مقالات

خشک کردن لباس زیر آفتاب مهم است؟

خشک کردن لباس زیر آفتاب

خشک کردن لباس یک اتفاق روزمره و بسیار ساده در زندگی هر فرد است. این کاری است که هر شخص پس از حمام کردن و شستشوی لباس‌های خود انجام می‌دهد، اما تا به حال به کم و کیف آن فکر کرده‌اید؟ یا همواره همان روش قدیمی خشک کردن لباس‌ها زیر نور آفتاب را پیش گرفته‌اید؟ شاید تعجب کنید اگر بدانید خشک کردن لباس‌ زیر آفتاب و در فضای باز چه مشکلاتی می‌تواند به وجود بیاورد. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر در مورد آن صحبت کنیم.

خشک کردن لباس زیر آفتاب؛ بله یا خیر!؟

این باور قدیمی خشک کردن لباس‌ زیر آفتاب، نسل به نسل چرخیده و به روزگار ما هم رسیده است. اما تا به حال در رابطه با چرایی آن فکر کرده‌اید؟ احتمالاً می‌دانید که خشک کردن لباس‌ها با شوفاژ، بخاری یا به طور کلی در فضای داخل خانه می‌تواند باعث رشد قارچ و بروز بیماری‌های قارچی شود. بر این اساس، احتمالاً شما هم همیشه لباس‌هایتان را زیر نور آفتاب خشک می‌کنید تا از گزند بیماری‌های قارچی در امان بمانید. اما تا به حال به آلودگی‌های موجود در فضای باز فکر کرده‌اید؟

خشک کردن لباس یک اتفاق روزمره و بسیار ساده در زندگی هر فرد است.

یقیناً خشک کردن لباس‌ها در حیاط، پشت ‌بام، تراس و به طور کلی در فضای آزاد مشکلاتی به همراه دارد. گرد و غبار، مو و پر حیوانات، آلودگی‌های محیطی و چیزهایی از این دست، می‌تواند روی بافت و پارچه لباس شما بنشیند و با برخورد با پوست بدن یا استنشاق توسط مجاری تنفسی شما مشکلاتی را ایجاد کند.

این مشکلات شاید در ابتدا در نظرتان ساده بیایند، اما در ادامه می‌توانند باعث بروز مشکلات جدی‌تر و بیماری‌های سخت‌تر شوند. گرد و غبار نشسته روی لباس‌هایی که در حیاط و زیر نور آفتاب خشک می‌شوند، ممکن است بیماری‌هایی برایتان به وجود بیاورد که زندگی و خواب شبانه‌تان را مختل کند. در ادامه مقاله خشک کردن لباس زیر آفتاب، می‌خواهیم شما را با برخی از این مشکلات آشنا کنیم.

حساسیت به گرد و غبار

حساسیت به گرد و غبار، یکی از رایج‌ترین انواع آلرژی است که فرد می‌تواند درگیر آن شود و نشستن گرد و غبار بر لباس‌هایی که در حیاط و زیر نور آفتاب خشک می‌شوند، یکی از دلایل بروز آن است. مؤسسات ملی بهداشت تا به الان آمارهایی را انتشار داده‌اند که نتایجش نشان می‌دهد بیش از ۲۰ میلیون نفر از امریکایی‌ها به گرد و غبار آلرژی نشان می‌دهند.

چیزی که این مسأله را حادتر می‌کند این است که فردی که به گرد و غبار آلرژی نشان می‌دهد، تقریباً به همه آلرژن‌های موجود در هوا، مانند: موی سگ و گربه، مایت یا کنه، گرد و غبار، پرز بدن حیوانات، کپک قارچی، گرده و … نیز حساسیت دارد و تمام این علائم حساسیت‌زا می‌تواند روی لباسی که در فضای آزاد و مقابل آفتاب خشک می‌شود، وجود داشته باشد. این موارد معمولاً چند لحظه پس از زمان تماس بیمار با آلرژن‌ها یا عرض چند ساعت بعد بروز پیدا می‌کنند.

هنگامی که شخص برای اولین مرتبه با این آلرژن‌ها تماس پیدا می‌کند، حساسیت‌ها بلافاصله بروز پیدا نمی‌کنند. بدن فرد ابتدا این آلرژن‌ها را شناسایی کرده و آنتی‌بادی‌هایی که قرار است به این ماده واکنش نشان بدهند را تولید می‌کند. بعد از آن، بدن را آماده می‌کند تا به آن ماده‌ حساسیت‌زا حساس شود. نام این روند که در بدن اتفاق می‌افتد، حساس‌سازی است.

علائم خفیف‌تر آلرژی به گرد و غبار

خشک کردن لباس زیر آفتاب و عطسه کردن

اگر فردی به گرد و غبار حساسیت داشته باشد، به محض اینکه بدنش در معرض یک آلرژن که همان گرد و غبار باشد، قرار بگیرد، شروع به عطسه می‌کند.

برای مثال کافی است روی لباسی که در فضای آزاد قرار گرفته تا خشک شود، گرد و غبار نشسته باشد؛ بدن فرد شروع به واکنش نشان دادن می‌کند که شایع‌ترین آن‌ها عطسه کردن است. این عطسه‌ها عموماً غیرقابل کنترل، مداوم و بدون وقفه هستند و فرد را عاصی می‌کنند. بیمار معمولاً در این شرایط از حملات آلرژیک طولانی و شدید عطسه رنج برده و به دنبال راه خلاصی از آن است.

گرفتگی و آبریزش بینی

فرد مبتلا به آلرژی می‌تواند علائم دیگری را هم با پوشیدن آن لباس‌ها تجربه کند. ممکن است غشاء و بافتی که مجراهای داخلی استخوان بینی و حفره سینوس شخص را می‌پوشاند، ملتهب شود. این التهاب در نهایت منجر به گرفتگی مجرای تنفسی فرد شده و یا سبب آبریزش بینی او می‌شود.

فشار وارد شده بر حفره سینوس فرد می‌تواند باعث ایجاد درد شدید در ناحیه سر، دندان، چشم و یا گوش‌ها بشود. در بسیاری از موارد، احتقان و گرفتگی بینی یا آبریزش آن از اولین نشانه‌های آلرژی به گرد و غبار است که بعد از عطسه خود را نشان می‌دهد.

سرفه مکرر

یک لحظه تماس با لباسی که در فضای آزاد و زیر نور خورشید خشک شده و گرد و غبار بر آن نشسته، کافی است تا فرد، گرد و غبار، کپک قارچی و هر آلرژن‌ دیگری را تنفس کند و سرفه‌های مکرر و طاقت فرسایش آغاز شود.

این سرفه‌ها شاید در ابتدا چند تک‌سرفه باشند و فرد فکر کند واکنش‌های بدنش تمام شده، اما واقعیت ماجرا این نیست. فرد ممکن است به خاطر همین سرفه‌ها مشکلات دیگری مانند بیدار شدن مداوم از خواب، تنفس سنگین و مقطع و حملات آسم را تجربه کند.

این سرفه‌ها شاید در ابتدا چند تک‌سرفه باشند و فرد فکر کند واکنش‌های بدنش تمام شده، اما واقعیت ماجرا این نیست.

خشک کردن لباس زیر آفتاب و خارش پوست

یکی دیگر از مشکلاتی که نشان می‌دهد نباید از روش خشک کردن لباس زیر آفتاب استفاده نمود، خارش پوست پس از پوشیدن لباس است. گرد و غبار نشسته روی لباس ممکن است برای کسانی که آلرژی دارند و حتی کسانی که به این بیماری مبتلا نیستند، خارش ایجاد کند. این خارش ممکن است در نقاط مختلف بدن، بخصوص نقاطی که هنگام پوشیدن لباس با آن برخورد داشته است، خود را نشان دهد. خارش بینی، خارش گوش، خارش صورت، خارش گردن و خارش چشم از شایع‌ترین مشکلات است.

سوزش چشم و اشک‌آلود ‌شدن آن

چشم یکی از مهم‌ترین اعضای بدن است که ایجاد هر گونه اختلال در عملکرد آن می‌تواند زندگی را مختل کند. فرض کنید روی تی‌شرت یا بلوز شما که در حیاط و فضای آزاد خشکش کرده‌اید، گرد و غبار نشسته باشد. پس از پوشیدن آن و برخورد لباس با چشم‌هایتان، مشکل اصلی شروع خواهد شد و چشم شما به آن آلرژن‌ها واکنش‌ نشان خواهد داد.

واکنش چشم به گرد و غبار را ورم ملتحمه آلرژیک نیز می‌گویند. این التهاب یک واکنش آلرژیک به گرد و غبار است و می‌تواند باعث تورم، خارش، قرمزی، ترشحات آبکی، سوزش، درد و ناراحتی شدید در ناحیه چشم فرد شود. پس بهتر است تا حد امکان از خشک کردن لباس زیر آفتاب و در فضای باز پرهیز کنید.

گلو درد و خارش گلو

این مورد هم یکی از علامت‌هایی است که ممکن است پس از پوشیدن لباسی که روی آن گرد و غبار نشسته، بروز پیدا کند. گلو درد یک واکنش کاملاً مستقیم آلرژی به گرد و غبار نیست و در حقیقت بر اثر سرفه و عطسه‌ مداوم و شدید به وجود می‌آید. عطسه و سرفه بی‌وقفه و مداوم، باعث فشار آوردن به گلو می‌شود و درد و تورم آن را در پی دارد.

آبریزش از پشت بینی و درون حلق

علامت دیگر حساسیت به گرد و غبار که پس از پوشیدن لباس در فرد بروز پیدا می‌کند، ترشح پشت حلق است که به آن آبریزش از عقب بینی هم می‌گویند. در این وضعیت، خلط در پشت گلو بیش از اندازه تجمع می‌کند و شخص حالتی مانند چکیدن مخاط از پشت بینی به گلو را احساس می‌کند. این وضعیت بسیار طاقت‌فرسا است و بهتر است برای جلوگیری از بروز آن، سعی کنید از خشک کردن لباس زیر آفتاب بپرهیزید.

علامت دیگر حساسیت به گرد و غبار که پس از پوشیدن لباس در فرد بروز پیدا می‌کند، ترشح پشت حلق است که به آن آبریزش از عقب بینی هم می‌گویند.

کهیر زدن

کهیر زدن که نام علمی آن اورتیکاریا سا urticaria است، یک واکنش پوستی نسبت به گرد و غبار است. می‌توان گفت کهیر از انواع بثورات یا جوش‌های پوستی خارش‌داری است که فضای داخلی کم رنگ و کناره‌های قرمز کاملاً واضحی دارند و روی پوست پخش می‌شوند.

فرد مبتلا به آلرژی گرد و غبار ممکن است پس از پوشیدن لباسی که در حیاط، تراس یا پشت بام خشک‌شده، این کهیرهای مزاحم و خارش‌زا را روی پوست خود مشاهده کند.

علائم شدیدتر حساسیت به گرد و غبار

تا به اینجا از علائم معمولی‌ و عمومی حساسیت به گرد و غبار برای شما گفتیم. همان‌طور که دانستید، خشک کردن لباس زیر آفتاب و در فضای آزاد، علی‌رغم مزایایی که در کشتن قارچ‌ها و باکتری‌ها دارد، می‌تواند مشکلات و عوارضی را به وجود بیاورد که این عوارض عموماً ناشی از نشستن گرد و غبار بر لباس است و ممکن است خطرناک هم باشد. در این بخش واکنش‌های شدیدتر بدن را برایتان شرح می‌دهیم.

خس خس کردن سینه

مجاری تنفسی فرد ممکن است به علت وجود مواد حساسیت‌زا مانند گرد و غبارِ باقی مانده روی بافت لباس، مسدود شده و در نتیجه، فرد دشواری در نفس کشیدن را تجربه کند؛ به شکلی که هنگام تنفس صدایی مانند سوت از حنجره فرد تولید شود. به این وضعیت خس خس سینه می‌گویند. خس خس سینه یکی از برجسته‌ترین و آزاردهنده‌ترین مشکلاتی است که بعد از تماس فرد با گرد و غبار بروز پیدا می‌کند.

خشک کردن لباس زیر آفتاب و حملات تنفسی یا آسم

یکی دیگر از مشکلات بسیار جدی و سختی که ممکن است برای فرد پیش بیاید، حملات جدی تنفسی و آسم است؛ البته فرد در برخورد اول با آلرژن‌ها، واکنش این‌چنینی نشان نمی‌دهد. در حقیقت با گذشت زمان این اتفاق می‌افتد و زمانی فرد متوجه آن می‌شود که دیگر دیر شده است.

تصور کنید فردی تمام سال‌های زندگی خود را به این شیوه گذرانده که لباس‌های خود را زیر نور آفتاب خشک کند. در ابتدا بدن او با سرفه و خس خس سینه و دیگر علائم به حساسیت به گرد و غبار نشسته روی لباس واکنش می‌دهد. در این مرحله فرد ممکن است هیچ توجهی به این علائم نکند و به راحتی از آن عبور کند، اما مدتی بعد بیماری آسم یقه او را می‌گیرد.

بیمارانی که حملات تنفسی و آسم در آن‌ها تشخیص داده می‌شود، باید در ادامه زندگی خود بیشتر نسبت به تنفس خود توجه داشته باشند. گرد و غبار یک محرک بسیار جدی برای حملات آسمی شناخته می‌شود.

گرد و غبار موجود در هوا، گرده و پرز حیوانات از جمله آلرژن‌هایی است که ممکن است روی بافت لباس بنشیند و خود را به بدن و مجاری تنفسی فرد برساند. این مشکل متأسفانه درمان قطعی ندارد و بهترین راه جلوگیری از به وجود آمدن آن است. بنابراین توصیه می‌شود از خشک کردن لباس‌ زیر آفتاب و در فضای باز اجتناب کنید.

اگزما و واکنش پوستی

اگزما یک بیماری پوستی بسیار اذیت‌کننده است که با ایجاد تاول، جوش، دمل، پوست پوسته پوسته شدن، خونریزی بیش از حد، خارش، قرمزی و التهاب بافت پوست خود را نشان می‌دهد. یکی از علل عمده بروز اگزما، همین گرد و غبار و آلودگی نشسته روی لباس است.

این بیماری پوستی بسیار آزاردهنده‌ است و فرد تا مدت‌ها نمی‌تواند به راحتی بخوابد، لباس بپوشد و زندگی روزمره خود را بگذراند. بهتر است جهت پیشگیری از بروز این مشکلات پوستی، لباس‌های خود را در فضای آزاد خشک نکنید.

اگزما یک بیماری پوستی بسیار اذیت‌کننده است که با ایجاد تاول، جوش، دمل، پوست پوسته پوسته شدن، خونریزی بیش از حد، خارش، قرمزی و التهاب بافت پوست خود را نشان می‌دهد.

خشک کردن لباس زیر آفتاب و تنفس سنگین، تنگی نفس و درد قفسه سینه

همه چیز به مواردی که گفتیم ختم نمی‌شود. خشک کردن لباس زیر آفتاب و در فضای باز می‌تواند معضل دیگری نیز به همراه داشته باشد. گرد و غبار نشسته روی لباس به راحتی می‌تواند توسط فرد استنشاق شود و مجاری تنفسی او را مسدود کند، به شکلی که امکان نفس کشیدن را از او بگیرد.

در این حالت فرد به نفس نفس زدن می‌افتد و این تنفس سنگین و سرفه‌های پی در پی می‌تواند درد ففسه سینه را نیز به همراه داشته باشد. در این وضعیت بافت قفسه سینه فرد ملتهب می‌شود و این التهاب، درد شدیدی را در قفسه سینه بیمار ایجاد می‌کند که خود موجب حملات تنفسی می‌شود.

اگر جزوِ آن دسته از کسانی هستید که لباس‌هایتان را در فضای آزاد و زیر نور خورشید خشک می‌کنید، یقیناً این مطلب باعث به وجود آمدن نگرانی‌هایی در شما شده است. بهتر است این نگرانی‌ها را جدی بگیرد و پیش از به وجود آمدن مشکلی جدی‌تر، به دنبال راه‌حل دیگری باشید. امیدواریم توانسته باشیم در این زمینه به شما کمک کنیم.

منبع ++++

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *