعه فرابنفش بسیار مقرون به صرفه‌ است. البته شاید این برخلاف تصور عمومی باشد و بسیاری از مردم گمان‌ کنند که ضدعفونی با پرتوهای فرابنفش یک روش بسیار هزینه‌بر است، اما واقعیت چیز دیگری است.

در حقیقت هزینه‌ای که برای استفاده از اشعه فرابنفش جهت گندزدایی پرداخت می‌شود، در نهایت با توجه به اثرات بلندمدت و قابل توجهش، کمتر از دیگر ضدعفونی‌کننده‌ها خواهد بود. در واقع باید این‌طور گفت که ضدعفونی‌کننده‌های سنتی به اندازه اشعه فرابنفش، کارایی نداشته و قدرتمند نیستند. پس ممکن است در طولانی‌مدت هزینه بیشتری برای شما بتراشند.

بی‌خطر بودن استریلیزاتور و روش ضدعفونی با نور UV

یکی دیگر از مزایای ضدعفونی با اشعه فرابنفش، بی‌خطر بودن آن است. این روش در صورت رعایت اقدامات امنیتی، یک روش کاملا بی‌خطر و ایمن محسوب می‌شود. رعایت اقدامات امنیتی هم کار چندان سختی نیست.

این اقدامات شامل استفاده از عینک‌ مخصوص، قرار نگرفتن در معرض تابش مستقیم پرتو فرابنفش، تهویه‌ هوای مناسب و … است. قطعا با رعایت این موارد می‌توان گفت که ضدعفونی با نور UV نسبت به روش‌های خشن شیمیایی قدیمی، آسیب بسیار کمتری به انسان و محیط زیست وارد می‌کند.

کمک به تجارت افراد با هزینه‌های کمتر

یکی دیگر از مزایای استفاده از استریلیزاتور و به طور کلی ضدعفونی‌کننده‌های بر پایه نور UV، صرفه‌جویی است. یقینا صاحبان صنایع به دنبال کسب درآمد و سود بیشتر هستند و همان‌طور که می‌دانید، یکی از ابتدایی‌ترین روش‌های سودآوری، کاهش هزینه‌های اولیه است. استفاده از اشعه فرابنفش برای ضدعفونی کردن و گندزدایی محیط، باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها، زمان، تعداد پرسنل و نیروی نظافتی یک مجموعه می‌شود. نتیجه نهایی این امر سودآوری بیشتر و رونق یافتن تجارت خواهد بود.

عدم ایجاد مشکلات تنفسی

پرتوهای UV با از بین بردن مواد تحریک‌کننده‌ای که باعث بیماری یا التهابات مجرای سینوسی می‌شوند، مشکلات تنفسی دیگر تمیزکننده‌های شیمیایی را به همراه ندارند. در واقع اشعه UV قادر است با آلاینده‌های مختلفی که از واحدهای انتقال هوا، عایق‌های فایبرگلاس و قارچ‌های موجود در هوا سرچشمه می‌گیرند و روی وسایل می‌نشینند، مبارزه کند و آن‌ها را شکست دهد.

فناوری Ultraviolet-C (UV-C) یکی از طیف‌های نور UV است از دهه 1990 میلادی در سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی مورد استفاده قرار ‌گرفته است. امروزه این طیف از اشعه بیشتر هم مورد استقبال مردم قرار می‌گیرد و در دستگاه‌های بسیار زیادی به کار برده می‌شود.

پیشگیری از انواع بیماری‌ها با استفاده از استریلیزاتور

اگر کسی مبتلا به بیماری‌هایی مانند آنفولانزا، سرماخوردگی و کرونا شده باشد، با تنفس خود می‌تواند میکروب‌ها و ویروس‌های بیماری‌زا را به هوا منتقل کرده و افراد دیگر حاضر در محیط را آلوده کند. این اتفاق امروز در دوران همه‌گیری کرونا بسیار مشهودتر شده و می‌بینیم که این ویروس از طریق تنفس منتقل می‌شود.

پرتوهای UV موجود در سیستم‌های ضدعفونی‌کننده مانند استریلیزاتور، موجب ضدعفونی مداوم هوا می‌شود و میکروارگانیسم‌های مضر موجود در هوا که از افراد بیمار و ناقل منتقل شده است را پیش از رسیدن به دیگر افراد از بین می‌برد.

پرتوهای UV موجود در سیستم‌های ضدعفونی‌کننده مانند استریلیزاتور، موجب ضدعفونی مداوم هوا می‌شود

دستگاه استریلیزاتور سوریا باکس

دستگاه سوریا یا سوریا باکس، نوین‌ترین وسیله جهت ضدعفونی و استریل کردن به شمار می‌رود که از فناوری اشعه UV در مکانیسم اثر خود بهره می‌گیرد.

همان‌طور که پیش از این هم به آن اشاره کردیم، در حال حاضر پرتوی فرابنفش یا Ultraviolet بهترین جایگزین برای روش‌های سنتی گندزدایی است که به عنوان یک فناوری جدید و مؤثر در ضدعفونی مورد تأیید سازمان بهداشت جهانی هم قرار گرفته است. این دستگاه قادر است با قابلیت خشک‌کن و اشعه UV خود، اشیاء شما را به سادگی و در مدت زمان کمتر از ۱۵ دقیقه ضدعفونی و تمیز کند.

کارکردهای متنوع استریلیزاتور سوریا باکس

سوریا باکس دارای ۴ کارکرد مختلف و البته منحصر به فرد است. عملکردهای این دستگاه از طریق پنل لمسی که روی آن تعبیه شده، قابل تنظیم است. هر عملکرد می‌تواند زمان و شرایط خاصی را فراهم کند. عملکردهای این دستگاه عبارتند از:

  • اتوماتیک بودن: شما می‌توانید ترکیبی از حالت گرمایش و تابش اشعه فرابنفش که یک حالت گندزدا و ضدعفونی‌کننده کامل است را در این دستگاه داشته باشید.
  • خشک‌کن حرفه‌ای: در حالت خشک‌کن استریلیزاتور، فقط قابلیت گرمایش آن فعال شده و ابزار و اشیاء شما را به طور کامل خشک می‌کند.
  • نگهداری ایمن: در این حالت، شما می‌توانید وسایلی که درون دستگاه می‌گذارید را به شکل ۲۴ ساعته همراه با پرتو فرابنفش نگه‌ دارید. در این وضعیت دستگاه قادر است وسایل شما را در هر دو ساعت یک بار ۱ دقیقه در معرض تابش نور فرابنفش قرار دهد.
  • استریلیزه کردن: دستگاه سوریا قادر است وسایل شما را با استفاده از نور UV به طور کامل ضدعفونی و استریل کند.

مزایای استفاده از دستگاه استریلیزاتور سوریا باکس

  • ضدعفونی کردن و استریل نمودن تمامی وسایل بدون استفاده از مواد شوینده شیمیایی
  • پاکسازی آسان و سریع وسایل، تنها در ۱۵ دقیقه
  • از بین بردن تمامی ویروس‌ها و باکتری‌ها تا ۹۹.۹٪
  • گندزدایی با استفاده از پرتو فرابنفش، به عنوان مؤثرترین و نوین‌ترین فناوری ضدعفونی در سراسر جهان

استفاده از استریلیزاتور سوریا باکس، برای چه کسانی مناسب است؟

اشیاء و ابزارآلات پیرامون ما هر لحظه در معرض آلوده شدن قرار دارند. این اتفاق در روزگار امروز که درگیر بیماری همه‌گیر کرونا هستیم نیز بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد. پس استفاده از این استریلیزاتور برای هر کسی ضرورت دارد و مناسب است.

مثلا شما نمی‌توانید بسیاری از وسایل، خصوصا دستگاه‌هایی که دارای برد و مدار الکتریکی هستند (مانند گوشی موبایل یا کنترل تلویزیون) را با الکل یا مواد شوینده ضدعفونی‌ کنید. پس باید از روش‌های نوین‌تر بهره گرفته و استفاده از روش‌های سنتی را به خاطر ایمنی و سلامت بیشتر کنار بگذارید.

به طور کلی می‌توان گفت خانم‌های باردار، مادرانی که فرزند کوچک دارند، پزشکان، دندان‌پزشکان، نیروهای بیمارستان، آرایشگرها، صاحبان رستوران و افرادی از این قبیل، بیشتر به استریلیزاتور احساس نیاز می‌کنند.

پس سوریا باکس قادر است وسایلی مانند شیشه شیر کودک، ظرف غذای کودک، اسباب‌بازی‌ها، پستانک، لیوان، بشقاب، چنگال، خریدهای انجام‌ شده، کلید، کتاب، ساعت، تبلت، هندزفری، گوشی، زیورآلات، ابزارهای آرایشی و بهداشتی، شانه و … را به طور کامل استریلیزه کند.

نکات ایمنی استفاده از استریلیزاتور سوریا باکس

رعایت برخی نکات ایمنی در استفاده از این استریلیزاتور قدرتمند ضروری است. این اقدامات باعث می‌شود شما بتوانید به بهترین شکل ممکن از مزایای این دستگاه بهره ببرید. برای مثال لازم است جهت ضدعفونی کردن دستگاه‌های الکترونیکی، تنها از قابلیت UV استفاده کرده و خشک‌کن را فعال نکنید.

همچنین لازم است پیش از پایان زمان انجام فعالیت دستگاه، در هیچ صورت درب آن را باز نکنید. اگر احیانا لامپ دستگاه دچار شکستگی شد، مراقب باشید دستتان با مواد درون لامپ برخورد نکند. شیشه لامپ را به آرامی بیرون بیاورید و آن را در یک کیسه جدا و مشخص بگذارید.

در این مطلب به طور کامل با استریلیزاتور آشنا شدید. دانستید که استریلیزاتور چیست، چه کاربردی دارد، مزایای استفاده از آن چیست و چرا بهتر است روش‌های نوین ضدعفونی مانند استفاده از پرتو فرابنفش را جایگزین روش‌های سنتی کنید. امیدواریم توانسته باشیم در این زمینه به شما کمک کنیم.

منبع ++++

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *