مقالات

ضدعفونی موبایل را جدی بگیریم! بررسی راه‌حل‌ها و نکات مهم!

ضدعفونی موبایل

شستن دست‌ها و لباس‌ها بعد از یک روز کاری سخت بسیار آسان است. دست‌ها با ژل و مایع دستشویی مخصوص ضدعفونی می‌شوند و ماشین لباسشویی در ضدعفونی کردن لباس‌هایتان به شما کمک می‌کند. اما تا به حال فکر کرده‌اید با وسایل پرکاربرد الکترونیکی خود، مانند: گوشی موبایل و تبلت باید چه کار کنید؟ یقینا آن‌ها هم همانند دست‌های شما در طول روز آلوده شده‌اند و این آلودگی نباید به محیط خانه منتقل شود. اما راهکار چیست؟ با ما همراه باشید تا در ادامه این مطلب، راهکار مناسب ضدعفونی گوشی موبایل و تبلت را برایتان شرح دهیم.

ضدعفونی گوشی موبایل و تبلت

در دنیای ماشینی و غرق در تکنولوژی امروز، گوشی‌های تلفن همراه و تبلت‌ها جزو پرکاربردترین و مصرفی‌ترین ابزارهایی است که در دسترس انسان قرار دارد. به همین دلیل تبلت‌ها و گوشی‌های موبایل، ویروس، میکروب، باکتری، آلودگی و گرد و غبار بسیار زیادی را به خود جذب می‌کنند. بنابراین نیاز است حداقل در پایان روز، کاملا ضدعفونی شوند تا هیچ‌گونه اثری از آلودگی روی آن‌ها باقی نماند.

اما تا به حال فکر کرده‌اید با وسایل پرکاربرد الکترونیکی خود، مانند: گوشی موبایل و تبلت باید چه کار کنید؟

نتایجی که طی تحقیقات انجا‌م‌ شده به دست آمده حاکی از آن است که وسایلی مانند موبایل و تبلت تا ۱۸ برابر بیشتر از سایر وسایل، مانند دستگیره توالت و … آلوده می‌شوند. پس علت ضدعفونی گوشی موبایل و تبلت مشخص است و لازم است به این موضوع توجه بیشتری شود.

روش‌ های ضدعفونی گوشی موبایل و تبلت

روش‌های متنوعی جهت ضدعفونی گوشی موبایل، تبلت و وسایل الکترونیکی این چنینی وجود دارد که در این بخش می‌خواهیم شما را با کم و کیف هر یک از آن‌ها آشنا کنیم. پس با ما همراه باشید.

استفاده از یک پارچه میکرو فایبر 

همان‌طور که گفتیم، صفحه نمایش موبایل و تبلت بسیار حساس است و ممکن است به راحتی آسیب ببیند. اگر می‌خواهید گوشی و تبلت خود را ضدعفونی کنید، می‌توانید از پارچه‌های نرم و لطیف میکرو فایبر بهره ببرید؛ مثلا پارچه‌هایی که در قاب عینک وجود دارد، از همین پارچه‌های میکرو فایبر است.

این پارچه‌ها همه جا در دسترس است و شما می‌توانید آن‌ها را به راحتی از عینک‌فروشی‌ها و داروخانه‌ها تهیه کنید. برای ضدعفونی کردن موبایل و تبلت با پارچه لطیف میکرو فایبر، می‌توانید یک گوشه پارچه را با مواد ضدعفونی‌کننده‌ای که انتخاب کرده‌اید، مرطوب نمایید و سپس آن را به حالت بالا و پایین روی سطح بیرونی و صفحه نمایش گوشی موبایل و تبلت خود بکشید. در انتها لازم است با بخشی از این پارچه که آغشته به محلول ضدعفونی کننده نیست، این وسایل را خشک کنید.

مثلا پارچه‌هایی که در قاب عینک وجود دارد، از همین پارچه‌های میکرو فایبر است.

استفاده از گوش پاک‌کن

به هر حال گوشی موبایل یک وسیله مصرفی است و در طول روز استفاده‌های زیادی از آن می‌شود. این موضوع سبب شده روزانه ذرات بسیار ریز گرد و غبار وارد منافذ گوشی شوند و روی سطح آن بنشینند. این ذرات آن‌قدر ریز هستند که معمولا تا زمانی که جمع نشده‌اند، با چشم دیده نمی‌شوند و تا اقدام به ضدعفونی و تمیز کردن این‌ها نکنید، روی گوشی موبایل و تبلت باقی می‌مانند.

بنابراین به شما توصیه می‌کنیم جهت ضدعفونی کردن سطوح و منافذ موبایل و تبلت خود از گوش پاک‌کن استفاده کنید. گوش پاک‌کن به راحتی هر چه تمام‌تر می‌تواند وارد منافذ و قسمت‌های کوچک و ریز گوشی موبایل یا تبلت شود و آن نقاط را به آسانی ضدعفونی و تمیز کند. علاوه بر این، شما می‌توانید با استفاده از گوش‌پاک‌کن میکروفن جلو و ورودی‌های گوشی و تبلت را نیز کاملا ضدعفونی کرده و از ذرات گرد و غبار پاک نمایید.

استفاده از دستمال آغشته به الکل یا پد الکلی 

یکی دیگر از روش‌های ضدعفونی کردن گوشی موبایل و تبلت، استفاده از پدهای الکلی است. شما می‌توانید این پدهای کوچک الکلی را از داروخانه‌ها یا فروشگاه‌های عرضه‌کننده مواد و وسایل بهداشتی خریداری کنید. اگر دسترسی به این پدهای الکلی نداشتید، می‌توانید به روش خانگی، کار ضدعفونی کردن این‌ها را انجام دهید و پد الکلی درست کنید.

برای این کار کافی است وسایلی مانند دستمال، آب و الکل را در دسترس خود داشته باشید. ابتدا در یک ظرف با نسبت ۶۰% آب و ۴۰% الکل ایزوپروپیل، یک محلول درست کنید. سپس یک دستمال تمیز، لطیف و نرم را به این محلول آغشته نموده و با آن دستمال، عملیات ضدعفونی کردن گوشی و تبلت خود را انجام دهید. در آخر هم با بخش خشک همان دستمال نرم، گوشی یا تبلت خود را خشک کنید.

استفاده از سرکه سفید و آب مقطر

بسیاری از افراد به هر دلیل ترجیح می‌دهند از محلول آب و الکل جهت ضدعفونی کردن وسایل خود استفاده نکنند. مشکلی وجود ندارد! برای این کار هم راهکارهای خاصی وجود دارد. اگر شما هم دوست ندارید از محلول آب و الکل استفاده کنید، می‌توانید به جای آن از مخلوط آب مقطر و سرکه سفید بهره بگیرید.

در این روش کافی است محلولی با نسبت ۵۰% آب مقطر و ۵۰% سرکه سفید در یک ظرف مناسب درست کنید. سپس با استفاده از یک دستمال نرم و لطیف میکرو فایبر که به محلول تهیه شده آغشته کرده‌اید، گوشی یا تبلت خود را ضدعفونی کنید. در انتها هم نیاز است وسیله خود را با یک دستمال لطیف دیگر خشک نمایید.

بسیاری از افراد به هر دلیل ترجیح می‌دهند از محلول آب و الکل جهت ضدعفونی کردن وسایل خود استفاده نکنند.

 ضدعفونی کردن موبایل با استفاده از دستمال کلرو کس

در سال‌های گذشته شرکت اپل و تعدادی دیگر از شرکت‌های تولید کننده گوشی موبایل و تبلت، استفاده کردن از محصولات جانبی مانند دستمال‌های ضدعفونی کننده کلرو کس جهت ضدعفونی کردن موبایل و تبلت را مناسب دانسته‌اند. به طور کلی این دستمال‌های مخصوص نسبت به بطری‌های اسپری و ضدعفونی‌کننده‌های مشابه، دارای مواد شیمیایی کمتری هستند و شما می‌توانید با اطمینان خاطر و به راحتی از آن‌ها جهت ضدعفونی کردن موبایل و تبلت خود استفاده نمایید.

ضدعفونی موبایل با استفاده از دستمال مرطوب

استفاده کردن از دستمال‌های مرطوب نیز یکی دیگر از روش‌های بسیار آسان ضدعفونی کردن گوشی موبایل و تبلت است که شما می‌توانید به راحتی از فروشگاه‌های مختلف آن را خریداری کرده و در تمیز کردن گوشی موبایل استفاده کنید.

اگر چه ممکن است دستمال‌های مرطوب معمولی نتوانند به کیفیت دستمال‌های کلرو کس گوشی موبایل یا تبلت شما را ضدعفونی ‌کنند، اما باید مطمئن باشید که استفاده از این دستمال‌ها به هیچ وجه به گوشی موبایل و تبلت شما صدمه‌ای وارد نکرده و باعث سوختن آن نیز نمی‌شود. روش کار با آن هم بسیار آسان است. یک لایه دستمال از بسته دستمال مرطوب را بیرون بیاورید و سطح موبایل یا تبلت خود را تمیز کنید. پس از آن هم لازم است با یک دستمال دیگر آن را خشک کنید.

اما باید مطمئن باشید که استفاده از این دستمال‌ها به هیچ وجه به گوشی موبایل و تبلت شما صدمه‌ای وارد نکرده و باعث سوختن آن نیز نمی‌شود.

ضدعفونی موبایل با استفاده از آب و صابون

یکی دیگر از روش‌های آسان خانگی ضدعفونی کردن گوشی موبایل و تبلت، استفاده کردن از محلول آب و صابون است. شما می‌توانید برای تاثیر بیشتر، به این محلول الکل ایزوپروپیل 7% هم اضافه کنید. برای این کار کافی است گوشه یک دستمال نرم و لطیف را به محلول آماده شده آغشته کنید و با آن گوشی موبایل و تبلت خود را کاملا ضدعفونی نمایید. توجه داشته باشید که لازم است در انتها آن‌ها را با یک دستمال دیگر خشک کنید.

توجه داشته باشید این روش را به عنوان روشی همیشگی انتخاب نکنید. استفاده از محلول آب و صابون برای یکبار استفاده مناسب است و صدمه‌ای به دستگاه شما وارد نمی‌کند، اما استفاده مکرر از آن، می‌تواند در درازمدت باعث آسیب دیدن گوشی موبایل یا تبلت شما شود.

ضدعفونی کردن گوشی موبایل با استفاده از نور UV

میان تمام روش‌های گفته ‌شده، مناسب‌ترین و منطقی‌ترین روش ممکن، استفاده از UV باکس‌ها و روش‌های ضدعفونی تحت اشعه UV است. پرتو فرابنفش توان بسیار زیادی در از بین بردن باکتری‌ها، میکروب‌ها، ویروس‌ها، انگل‌ها، قارچ‌ها و دیگر عناصر بیماری‌زا دارد و می‌تواند در کمترین زمان ممکن و با آسان‌ترین عملکرد، بیشترین تاثیر را بگذارد.

به طور کلی نیاز است شما در خانه خود اقداماتی انجام دهید که ریسک ابتلا به انواع بیماری‌های ویروسی و عفونی را برای اعضای خانه خود کاهش دهید و یکی از راه‌های بسیار کمک‌کننده در این مسیر، استفاده از این دستگاه‌ها است.

با استفاده از یو وی باکس شما می‌توانید اشیائی مانند: کنترل تلویزیون، ریموت، بسته‌های مواد غذایی، سوئیچ، اسباب‌بازی کودک و مهم‌تر از همه، گوشی موبایل و تبلت خود را که در معرض آلودگی محیطی قرار داشته، کاملا گندزدایی و ضدعفونی کنید.

یقینا پاکسازی بسیاری از این اشیاء، خصوصا موبایل که پیش از این در موردش صحبت کردیم، با آب و صابون و دیگر ضدعفونی‌کننده‌ها می‌تواند خسارت‌ها و زیان‌های جبران‌ناپذیری به شما وارد کند و توصیه می‌شود به جای آن‌ها از این روش‌های نوین و کارآمد استفاده کنید.

برای این کار کافی است اشیا مورد نظر را در دستگاه قرار دهید و آن را روشن کنید. خواهید دید که دستگاه تنها در چند دقیقه قادر است وسایل شما را ضدعفونی کرده و در تمیز‌ترین حالت ممکن، آن را به شما تحویل دهد.

نکات مهم جهت ضدعفونی کردن وسایل الکترونیک

قیمت و ارزش بالای لوازمی مانند گوشی موبایل و البته اطلاعاتی که در آن ذخیره شده، باعث می‌شود این کالا یکی از مهم‌ترین وسایل هر شخص باشد و بروز مشکل و اختلالی در آن، آسیب زیادی چه از لحاظ مالی و چه از لحاظ روانی به شخص بزند. پس اگر می‌خواهید گوشی موبایل یا تبلت خود را ضدعفونی کنید، حتما نکات زیر را رعایت بفرمایید تا مشکلی برای شما پیش نیاید و خسارت مالی نبینید.

 • پیش از ضدعفونی کردن موبایل، حتما دستانتان را بشویید تا آلودگی از دستان شما به گوشی موبایلتان منتقل نشود.
 • هنگام ضدعفونی این وسایل بهتر است آن‌ها را خاموش کرده و بعد، اقدام به تمیز کردن آن کنید.
 • توجه داشته باشید از اسپری کردن مستقیم مواد ضدعفونی‌کننده و شوینده به گوشی موبایل خود پرهیز کنید، زیرا این اقدام موجب نفوذ محلول شوینده به داخل این وسیله شده و در نتیجه، امکان آتش‌سوزی یا انفجار وسیله وجود خواهد داشت. تا حد امکان از اسپری کردن حجم زیادی از محلول الکل، شوینده و … به وسایل خود خودداری نمایید.
 • بهتر است هنگام ضدعفونی کردن موبایل یا تبلتتان آن‌ها را از شارژ خارج کنید و حواستان باشد هندزفری و هیچ کابل دیگری به این وسایل متصل نباشد.
 • اگر قصد ضدعفونی کردن گوشی تلفن همراه و تبلت خود را با محلول‌های ضدعفونی دارید، بهتر است ابتدا آن محلول را روی یک دستمال نرم و لطیف اسپری کنید و بعد از آن با دستمال آغشته به محلول، گوشی موبایل یا تبلت خود را ضدعفونی کنید.
 • توجه داشته باشید هرگز نباید پس از ضدعفونی و تمیز کردن تبلت و موبایل با هر ماده یا وسیله‌ای، بلافاصله آن را روشن کنید. اگر قصد دارید موبایل یا تبلت خود را روشن کنید، بهتر است ۵ دقیقه بعد از اتمام ضدعفونی این کار را انجام دهید. این بهترین و ایمن‌ترین زمان انتظار است.
 • به هیچ عنوان نباید بعد از ضدعفونی کردن موبایل یا تبلتتان آن‌ها را به شارژ بزنید. توصیه می‌شود کمی صبر کنید و سپس این کار را انجام دهید.
 • به نکات درج شده روی جعبه یا دفترچه راهنمای گوشی موبایل یا تبلت خود توجه کنید، در این دفترچه راهنما اطلاعات مفیدی در رابطه با میزان ایمنی و توان گوشی موبایل یا تبلت در برابر آب درج شده است.
 • توجه داشته باشید در هیچ صورتی ظرف حاوی مواد ضدعفونی‌کننده را در مجاورت تبلت یا گوشی موبایل خود قرار ندهید.
 • بسیاری از گوشی‌های موبایل و تبلت‌ها ضدآب هستند و می‌توانند در عمقی مشخص و در مدت زمان معینی دوام بیاورند، اما با این حال هرگز نباید آن‌ها را درون محلول ضدعفونی‌کننده فرو ببرید.
 • تحت هیچ شرایطی در کنار گرمای زیاد مانند شعله اجاق گاز و موارد این چنینی، اقدام به ضدعفونی‌کردن گوشی موبایل و تبلت خود نکنید.
 • مراقب باشید حتما از پارچه‌های نرم و لطیف برای ضدعفونی‌کردن گوشی موبایل و تبلتتان، خصوصا قسمت صفحه نمایش آن استفاده کنید، زیرا پارچه‌های زبر و خشک ممکن است با برخورد با صفحه نمایش باعث ایجاد خراش شود.
 • به هیچ عنوان از الکل‌های درصد بالا و قوی، مواد سفیدکننده و اسپری‌های آئروسل جهت ضدعفونی کردن موبایل و تبلت استفاده نکنید، زیرا می‌توانند به پوشش سطحی وسایل شما صدمه وارد کنند.
 • زمانی که گوشی موبایل یا تبلت شما بر اثر استفاده زیاد یا در مجاورت گرما قرار گرفتن داغ شده است، هرگز اقدام به ضدعفونی کردن آن نکنید.
قیمت و ارزش بالای لوازمی مانند گوشی موبایل و البته اطلاعاتی که در آن ذخیره شده، باعث می‌شود این کالا یکی از مهم‌ترین وسایل هر شخص باش

با دلایل و چرایی ضرورت ضدعفونی کردن گوشی موبایل، تبلت و وسایل الکترونیکی این چنینی آشنا شدید. سعی کردیم در این مقاله راهکارهای ضدعفونی گوشی موبایل و بایدها و نبایدهایی که نیاز است مورد توجه قرار دهید، در اختیار شما بگذاریم. امیدواریم توانسته باشیم در این زمینه به شما کمک کنیم.

منبع ++++

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *