مقالات

دستورالعمل‌های ایمنی در دستگاه‌های UV

دستورالعمل‌های ایمنی در دستگاه‌های UV

دستگاه‌های ضدعفونی‌کننده بر پایه اشعه UVC مدت‌ها است که در سرتاسر جهان جای خود را در میان صنایع مختلف باز کرده‌اند و توانستند جانشین شایسته و مناسبی برای ضدعفونی‌کننده‌های شیمیایی به حساب بیایند. اگر شما نیز در منزل یا محل کار خود از این دستگاه‌های حرفه‌ای جهت پاکسازی و ضدعفونی محیط و وسایل از میکروب‌ها، باکتری‌ها، ویروس‌ها، انگل‌ها، قارچ‌ها و… استفاده می‌کنید، لازم است بدانید که اساس‌نامه‌های مختلفی برای بهره‌گیری ایمن از این دستگاه‌ها تعریف شده است. در این مطلب بر آن شده‌ایم که دستورالعمل‌های ایمنی در دستگاه‌های UV را برای شما بیان کنیم. تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

دستورالعمل‌های ایمنی برای استفاده از دستگاه‌های UVC در تنظیمات تجاری و صنعتی

 NEA توصیه‌ای کاربردی در مورد استفاده از ضدعفونی‌کننده‌های فرابنفش-C (UVC) در خانه صادر کرده است که بهتر است به آن توجه شود؛ بر اساس آن توصیه‌نامه NEA استفاده از استریل‌کننده‌های UVC که دارای ویژگی‌های ایمنی مشخص برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض تابش تصادفی در خانه نیستند، توصیه نمی‌شود.

اشعه ماوراء بنفش میکروب‌کش یا همان UVGI یک روش ضد‌عفونی است که از اشعه UVC استفاده می‌کند.

اشعه ماوراء بنفش میکروب‌کش یا همان UVGI یک روش ضد‌عفونی است که از اشعه UVC استفاده می‌کند. این روش ضد‌عفونی تا کنون در گندزدایی سطوح، هوا و ضدعفونی آب آشامیدنی به کار گرفته شده است. ضدعفونی‌کننده‌های UVC که از UVGI استفاده می‌کنند، در بخش مراقبت‌های بهداشتی و تحقیقات مراکز مختلف مورد استفاده واقع شده‌اند. کارایی UVGI در برابر طیف وسیعی از میکروب‌ها، ویروس‌ها، باکتری‌ها، انگل‌ها و قارچ‌ها در مطالعات متعددی نشان داده شده است.

ضدعفونی با اشعه ماوراء بنفش به زمان بسیار کوتاهی (چیزی کمتر از 30 دقیقه) نیاز دارد و پس از انجام عملیات پاکسازی هیچ گونه باقیمانده شیمیایی در محیط یا آب بجا نمی‌گذارد. با این حال، فاکتورهای زیر باید هنگام استفاده از آن در نظر گرفته شود، چه به این عنوان که دستگاه ضدعفونی‌کننده یک دستگاه ثابت در محیط باشد و چه این که به عنوان یک سیستم قابل حمل مورد استفاده قرار بگیرد.

برای اینکه عملیات پاکسازی و گندزدایی موثر باشد، باید از منبع UVC به سطحی که قرار است ضدعفونی شود یک خط دید مستقیم وجود داشته باشد؛ زیرا ممکن است نقاط پر لمسی که در معرض تابش قرار نمی‌گیرند یا بر آن‌ها سایه می‌افتد، نادیده گرفته شوند. به عنوان مثال، سطوح دستگیره‌های در، میله‌های دستگیره یا سیفون توالت که مستقیماً در خط دید قرار ندارند، ضدعفونی نمی‌شوند و میکروب‌ها بر روی آن‌ها باقی می‌مانند. به این فرآیند سایه زدایی می‌گویند.

سایه‌زدایی می‌تواند در اثربخشی ضدعفونی‌کننده‌های UVC تاثیر بسیار چشم‌گیر و ملموسی داشته باشد. ‌این ‌فرآیند در دو حالت ماکروسکوپی (میکروبی که پشت اشیا هستند) و یا میکروسکوپی (جایی که میکروب‌های ریز در شکاف میان سطوح پنهان می‌شوند) اتفاق می‌افتد. برای جلوگیری از به وجود آمدن این سایه‌ها لازم است تمام اشیا غیرضروری محیط که سایه‌های ماکروسکوپی بر روی سطوح و وسایل مختلف ایجاد ‌می‌کنند از محیط خارج شوند تا فرایند از بین بردن ویروس با موفقیت انجام بگیرد.

مثلا پارچه‌ها یا وسایلی که در کف یا داخل کمدها قرارگرفته‌اند، اگر کاملا در معرض تابش اشعه UV قرار نگیرند، میکروب‌هایشان غیرفعال نخواهد شد و آن‌ها می‌توانند به راحتی مجددا تکثیر شده و به حیات خود ادامه دهند. پس به یاد داشته باشید که در سطح میکروسکوپی، کوچک‌ترین و نازک‌ترین الیاف هم می‌تواند بر روی یک ویروس سایه بیندازد و عملیات پاکسازی را مختل کند.

مسئله دیگر مدت زمان قرار گرفتن سطوح و وسایل مختلف در معرض تابش مستقیم اشعه UVC است. از آن جهت که تابش اشعه فرابفنش با مربع فاصله از منبع اشعه نسبت عکس دارد و همچنین توان تابشی منبع هم معمولا ثابت است، رعایت فاصله و مدت زمان قرار گرفتن سطح یا وسایل در معرض تابش اشعه برای دست یافتن به دوز مناسب و مورد نیاز بسیار مهم و ضروری است. برای حصول نتیجه بهتر و کامل‌تر، چندین منبع اشعه UVC می‎توانند در کنار یکدیگر قرار گرفته و با هم ترکیب شوند.

اگر چند سیستم تابش اشعه فرابنفش در قسمت‌های مختلف، مانند گوشه‌های اتاق، دیوارها، سقف قرار گرفته و یا به عنوان روبات‌های متحرک عملیات پاکسازی را انجام دهند، مشخصا قدرت تابشی آن‌ها تا حد زیادی افزایش ‌می‎یابد. استفاده از این روش بسیار مطمئن خواهد بود، زیرا ‌می‎توان اطمینان حاصل کرد که کاهش لگاریتمی ‎مربوط به دوز تابشی اشعه UVC که برای پاکسازی نوع خاصی از پاتوژن‌ها مورد نیاز است، حاصل ‌می‌شود.

 جهت دریافت نتایج بهتر ضدعفونی و استفاده از مدت زمان کمتر جهت انجام این کار، بهترین اقدام این است که منبع اشعه فرابنفش در نزدیک‌ترین محل ممکن به سطوح و اشیا قرار بگیرد. شیب زاویه مکان قرارگیری منبع اشعه UVC به سمت شیء یا سطح نیز مهم است؛ زیرا سطوح در شیب عمودی، می‌توانند انرژی بیشتری از منبع نور جذب کنند و سایه‌های میکروسکوپی نیز در این صورت به شکل کامل در معرض تابش اشعه UVC قرار می‌گیرند ‌و پاکسازی می‌شوند. در این حالت بافت سطح نیز به شکل بهتری قابل دسترس خواهد بود.

 جهت دریافت نتایج بهتر ضدعفونی و استفاده از مدت زمان کمتر جهت انجام این کار، بهترین اقدام این است که منبع اشعه فرابنفش در نزدیک‌ترین محل ممکن به سطوح و اشیا قرار بگیرد.

بنابراین اثربخشی UVGI در غیرفعال کردن میکروارگانیسم‌ها به مدت زمان قرار گرفتن سطوح و وسایل در معرض تابش اشعه، شدت تابش، فاصله سطح و شیء از منبع تابشی و طول موج تابش اشعه UV بستگی دارد. اهمیت کالیبراسیون و نظارت دقیق بر عملیات پاکسازی کاملا واضح است.

دستورالعمل‌ها و اقدامات ایمنی تعریف ‌شده

تقاضا و درخواست‌های بسیار فزاینده‌ای برای دستگاه‌های ضد‌عفونی‌کننده UVC و افزایش دسترسی به چنین دستگاه‌هایی در بازار‌های جهانی وجود دارد. در این راستا، برای عموم مردم مهم است که آگاه باشند این دستگاه‌ها باید به طور ایمن مورد استفاده قرار بگیرند؛ زیرا اشعه UVC می‌تواند باعث آسیب به چشم (به عنوان مثال، تحریک و التهاب قرنیه، کوری موقت و حتی کوری دائمی) و آسیب پوست (به عنوان مثال انواع سرطان‌های پوستی) شود. علاوه بر این، برخی از این دستگاه‌های UVC نیز ممکن است از خودشان اوزون ساطع کنند که می‌تواند بینی، گلو و ریه‌های انسان را تحریک کند.

برای کسانی که دارای حساسیت‌های تنفسی مانند آسم یا آلرژی هستند، توصیه می‌شود که از بکارگیری انواع دستگاه‌های UVC که از خودشان اوزون ساطع می‌کنند، خودداری نمایند. در حقیقت پیش از استفاده از این دستگاه‌ها باید اطمینان حاصل شود که دستگاه قابلیت ساطع کردن اوزون را دارد یا خیر.

همچنین تمام دستگاه‌های UVC باید دور از دسترس کودکان نگهداری شوند. دستگاه‌های UVC فقط باید توسط پرسنل آموزش‌دیده مورد استفاده قرار بگیرند و از قرار گرفتن پرسنل و سایر افراد در معرض تابش این اشعه حتی به شکل تصادفی نیز جلوگیری شود. هنگام استفاده از دستگاه‌های ضدعفونی‌کنندهUVC، دستورالعمل‌های ایمنی ذکر شده در زیر نیز باید رعایت شود.

آموزش، یکی از دستورالعمل‌های ایمنی در دستگاه‌های UV

آموزش شخصی باید شامل موارد زیر باشد:

 • استفاده از تجهیزات حفاظت فردی مناسب (PPE)
 • رعایت اقدامات ایمنی و بهداشت (به عنوان مثال، اثرات آسیب‌زا اشعه UVC روی چشم و پوست انسان نیاز به کنترل خطرات دارد و بهتر است پیش از بررسی این مورد، هیچ گونه اقدامی در راستای استفاده از این دستگاه‌ها صورت نگیرد.)
 • استفاده ایمن از دستگاه UVC (به عنوان مثال، اقدامات احتیاطی، مشخص کردن حداقل و حداکثر محدودیت‌های مجاز قرار گرفتن در معرض تابش اشعه با مطالعه اطلاعات موجود در دفترچه راهنمای دستگاه، شناسایی محل قرار گرفتن دکمه توقف اضطراری جهت خاموش کردن دستگاه یا متوقف کردن تابش اشعه UVC)
 • دسترسی کامل به کمک‌های اولیه پس از قرار گرفتن در معرض تابش مستقیم اشعه و بروز آسیب
پرسنلی که با دستگاه ضدعفونی‌کننده UVC کار می‌کنند، باید اطمینان حاصل کنند که در هنگام انجام کار دستگاه، هیچ فردی در خط دید دستگاه وجود نداشته باشد

محدودیت‌های دسترسی، یکی از دستورالعمل‌های ایمنی در دستگاه‌های UV

پرسنلی که با دستگاه ضدعفونی‌کننده UVC کار می‌کنند، باید اطمینان حاصل کنند که در هنگام انجام کار دستگاه، هیچ فردی در خط دید دستگاه وجود نداشته باشد تا خطرات قرار گرفتن در معرض آن متوجه شخصی نشود. لازم است به نکات زیر توجه کنید:

 • اگر قرار است از یک ربات ضدعفونی‌کننده UVC در یک فضای بسته استفاده شود، قبل از شروع کار ربات UVC اطمینان حاصل کنید که فضای اتاق کاملا خالی است و هیچ شیء یا شخص اضافه‌ای در محیط وجود ندارد.
 • اگر قرار است از یک ربات ضدعفونی‌کننده UVC در فضای باز استفاده شود، دسترسی به آن منطقه را برای افراد و حتی حیوانات محدود کنید. همچنین اطمینان حاصل کنید که ربات UVC در فاصله ایمن از پرسنل متخصص نیز قرار گرفته است. فاصله ایمن در حقیقت فاصله‌ای از منبع تابشی است که در آن تابش برای مدت زمان قرارگیری معین از محدودیت‌های تعیین شده در دستورالعمل‌های کمیسیون بین‌المللی محافظت در برابر پرتوهای غیر یون‌ساز (ICNIRP) در مورد محدودیت‌های قرار گرفتن در معرض اشعه UV با طول موج‌های بین 180 نانومتر تجاوز نمی‌کند.
 • در مورد لامپ‌های تابشی میکروب‌کش UV (UVGI) توجه کنید که وسایل لامپ باید به دقت نصب شوند تا قرار گرفتن در معرض UVC برای ساکنان اتاق به حداقل ممکن برسد. محدودیت‌های قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش بر روی پوست یا چشم‌های محافظت نشده انسان جهت قرار گرفتن در معرض این اشعه در دوره‌های 8 ساعته اعمال می‌شود. حد نوردهی برای قرار گرفتن در معرض تابش موثر، معادل 30 J/m2 است. این حد بر اساس دستورالعمل‌های ICNIRP در مورد محدودیت‌های قرار گرفتن در معرض تابش مستقیم اشعه UV با طول موج‌های بین 180 نانومتر و 400 نانومتر (تابش نوری نامنسجم) است که توسط کمیسیون بین‌المللی الکتروتکنیکی (IEC) 62471:2006 ایمنی فوتوبیولوژیکی لامپ‌ها و سیستم‌های لامپ مشخص شده است.
 • هنگامی که از دستگاه ضد‌عفونی UVC سیار استفاده نمی‌شود، لازم است اطمینان حاصل کنید که این دستگاه به گونه‌ای ذخیره یا نگهداری می‌شود که از دسترسی غیرمجاز توسط افراد جلوگیری شود.

هشدارهای خطر، یکی از دستورالعمل‌های ایمنی در دستگاه‌های UV

بر روی تمام دستگاه‌های ضدعفونی‌کننده UVC باید برچسب‌های هشداردهنده مشخصی وجود داشته باشد تا وجود خطر UVC برای افراد و محیط زیست را نشان دهد. این برچسب‌های هشداردهنده باید شامل موارد زیر باشند:

 • نماد هشدار UVC
 • علامت هشدار‌دهنده که بر اساس آن مشخص شود باید از چشم و پوست محافظت کرد.
 • هنگامی که برچسب‌های هشدار آسیب دیده‌اند و یا قابل خواندن نیستند، باید فوراً تعویض شوند.
 • برچسب‌های هشدار‌دهنده باید برای نشان دادن اینکه دستگاه روشن است استفاده شوند.
 • در مورد لامپ‌های UVGI علائم هشداردهنده باید در نزدیکی لامپ‌ها و روی پانل‌های دسترسی AHU که در آن لامپ‌های UVGI داخلی نصب شده است، قرار داده شوند. سوئیچ‌های فعال‌سازی نیز باید به وضوح برچسب‌گذاری شده و با محافظ سوئیچ به شکل کامل محافظت شوند تا از فعال‌سازی تصادفی این دستگاه توسط افراد غیرمجاز جلوگیری شود.
بر روی تمام دستگاه‌های ضدعفونی‌کننده UVC باید برچسب‌های هشداردهنده مشخصی وجود داشته باشد تا وجود خطر UVC برای افراد و محیط زیست را نشان دهد.

تجهیزات حفاظت فردی مورد نیاز، یکی از دستورالعمل‌های ایمنی در دستگاه‌های UV

هر فردی که روی دستگاه UVC به عنوان پرسنل کار می‌کند، باید همیشه هنگام کار یا سرویس دستگاه از PPE مناسب استفاده کند. نمونه‌هایی از PPE یا محافظت‌های فردی مورد نیاز شامل موارد زیر است:

 • عینک مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش (عینک ایمنی و محافظ صورت)
 • لباس و پوشاک محافظ که پوست انسان را از معرض تابش مستقیم اشعه UVC در امان می‌دارد.
محصولات UV پرتوهای UV-C را از خود ساطع می‌کنند که حتی از پرتوهای UV-A و UV-B خورشید انرژی بیشتری برای گندزدایی و ضدعفونی دارند.

چک لیست خود ارزیابی، یکی از دستورالعمل‌های ایمنی در دستگاه‌های UV

چک لیست استقرار ایمن دستگاه‌های ضدعفونی‌کننده و گندزدای UVC برگرفته از دستورالعمل‌های ایمنی مدون ‌شده موجود است که کارفرماها لازم است از آن برای انجام عملیات پاکسازی و گندزدایی محیط و سطوح استفاده نمایند. با ارزیابی این چک لیست، کارفرماها متوجه می‌شوند که استقرار دستگاه‌ ضدعفونی‌کننده UVC ایمن است یا خیر. در صورت ایمن نبودن باید تهمیدات دیگری به کار گرفته شود.

محصولات UV بسیار متفاوت از محصولات نورپردازی استاندارد موجود در بازارهای جهانی هستند. شما نمی‌توانید این محصولات را مانند دیگر وسایل فقط به برق وصل کرده و روشن کنید. دستورالعمل‌های ایمنی برای کار کردن با این وسایل وجود دارد که باید در هنگام نصب و بهره‌برداری رعایت شود تا کاملا اطمینان حاصل کنید که محصولات موثر و ایمن نصب شده‌اند و می‌توانند عملکرد خود را انجام دهند.

محصولات UV پرتوهای UV-C را از خود ساطع می‌کنند که حتی از پرتوهای UV-A و UV-B خورشید انرژی بیشتری برای گندزدایی و ضدعفونی دارند. همان‌طور که اشاره کردیم قرار گرفتن انسان در معرض تابش مستقیم نور UV-C می‌تواند باعث سوختگی روی پوست شده و به شبکیه چشم شما نیز آسیب برساند. این آسیب امکان دارد تا جایی پیش برود که فرد دچار کوری موقت یا دائمی شود. به همین دلیل بسیار مهم است که مطمئن شوید سیستم UV شما تا حد امکان ایمن عمل می‌کند.

 در ادامه این مطب شما با دو مورد از بهترین روش‌ها جهت کنترل نور UV-C آشنا می‌شوید. این دو مورد شامل نحوه نصب ایمن وسایل UV-C و نحوه کارکرد ایمن این وسایل است.

دستورالعمل‌های ایمنی نصب دستگاه‌های بر پایه اشعه UV-C

 • در ابتدا لازم است از یک برقکار مورد اعتماد برای نصب چراغ‌های UV-C کمک بگیرید. بنابراین اولین و مهم‌ترین نکته برای نصب محصولات UV-C که UV ضد میکروب نیز نامیده می‌شوند، استخدام یک برقکار مورد اعتماد و مجرب است.
 • وسایل UV-C به احتمال زیاد نیاز به سیم کشی در مدار جداگانه دارند. شما احتمالا نمی‌خواهید چراغ‌های عمومی منزل یا محل کار خود را به شکل همزمان با وسایل UV-C روشن کنید. همچنین بیشتر وسایل UV-C نیاز به خالی بودن اتاق دارند، بنابراین استفاده از مدار جداگانه یک اقدام ایمنی کلیدی به شمار می‌رود.
 • علاوه بر این، با رعایت گزینه‌های متعدد برای کنترل، یک برقکار باید نصب این دستگاه‌ها را انجام دهد تا مطمئن شود که کل سیستم به درستی نصب شده و کار می‌کند.
 • علاوه بر این موارد، کنترل‌هایی را برای چراغ‌های UV-C باید در نظر گرفت.

آیا به استفاده از کنترل برای نور UV-C فکر کرده‌اید؟

 • کنترل‌های محصولات UV-C حتی مهم‌تر از کنترل‌های محصولات نورپردازی استاندارد هستند. این صرفا در مورد صرفه‌جویی در انرژی نیست؛ کنترل‌ها به شما کمک می‌کنند تا مطمئن شوید که هیچ کس در معرض تابش مستقیم نور مضر UV-C قرار نمی‌گیرد.
 • برخی از وسایل UV-C دارای یک سنسور اشغال هستند که اگر شخصی حتی به شکل تصادفی وارد اتاق شود، به طور خودکار تابش نور را متوقف می‌کند.
 • سایر محصولات نورپردازی نیز ممکن است سنسور داشته باشند، اما سنسور آن‌ها زمان اجرا مشخصی ندارد. این بدان معناست که وسایل تا زمانی که خاموش شوند به کار خود ادامه خواهند داد.
 • کنترل‌ها می‌توانند به شما کنترل بیشتری بر روی سیستم UV خود بدهند.
 • بیشتر اوقات می‌توانید از همان کنترل‌هایی که برای سایر محصولات نورپردازی استفاده می‌کنید هم برای محصولات UV-C استفاده کنید.
وسایل UV-C به احتمال زیاد نیاز به سیم کشی در مدار جداگانه دارند.

استفاده از تایمر در وسایل UVC

 • چه اتفاقی می‌افتد وقتی یک کارگر آموزش‌دیده و یک پرسنل متخصص یک چرخه عملیات ضدعفونی به وسیله نور UV-C را در یک اتاق خالی شروع می‌کند، اما سپس به قسمت دیگری از ساختمان فراخوانده می‌شود و مجبور است محل پاکسازی را ترک کند؟
 • همان‌طور که گفتیم، این وسایل میکروب‌کش UV تا زمانی که متوقف شوند به کار خود ادامه می‌دهند. وجود یک تایمر به شما امکان می‌دهد زمان اجرای مشخصی را برای عملیات پاکسازی توسط دستگاه تنظیم کنید، خواه این زمان پنج دقیقه باشد؛ خواه ده دقیقه و خواه سی دقیقه.
 • یک تایمر همچنین ابزاری بسیار عالی برای اطمینان از دریافت دوز مورد انتظار UV در اتاق یا محل کار شما به حساب می‌آید.
 • عوامل متعددی در پیدا کردن دوز مناسب نقش دارند و «زمان» یکی از آن‌ها است. به طور کلی، هر چه مدت زمان طولانی‌تری یک دستگاه کار خود را انجام دهد، دوز UV قوی‌تری را از خود ساطع می‌کند.
 • همچنین ممکن است بخواهید یک سوئیچ در خارج از اتاق به همراه تایمر دستگاه نصب کنید. سوئیچ باید یک صفحه رنگی متفاوت با دستگاه داشته باشد تا توجه کنید که از آن برای چراغ‌های استاندارد و عمومی استفاده نمی‌شود.

استفاده از سیستم‌های کنترل در دستگاه‌های ضدعفونی‌کننده UVC

 • ممکن است ساختمان شما از پیش دارای یک سیستم کنترل باشد. پس باید بدانید اگر چنین است، ممکن است بتوانید وسایل UV-C را به سیستم موجود خود اضافه کنید. یا حتی برای اطمینان حاصل کردن از اینکه محصولات UV-C به شکل تصادفی روشن نمی‌شوند، ممکن است بخواهید یک سیستم کنترل اضافی را فقط برای وسایل UV-C در نظر بگیرید.
 • سیستم‌های کنترل می‌توانند به شما اجازه دهند چند نوع تنظیمات مختلف را برای دستگاه مورد نظر اعمال کنید؛ مانند مدت زمان یک چرخه و زمانی که یک چرخه باید شروع به اجرا کند. در صورت باز شدن دری در حین کار کردن یک دستگاه UV-C، یک سیستم کنترل می‌تواند عملکرد دستگاه را به طور کامل قطع کند.

استفاده از کنترل‌های بی‌سیم در دستگاه‌های UVC

 • کنترل‌های بی‌سیم در حال تبدیل شدن به یک گزینه محبوب‌تر برای وسایل روشنایی استاندارد و عمومی هستند، زیرا نیازی به سیم‌کشی سخت در دیوارها ندارند.
 • بسته به سیستم بی‌سیمی که تصمیم به خرید آن دارید، می‌توانید به اندازه سیستم ذکر شده در بالا روی آن کنترل داشته باشید.

استفاده از سوئیچ‌های قابل برنامه‌ریزی در دستگاه‌های UVC

 • اگر می‌دانید چه زمانی اتاق‌ها یا مناطق خالی می‌شوند، سوئیچ‌های قابل برنامه‌ریزی ممکن است گزینه‌ای مناسب برای بررسی باشند.
 • مشابه عملکرد ترموستات قابل برنامه‌ریزی برای یک سیستم تهویه مطبوع، می‌توانید وسایل UV-C خود را روی یک کلید قابل برنامه‌ریزی تنظیم نمایید تا هر روز در یک زمان چرخه مشابه کار کند و عملکرد خود را به اجرا بگذارد.
 • سوئیچ‌های قابل برنامه‌ریزی ممکن است گزینه‌ای بسیار مناسب برای مدارس، فروشگاه‌های خرده‌فروشی، سینماها، سالن‌های تئاتر و رستوران‌هایی باشند که در آن‌ها دستگاه‌های ضدعفونی‌کننده UV-C اغلب می‌توانند هر شب در یک ساعت مشخص کار کنند.
 • لازم به ذکر است که این سوئیچ‌ها امکان دارد گزینه ایده آلی برای امکانات مراقبت‌های بهداشتی یا هتل‌هایی نباشند که در آن اتاق‌ها می‌توانند در هر زمانی بدون برنامه‌ریزی اولیه و از پیش انجام‌شده اشغال شوند.

نصب چراغ نشانگر برای دستگاه‌های UV-C

 • نصب چراغ نشانگر در خارج از اتاق، یک مرحله دیگر برای اطمینان حاصل کردن از این است که هیچ‌کس حتی به صورت تصادفی وارد اتاقی نمی‌شود که در آن یک دستگاه ضد میکروبV در حال کار است.
 • شما می‌توانید آن چراغ را مانند نوری خارج از یک استودیوی ضبط در نظر بگیرید. وقتی چراغ روشن است، یعنی نه شما و نه هیچ پرسنل دیگری نباید وارد آن محل شود.

نصب علائم هشدار UV-C در محل

 • آویزان کردن یک علامت هشدار در خارج از اتاق، اقدام امنیتی دیگری برای اطمینان حاصل کردن از این است که هیچ کس در حین اجرای یک چرخه پاکسازی نباید وارد اتاق شود.
 • حتی یک علامت ساده می‌تواند توجه افراد را به این واقعیت جلب کند که در این محل اقدامات پاکسازی در حال انجام است و باید با احتیاط بیشتری عمل کرد.

بهترین روش‌ها برای استفاده از دستگاه‌ ضدعفونی‌کننده UV-C

 • اولین و بهترین روشی که باید در زمان استفاده از دستگاه‌های UV-C دنبال شود، مطالعه دقیق دفترچه راهنمای عملیات و پیروی مرحله به مرحله از آموزش‌های آن است.
 • اگر محصول شما با دفترچه راهنما و اطلاعات دقیق در مورد نحوه استفاده ایمن از آن همراه نیست، باید آن را به عنوان یک علامت هشدار در نظر بگیرید و محصول دیگری را از یک سازنده معتبرتر انتخاب و خریداری کنید.
 • هیچ فرآیند تنظیمی برای محصولات UV وجود ندارد، به این معنی که محصولات معیوب یا خطرناک زیادی در بازار وجود دارد که ممکن است یکی از آن‌ها نصیب شما شود.

استانداردها و مقررات لازم دستورالعمل‌های ایمنی دستگاه‌های UV

استانداردها و مقرراتی که باید در مورد کار با این محصولات در نظر داشته باشید و آن‌ها را رعایت کنید را در ادامه برایتان شرح می‌دهیم. پیش از این به شکل مختصری به برخی از این اقدامات اشاره کردیم.

مرحله اول و مهم این است که از خالی بودن اتاق و محلی که قرار است پاکسازی کنید، مطمئن شوید. به یاد داشته باشید که پیش از روشن کردن دستگاه و انجام عملیات توسط آن فرصت دارید که محل را خالی از افراد و حیوانات کنید؛ زیرا در زمانی که دستگاه شروع به فعالیت خود می‌کند، اشعه UV-C می‌تواند به پوست و چشم افراد آسیب جدی برساند. علاوه بر این، احتمال سوختگی نیز وجود دارد. از طرف دیگر، برخی از دستگاه‌های UV نیز به عنوان بخشی از چرخه عملیات خود اوزون تولید می‌کنند. FDA خاطرنشان کرده است که سطح اوزون در محصولات UV ممکن است بالاتر از توصیه ایمنی برای انسان‌ها باشد.

برخی از محصولات حاوی اشعه ماوراء بنفش نیز ممکن است پس از اتمام چرخه فعالیت خود بوی نامطبوعی به جای بگذارند. البته که باید بدانید این بو مضر نیست؛ اما یک دلیل مهم دیگر برای ترک اتاق در طول و بعد از یک سیکل پاکسازی کامل محسوب می‌شود. مسئله مهم دیگر این است که چشمان خود را بپوشانید. اگر کارگران و پرسنل آموزش‌دیده باید در اتاقی باشند که دستگاه‌های ضدعفونی‌کننده UV-C در حال اجرای عملیات هستند، باید از محافظ صورت و عینک پلاستیکی یا شیشه‌ای برای محافظت از صورت و چشم استفاده کنند.

برخی از محصولات از ابتدا دارای عینک ایمنی برای استفاده حین انجام کار هستند. پوشیدن لباس آستین بلند و دستکش نیز اقدام مهمی دیگری است که باید به آن توجه شود. در حقیقت اگر نمی‌توانید از قرار گرفتن پرسنل در معرض تابش مستقیم اشعه UV-C جلوگیری کنید، باید کاملا مطمئن شوید که پوست افراد به شکل کامل پوشیده می‌شود. دستکش‌های نیتریل یا دستکش‌های کار می‌توانند از دست‌های کارگران و پرسنل محافظت کنند. همچنین آن‌ها باید لباسی بپوشند که از پارچه‌های محکم بافته شده است و تمام نقاط بدن را می‌پوشاند. از آنجایی که محصولات UV-C می‌توانند باعث سوختگی سطح پوست انسان شوند، مهم است که از دستورالعمل‌های ایمنی مناسب پیروی کنید.

برخی از محصولات از ابتدا دارای عینک ایمنی برای استفاده حین انجام کار هستند.

چگونه متوجه شویم که دستگاه‌ها عملکرد خود را انجام می‌دهند؟

در پاسخ به این پرسش بسیار مهم می‌توان گفت چندین ابزار وجود دارد که می‌توانید برای اندازه‌گیری نتایج ضدعفونی و گندزدایی توسط دستگاه استفاده کنید.

 • یکی از این گزینه‌ها پرتوسنج UV-C است که یک دستگاه ذخیره‌سازی داده به شمار می‌رود که می‌تواند سطوح دوز موجود UV-C را بدون حضور کسی در اتاق اندازه‌گیری کند.
 • ابزار دیگر دزیمتر UVC نام دارد. این یک کارت یا نقطه است که رنگ آن بر اساس دوز UVC دریافتی تغییر می‌کند.
 • لازم است بدانید که دوز مورد نیاز برای غیرفعال کردن کروناویروس‌های مشابه SARS-CoV-2 (ویروسی که باعث COVID-19 می‌شود) در تنظیمات آزمایشگاهی بین 10 تا 20 mJ/cm² است.

در این مقاله به شکل کلی با دستورالعمل‌های ایمنی در دستگاه‌های UV که باید در راستای بهره بردن مناسب و ایمن از این دستگاه‌ها رعایت کنید، آشنا شدید. به طور کلی این اقدامات شامل چند مرحله از ابتدای پروسه خرید تا انتهای چرخه عملیات پاکسازی می‌شود که در صورت توجه به آن‌ها و رعایتشان می‌توانید یک چرخه پاکسازی و گندزدایی ایمن را برای محل کار یا منزل خود ترتیب دهید. یادتان نرود که سلامتی شما و پرسنلتان اهمیت بسیار زیادی دارد و نباید از کنار این اقدامات به ‌سادگی عبور کنید. امیدواریم توانسته باشیم اطلاعات لازم را در اختیار شما بگذاریم.

منبع +++

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *