مقالات

کاربرد اشعه UV در بهبود شرایط کسب‌وکارهای اجاره‌ای

کاربرد اشعه UV در بهبود شرایط کسب‌وکارهای اجاره‌ای

همه‌گیری کرونا توانست بسیاری از مشاغل را مختل کند و روند درآمدزایی افراد را با مشکل مواجه کند، اما ما در قرن ۲۱ به سر می‌بریم و علم به اندازه‌ای پیشرفت کرده است که بتواند در این مواقع بحرانی به کمک انسان بیاید. سال‌ها است که از اشعه UV در صنایع مختلف استفاده می‌شود. ضدعفونی و پاکسازی شاید مهم‌ترین وظیفه این اشعه باشد که در دوران کرونا به کمک مشاغل بسیاری آمد.‌ نوع LED ساخته‌ شده از این اشعه در صنایع و مشاغل گوناگون به کار رفته و توانسته است شرایط بهتری را خصوصا در دوران همه‌گیری کرونا فراهم کند. در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در این زمینه به شما بدهیم.

سال‌ها است که از اشعه UV در صنایع مختلف استفاده می‌شود.

همه‌گیری کرونا و لزوم استفاده از فنّاوری‌ جدید

نور UV-C LED یک روش بدون مواد شیمیایی و با کمترین لمس ممکن توسط انسان است که برای ضدعفونی کردن هر چیزی که نور UV می‌تواند به آن برسد – مانند سطوح، هوا و آب -استفاده می‌شود. اکنون در دوران همه‌گیری ویروس COVID-19 در سرتاسر جهان از این تکنولوژی برای ضدعفونی ابزارها، تجهیزات، فضاها، اتاق‌ها، PPE، آب مواد غذایی، هوا و موارد دیگر استفاده می‌شود.

این بیماری همه‌گیر جهانی بدون شک توانسته شیوه تجارت جهان را تغییر بدهد. در حالی که برخی از شرکت‌ها در حال مبارزه با آن هستند، برخی دیگر از مجموعه‌های تجاری با استفاده از راه‌حل‌های جدید، خلاقانه و نوآورانه پیشرفت کرده و توانسته‌اند تا حد زیادی از تاثیرات این ویروس بکاهند.

اگر همه‌گیری این ویروس تجارت شما را تحت تاثیر قرار داده و باعث شده که بسیاری از مشتریان خود را از دست بدهید، باید به شما بگوییم که استفاده از تکنولوژی ضدعفونی LED UV-C می‌تواند به شما برای بازگشت به شرایط ایده آل قبلی کمک شایانی بکند؛ زیرا این تکنولوژی روشی کاملاً پذیرفته شده در دنیا است و راه‌‌حلی بسیار آسان جهت کشتن ویروس‌ها، انگل‌ها، قارچ‌ها و باکتری‌ها به شمار می‌آید. علاوه بر این، شرکت‌های تجاری بسیار توانسته‌اند با اجاره دادن چراغ‌های ال‌ ای ‌دی UV-C به افراد و مشتریانی که برای کار و اجرای رویدادهای خود به این تکنولوژی نیاز دارند، درآمدی کسب کنند و از بار مشکلات اقتصادی به وجود آمده در این پاندمی کم کنند.

همان‌طور که گفتیم نور UV-C LED یک تکنیک بدون مواد شیمیایی و با کمترین لمس ممکن است که برای ضدعفونی کردن هوا، فضا، آب و سطوح مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. بیمارستان‌ها ده‌ها سال است که از این تکنولوژی برای استریل کردن ابزار، فضاها و اتاق‌های خود بهره می‌گیرند. چراغ LED U V-C برای صاحبان کسب و کار و مصرف‌کنندگان یک مزیت ویژه به حساب می‌آید، اما باید بدانید که این روش تا چند دهه پیش یک روش مرسوم و معمول جهت ضدعفونی و گندزدایی محسوب نمی‌شد و در حقیقت استفاده از پرتو فرابنفش برای ضدعفونی، یک تکنولوژی نوین به شمار می‌آید. بنابراین آموزش و ارائه نکاتی در زمینی چیستی پرتو فرابنفش، روش‌های استفاده از آن، مزایا، مراقبت‌های ویژه و نتایج آن، یک مسئله و پیش‌نیاز بسیار ضروری است.

‏UV-C چیست؟

نور UV-C یا همان پرتو‌های فرابنفش، نوعی از تابش نور خورشید است که در طیف الکترومغناطیسی یافت شده و بر حسب واحد نانومتر (nm) اندازه‌گیری و محاسبه می‌شود. UVC برای چشم انسان نامرئی است و انسان نمی‌تواند پرتوهای آن را مشاهده کند، اما در ضدعفونی و گندزدایی سطوح، فضا و هوا به دلیل چگالی طول موج خود اثرگذاری بسیار بالایی داشته و در بسیاری از صنایع راهگشای انسان بوده است. این اشعه به سه بخش کاربردی و مهم تقسیم می‌شود که عبارتند از:

 • طیف UVA با طول موج ۳۱۵ تا ۴۰۰ نانومتر که طولانی‌ترین طول موج UV به حساب می‌آید.
 • طیف UVB با طول موج ۲۸۰ نانومتر تا ۳۱۵ نانومتر که طول موج متوسط UV به شمار می‌آید.
 • طیف UVC با طول موج ۲۰۰ نانومتر تا ۲۸۰ نانومتر که کوتاه‌ترین طول موج اشعه UV محسوب می‌شود.
 • طیف دیگری از اشعه UV وجود دارد که در این مطلب مورد بحث ما قرار نمی‌گیرد و در صنایع مختلف با توان کمتر است قابل استفاده است که به آن UVR گفته می‌شود. به UVR که طول موج کمتر از ۲۰۰ نانومتر داشته باشد، UVR خلأ نیز می‌گویند. همان‌طور که گفتیم، UVR توان و طول موج پایین‌‌تری نسبت به دیگر طیف‌های اشعه UV دارد و به سرعت جذب هوا می‌شود. به همین دلیل این طیف اهمیت بیولوژیکی خاصی ندارد و قادر نیست جهت گندزدایی در مولکول‌های آب و هوا نفوذ کند؛ اما همچنان توان میکروب‌کشی برای بخش‌های دیگر در صنایع محدو‌تر را دارد. طبق مطالعات و آزمایش‌های انجام‌شده، طیف UVR از لحاظ گندزدایی و میکروب‌کشی به سه بخش تقسیم شده که این تقسیم‌بندی بر اساس نام کاشف آن نام‌گذاری شده است:
 • Range of Schumann, from 185 to 120 nm
 • ‏Range of Lyman , from 120 to 50 nm
 • ‏Range of Millikan , from 50 to 10 nm

اما UVC در میان تمامی این طیف‌ها مهم‌ترین و کاربردی‌ترین اشعه محسوب می‌شود. این طیف در حقیقت یک اشعه میکروب‌کش با توان ضدعفونی و گندزدایی ویژه است؛ این به آن معنی است که این اشعه می‌تواند کاملا به عنوان یک ضد‌عفونی‌کننده واقعی و قوی برای از بین بردن میکروارگانیسم‌هایی مانند باکتری‌ها، ویروس‌ها، انگل‌ها، قارچ‌ها و میکروب‌ها در صنایع مختلف استفاده شود.

هنگامی که نور UV بر DNA میکروارگانیسم‌ها به شکل مستقیم تابیده می‌شود، آن‌ها می‌توانند این نور را کاملا جذب کرده و در پی آن توانایی تولید مثل و حیاتشان به شکل فیزیکی متوقف شود. نتیجه این امر جلوگیری از رشد و تکثیر مجدد این میکروارگانیسم‌ها است.

منبع اصلی این اشعه نور خورشید است، اما به این دلیل که در تابش نور خورشید تنها تمام طیف UVA و ۵ درصد از طیف UVB به زمین می‌رسد، نمی‌توان به شکل طبیعی از این اشعه بهره برد. در حقیقت تمام طیف UVC اشعه خورشید و ۹۵ درصد طیف UVB جذب لایه استراتوسفری زمین می‌شود و به سطح زمین نمی‌رسد؛ پس باید به شکل مصنوعی اقدام به تولید این طیف کرد. یکی از منابع پرتو فرابنفش، لامپ‌های جیوه‌ای است؛ اما در سال‌های اخیر، LED‌ها هم برای انتشار اشعه UVC به عنوان جایگزین لامپ‌های جیوه‌ای طراحی و ساخته شده‌اند.

در میان این طیف‌ها، UVA که به سطح زمین می‌رسد قادر است موجب آفتاب‌سوختگی شدید و آسیب به بافت پوست و چشم انسان شود. این یعنی این اشعه برای انسان مضر است و باید در هنگام استفاده از آن نکات ایمنی به شکل کامل رعایت شود؛ زیرا طیف UVC در صنایع مختلف بسیار کاربرد دارد.

برای مثال بیشتر از ۱۴۰ سال است که متخصصان طی تحقیقات و مطالعات علمی خود به این نتیجه رسیده‌اند که اشعه UV خصوصا طیف UVC دارای خواص ضد باکتریایی است و می‌تواند میکرواورگانیسم‌ها را با ایجاد یک تخریب شیمیایی در اسیدهای نوکلئیک یا DNA و RNA آن‌ها به شکل کامل غیرفعال کرده و یا از بین ببرد.

در واقع با این روش پاتوژن‌ها به صورت فیزیکی از بین نمی‌‌روند، بلکه تنها از نظر تکثیر شدن ناتوان می‌شوند و این روش دقیقا در مقابل روش استریلیزاسیون قرار می‌گیرد که حیات میکروبیولوژیکی این موجودات به شکل کامل از بین می‌رود. در نهایت غیرفعال‌سازی پاتوژن‌ها باعث می‌شود که آن‌ها دیگر توان تکثیر و آلوده کردن موجودات و سطوح دیگر را نداشته باشند.

اما UVC در میان تمامی این طیف‌ها مهم‌ترین و کاربردی‌ترین اشعه محسوب می‌شود

ال ای دی UV یا لامپ؟

این سوال که کدام فناوری بهتر و موثرتر است و کدام یک از این روش‌ها (روشنایی LED یا لامپ) برای صنایع مختلف لازم و ضروری است، مسئله‌ای است که باید در مورد آن صحبت شود. در ادامه این بخش را به صورت گسترده‌تر باز می‌کنیم:

 • اثربخشی نور LED به طور قابل توجهی بیشتر از نور مبتنی بر لامپ در طیف UV است.
 • یکی از دلایل اصلی بهتر بودن تکنولوژی LED و برتری آن بر لامپ‌های معمولی این است که لامپ‌های UV-C می‌توانند یک خطر جدی برای انسان و محیط زیست باشند. در حقیقت آن‌ها حاوی مقادیری از جیوه هستند. بنابراین وقتی شیشه‌شان می‌شکند، سموم خود را آزاد می‌کنند که این مسئله واقعا خطرآفرین است. همان‌طور که در بخش‌های پیشین اشاره شد، نور UV کاملا نامرئی است و با چشم انسان دیده نمی‌شود، بنابراین درخشش آبی که با نور UV-C مرتبط می‌شود، ناشی از جیوه یونیزه است. در مقابل آن LED‌ها کاملا فاقد جیوه هستند که این ویژگی برای آن‌ها مزیت بوده و می‌تواند این محصولات را به فناوری ایمن‌تر و کم‌خطر‌تری تبدیل کند.
 • نور UV-C LED دارای قدرت بالاتری با ردپای کربن بسیار کمتر در مقایسه با فناوری مبتنی بر لامپ( مشابه نورمرئی LED در مقابل نور مبتنی بر لامپ) است.
 • ال ای دی‌ها را می‌توان فورا روشن و خاموش کرد و نیازی به زمان انتظار برای گرم شدن این محصولات نیست.
 • در مقایسه با لامپ‌های معمولی، این محصولات فقط از کسری از وات استفاده می‌کنند و علاوه بر آن دارای نور مستقیم‌تر و قوی‌تری هستند.
 • فناوری LED UV- C نسبت به فناوری مبتنی بر لامپ، دارای طول عمر مفید بسیار بیشتری است.

استفاده از ‏UV-C در صنعت اجاره

 استفاده از روش و تکنولوژی ضدعفونی‌ اشعه UV در ‌شرایط پاندمی کرونا جهت بازگرداندن مشتریان و مخاطبانی که در این دوره از دست رفته‌اند، حیاتی است. از آنجایی که تجهیزات و ابزار آلات ساخت و ساز به راحتی در بین همکاران و حتی افراد غریبه به اشتراک گذاشته شده و اصطلاحا اجاره داده می‌شوند، بنابراین اطمینان حاصل کردن از پاکسازی کامل و صحیح آن‌ها بسیار ضروری است.

در مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۷ میلادی انجام شد، گروهی از متخصصین اثربخشی افزودن نور UV-C به تکنیک‌های تمیز کردن و ضدعفونی دستی ابزارآلات را ارزیابی کردند. این متخصصین طی تحقیقات خود به این نتیجه رسیدند که افزودن نور اشعه UV به روش‌های معمول تمیز کردن و ضدعفونی، به شکل موثری می‌تواند تا 70 درصد میکروارگانیسم‌های بیشتری را نسبت به تمیز کردن دستی و معمول از بین ببرد.

یکی از روش‌های معمول برای از بین بردن آلودگی موجود روی ابزارآلات، استفاده از یک ظرف دریایی قدیمی و نصب کردن چراغ‌های LED UV-C در آنت است که باید آن‌ها را به دیوارهای داخلی نصب کرد. در حقیقت هنگامی که ابزار و تجهیزات آماده شدند، باید آن‌ها را در وسط ظرف از قبل آماده‌شده قرار دهید و آن‌ها را با چراغ‌های UVC به شکل کامل و حرفه‌ای ضدعفونی و گندزدایی کنید.

صاحبان صنایع می‌توانند برای تجهیزات اجاره‌ای خود از نور UV-C جهت از بین بردن آلودگی‌های داخلی و خارجی بهره بگیرند

یکی دیگر از روش‌های رایج استفاده از این تکنولوژی ضدعفونی این است که لامپ‌های UV-C را در سرتاسر نمایشگاه محصولات خود ‌قرار دهید و با تنظیم یک تایمر روی این چراغ‌ها، پس از خروج همه کارکنان از مرکز، تجهیزات موجود را ضدعفونی نمایید. این روش معمولا برای فضاها با مساحت‌های بسیار زیاد و وسیع استفاده می‌شود.

روش‌های دیگری نیز جهت استفاده از این تکنولوژی ویژه برای بهره بردن از مزایای آن وجود دارد. در این میان تولید‌کنندگان نورهای UV-C کانادایی به مشتریان خود در چیدمان اشعه UV کمک کرده و راهکارهای کاربردی بسیار زیادی به آن‌ها ارائه می‌دهند. آن‌ها به کاربران و مشتریان خود کمک می‌کنند تا نیازهای خود در زمینه ضدعفونی فضا و مکان و همچنین زمان مورد نیاز خود برای انجام این کار را ارزیابی کنند.

این کار به آن‌ها این امکان را می‌دهد که با اطلاعات کامل‌تر و جامع‌تری از شرایط و اهداف مخاطبان و مشریانشان برایشان توضیح دهند که چگونه می‌توانند به درستی لامپ‌های UV-C را خریداری کرده و راه‌اندازی کنند تا فضای کاربری آن‌ها به بهترین شکل ممکن ضدعفونی شود. در حقیقت این حرکت حرفه‌ای امکان شناخت بیشتر وضعیت کاربر را به آن‌ها می‌دهد و این یقینا در نتیجه نهایی به دست آمده از تکنولوژی ضدعفونی نور UVC اثرگذار خواهد بود.

امروزه انواع مختلفی از محصولات UV-C وجود دارد؛ چیزی که اهمیت دارد این است که اشعه UV در بهبود شرایط کسب‌وکارهای اجاره‌ای که توسط شما انتخاب می‌شود، دارای مطالعات علمی، پیشینه تحقیقات کامل و استفاده از منابع مبتنی بر داده و اطلاعات تخصصی باشد تا ادعاهای متخصصان در حوزه اثرگذاری نور UVC بر گندزدایی و غیرفعال کردن عملکرد میکروارگانیسم‌های مختلف و از بین بردن باکتری‌ها، ویروس‌ها، قارچ‌ها، انگل‌ها و به طور کلی میکروب‌ها را تأیید کند. همان‌طور که در بخش‌های پیشین اشاره کردیم، اشعه UV-C می‌تواند یک ابزار بسیار خطرناک و حتی کاملا ناکارآمد باشد؛ البته اگر به درستی درک نشود یا از آن استفاده صحیح نشده و نکات ایمنی رعایت نگردد.

‏UV-C به عنوان یک ابزار اجاره‌ای

صاحبان صنایع می‌توانند برای تجهیزات اجاره‌ای خود از نور UV-C جهت از بین بردن آلودگی‌های داخلی و خارجی بهره بگیرند. امروزه خصوصا در شرایط همه‌گیری کرونا بسیاری از مردم مایل هستند روش‌های ضدعفونی بهتر و کارآمدی نسبت به روش‌های سنتی داشته باشند؛ به خصوص که در این دوران بسیاری از مردم به کسب و کارهای خود بازمی‌گردند و بسیاری از کاربران نیز در نظر دارند که پس از گذشتن از اوج و پیک کرونا، رویدادهای بزرگ‌تری را میزبانی کنند.

همان‌طور که اشاره کردیم، عدم استفاده صحیح از این تکنولوژی و رعایت نکردن موارد ایمنی می‌تواند برای محیط زیست و انسان خطرساز بوده و مشکلاتی را به وجود بیاورد. اگر شما نیز در زمره کسب و کارهایی جای می‌گیرید که ابزارآلات ضدعفونی تحت این تکنولوژی را در اختیار دارید و آن‌ها را به مشتریان خود اجاره می‌دهید، روش‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید برای اطمینان از عملکرد صحیح این تکنولوژی و همچنین عدم داشتن مسئولیت در قبال حوادث ناشی از تجهیزات UV-C برای مشتریانتان از آن‌ها استفاده کرده و شرایط ایمن‌تری را به وجود بیاورید.

یکی از راه‌ها این است که بندهایی را در قراردادهای اجاره ابزار خود اضافه کنید که باعث شود مشتری هرگونه خطری جهت کار با نور UVC را بپذیرد. در کنار این، مرکز شما می‌تواند به عنوان یک مرکز حرفه‌ای، صفحات وب آموزشی UV-C و موارد این چنینی را ایجاد کرده و در آن به شکل کامل، نحوه استفاده از نور UVC و تمام هشدارهایی که در هنگام کار با آن لازم است افراد بدانند را توضیح دهد. علاوه بر این، آموزش ساده به کارکنان در مورد روش‌های ضدعفونی UV-C و همچنین آگاه‌سازی مشتریان از چیستی نور UV-C و کاربردهای آن، یکی دیگر از روش‌های پیشگیری از خطرات گوناگون و انتقال اطلاعات مناسب است.

نور UV-C LED یک محصول شگفت‌انگیز و حرفه‌ای است که تنها در صورتی که بازار هدف و تقاضای بالا داشته باشد، برای مصرف صنایع گوناگون تولید شده و رشد خود را ادامه خواهد داد.‌ قرار گرفتن در خط شروع تولید محصولی که به طور اجتناب‌ناپذیر در سال‌های آینده بخش مهمی از دنیای جدید خواهد بود، یک سرمایه‌گذاری طولانی‌مدت است که به سختی می‌توان از آن گذشت.

یکی از راه‌ها این است که بندهایی را در قراردادهای اجاره ابزار خود اضافه کنید که باعث شود مشتری هرگونه خطری جهت کار با نور UVC را بپذیرد.

چراغ UV-C LED با جلب اعتماد مشتریان شما با روش‌های بی‌خطر و اثبات‌شده‌ خود و همچنین رعایت موارد ایمنی به مرکز شما بازگردانده خواهد شد و می‌تواند بارها در این چرخه قرار گرفته و ایجاد درآمد کند. در حقیقت این محصولات یک دارایی ضروری برای ناوگان اجاره‌ای شما خواهد بود.

در این مطلب سعی شد به شکل مختصر و مفید، نقش مهم و اجرایی اشعه UVC در بازگشت مشاغل مختلف به چرخه صنعت در دوران همه‌گیری کرونا شرح داده شود. بهتر است این گونه بگوییم که شاید اگر تکنولوژی استفاده از اشعه UVC وجود نداشت، بسیاری از مشاغل بعد از شیوع این ویروس نمی‌توانستند به شرایط قبلی خود بازگردند. قطعا در حال حاضر هم مطالعات بیشتری در رابطه با تاثیرات این اشعه در حال انجام است که اتمام آن می‌تواند تاثیرات چشم‌گیری بر صنعت ضدعفونی داشته باشد. امیدواریم توانسته باشیم پاسخ تمام سوالاتتان را در اختیار شما بگذاریم.

منبع +

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *