مقالات

چرا به دستگاه ضدعفونی کننده خانگی نیاز داریم؟

چرا به دستگاه ضدعفونی کننده خانگی نیاز داریم؟

در عصری زندگی می‌کنیم که با همه‌گیری ویروس کرونا استفاده از دستگاه‌های ضدعفونی کننده جایگاه بسیار مهم و ویژه‌ای در زندگی ما پیدا کرده‌ است. این همه‌گیری و ترکیب شدن آن با ویروس آنفلوانزا لزوم ضدعفونی کردن هوای خانه، محیط کار و سایر محیط‌های سربسته را دوچندان می‌کند. جهت سهولت در این امر، طراحی، تولید و خرید و فروش دستگاه ضدعفونی کننده به یکی از نیازهای مهم و اساسی بشر در زندگی روزمره تبدیل شده است.

دستگاه ضدعفونی کننده خانگی یکی از انواع دستگاه‌هایی است که تولید شده و کاربران می‌توانند به‌راحتی با پر کردن منبع تغذیه آن از مواد ضدعفونی کننده، دست‌ها را به‌طور کامل تمیز و ضدعفونی کنند. اما صرف ضدعفونی کردن دست برای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های تنفسی و عوارض آلودگی هوا کافی نیست.

دستگاه ضدعفونی کننده خانگی با تصفیه هوا موجب کاهش آلودگی‌های محیطی و جلوگیری از بروز مشکلات تنفسی می‌شود. در این مقاله با ما همراه باشید تا همه چیز در مورد این دستگاه ضدعفونی کننده را برای شما شرح دهیم.

در عصری زندگی می‌کنیم که با همه‌گیری ویروس کرونا استفاده از دستگاه‌های ضدعفونی کننده جایگاه بسیار مهم و ویژه‌ای در زندگی ما پیدا کرده‌ است

 دستگاه ضدعفونی کننده خانگی چیست؟

برای پاسخ به این پرسش، ابتدا لازم است بدانید معنای ضدعفونی کردن چیست. ضدعفونی کردن، استریل کردن و یا سترون کردن نام فرآیندی است که در طی آن میکروارگانیسم‌ها و عوامل انتقال‌دهنده آن‌ها مانند قارچ‌ها، هاگ‌ها، باکتری‌ها و ویروس‌ها از سطح اجسام مختلف از بین می‌روند.

برای رسیدن به این نتیجه باید از مواد مختلف مایع، گازی، امواج و اشعه‌های مختلف بهره برد. برای استفاده از هر کدام از این مواد ضدعفونی کننده‌ که نام برده شد، به تکنولوژی و وسیله‌ای خاص نیاز است. نام این وسیله دستگاه ضدعفونی کننده است که در انواع و کاربری‌های مختلف طراحی، تولید و ساخته می‌شود.

انواع دستگاه ضدعفونی کننده

امروزه خرید و فروش دستگاه ضدعفونی کننده نیز نه فقط برای مردم که برای سازمان‌ها، ارگان‌ها و نهادهای مختلف تبدیل به یک مسئله ضروری شده است. برای خرید دستگاه ضدعفونی کننده مناسب هر فضا ابتدا باید نیازهای هر نوع فضای مسکونی یا عمومی شناخته شود و سپس اقدام به خرید شود تا نتیجه مطلوب حاصل شود.

انواع دستگاه ضدعفونی کننده عبارت‌اند از:

 1. دستگاه ضد عفونی کننده خانگی.
 2. دستگاه ضدعفونی کننده دست.
 3. دستگاه ضد عفونی کننده اداری.
 4. دستگاه ضد عفونی کننده هوا.
 5. دستگاه ضد عفونی کننده اسکناس.

دستگاه ضدعفونی کننده دست

دستگاه ضدعفونی کننده دست امروزه در دوران پاندمی کرونا تبدیل به مهم‌ترین ضدعفونی کننده شده است و در تمامی مراکز درمانی، تجاری، اداری و مسکونی در مدل‌های مختلف یافت می‌شود. همان طور که از نام این دستگاه پیداست وظیفه‌ آن گندزدایی و استریل کردن دست است و حتی پیش از همه‌گیری کرونا آن‌ها را در مراکز درمانی مختلف و در مطب پزشکان دیده‌ایم. حال این دستگاه‌ها فقط مختص مراکز درمانی نیست و به خانه‌ها هم تحت عنوان دستگاه ضدعفونی کننده خانگی وارد شده است.

برای ضدعفونی کردن دست‌ها نیاز به آن درجه از استریل کردنی نیست که پزشکان در اتاق عمل استفاده می‌کنند و همین روش‌های ساده استفاده از دستگاه ضدعفونی کننده خانگی کفایت می‌کند. انواع دستگاه‌های ضدعفونی کننده دست را می‌توان به دو دسته دستگاه ضدعفونی کننده با استفاده از محلول‌های ضدعفونی کننده و دستگاه ضدعفونی کننده بدون استفاده از محلول‌های ضدعفونی کننده تقسیم کرد.

در روش استفاده از محلول ضدعفونی کننده دو نوع دستگاه ضدعفونی شناخته‌شده‌تر وجود دارد که تحت عنوان دستگاه ضدعفونی کننده پدالی و دستگاه ضدعفونی کننده اتوماتیک نام برده می‌شود. ضدعفونی کردن دست‌ها با دستگاه ضدعفونی پدالی با فشار دادن پدال دستگاه که معمولاً در قسمت پایین دستگاه قرار گرفته است و موجب پاشیدن مایع ضدعفونی بر روی دست‌ها می‌شود، انجام می‌گیرد.

در مقابل، این فرآیند در دستگاه ضدعفونی کننده اتوماتیک متفاوت است. در این نوع دستگاه‌ها یک سنسور چشمی یا حسگر تعبیه شده است که با قرار دادن دست در مقابل آن، سیگنالی فرستاده می‌شود و دستگاه به‌صورت خودکار عمل پاشیدن مایع ضدعفونی کننده را انجام می‌دهد. در دستگاه‌های اتوماتیک از تابش اشعه UV، گاز اوزون، استفاده از پلاسمای زرد و روش الکترواپتیک استفاده می‌شود. هر دوی این دستگاه‌ها می‌توانند به‌عنوان دستگاه ضدعفونی کننده خانگی مورد استفاده قرار بگیرند.

دستگاه ضدعفونی کننده هوا یکی دیگر از دستگاه‌هایی است که در مراکز مختلف و خانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد

دستگاه ضدعفونی کننده هوا

دستگاه ضدعفونی کننده هوا یکی دیگر از دستگاه‌هایی است که در مراکز مختلف و خانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این نوع دستگاه از روش‌های متنوعی مانند استفاده از اشعه UV، اوزون، پلاسمای سرد و خشک و یونیزه کردن هوا با استفاده از اکسیژن فعال استفاده می‌شود.

دستگاه ضدعفونی کننده هوا قابلیت این را دارد که به همه وسایل موجود در یک محیط به‌طور کامل نفوذ کند. این دستگاه‌ها قادر هستند حتی به داخل کمد و کانال کولر نیز وارد شوند و آن‌ها را ضدعفونی و تمیز کنند. از این نوع دستگاه نیز به‌عنوان دستگاه ضدعفونی کننده خانگی استفاده می‌شود.

چرا باید ضدعفونی کننده خانگی هوا را خریداری کرد؟

آلودگی‌های تولید شده توسط ماشین‌ها، کارخانه‌ها و مراکز صنعتی می‌تواند موجب بروز مشکلات تنفسی و ریوی شود. شیوع بیماری کرونا نیز مردم را بر آن داشت که هوای فضاهای مختلف را تصفیه و ضدعفونی کنند تا از ابتلا به ویروس در امان باشند.

برای ضدعفونی و تصفیه هوای اماکن مختلف اداری، تجاری، بیمارستانی و خانگی می‌توان از دستگاه‌های ضدعفونی‌کننده و تصفیه‌کننده هوا استفاده کرد. دستگاه ضدعفونی کننده خانگی جهت تصفیه هوا شامل چند فیلتر مختلف است که می‌تواند آلاینده‌ها، ویروس‌ها، باکتری‌ها، بوی بد و هر گونه ذره معلق آلاینده‌ای را به‌راحتی از بین ببرد.

استفاده از این نوع دستگاه‌های ضدعفونی کننده  خانگی تا حد بسیار زیادی می‌تواند از  ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی و حساسیت‌ها و آلرژی‌های فصلی جلوگیری کند و هوا را جهت تنفس برای افراد مختلف خصوصا مبتلایان به بیماری‌های تنفسی مانند آسم و …، تصفیه کند.

مکانیسم‌ دستگاه‌های تصفیه هوا به شکلی است که جهت تصفیه حجم معینی از هوای فضا طراحی، تولید و ساخته شده‌اند و در متراژهای مختلف کاربرد دارند. با توجه به حجم آلاینده‌های موجود و شیوع ویروس کرونا این دستگاه دیگر یک کالای لوکس محسوب نمی‌شود و حضورش در هر خانه‌ای نیاز است.

مکانیسم‌ دستگاه‌های تصفیه هوا به شکلی است که جهت تصفیه حجم معینی از هوای فضا طراحی، تولید و ساخته شده‌اند و در متراژهای مختلف کاربرد دارند

چرا به دستگاه ضدعفونی کننده خانگی نیاز داریم؟

اگر یکی از اعضای خانه شما مبتلا ‌به بیماری‌های عفونی، ویروسی، مسری و واگیردار شود، نیاز است که هم طی طول دوران بیماری و هم پس از بهبودی کامل او از انتقال و شیوع بیماری به دیگر افراد ساکن در خانه جلوگیری شود. همچنین در هوای آلوده شهرها باز کردن پنجره‌ها نمی‌تواند راه‌حلی منطقی برای تهویه هوا باشد چرا که هوای تمزی بیرون از فضای اتاق وجود ندارد که بخواهیم از آن لذت ببریم! در شرایط پاندمی و ظهور انواع ویروس‌های تنفسی مسری و آلودگی هر چه بیشتر هوای شهرها نیاز به یک دستگاه ضدعفونی کننده خانگی بیشتر از گذشته احساس می‌شود.

شستن مکرر دست‌ها و تهویه هوای منزل و محیطی که بیمار در آن رفت و آمد دارد قطعاً اولین راه مبارزه با ویروس‌ها و باکتری‌ها است؛ در کنار آن، تمیز کردن و ضدعفونی خانه نیز یکی از مهم‌ترین اقدامات دفاعی در برابر انواع بیماری‌ها محسوب می‌شود؛ زیرا ویروس می‌تواند به‌راحتی حتی تا چند هفته هم روی سطوح سخت باقی بماند و به دیگران انتقال پیدا کند. اهمیت ضدعفونی خانه کاملاً واضح و مشخص است و در کنار آن بهتر است خودرویی که بیمار از آن استفاده کرده است نیز کاملاً گندزدایی شود. در ادامه این بخش شما را با روش‌های کامل ضدعفونی خانه پس از بیماری آشنا می‌کنیم.

وسایل مورد نیاز برای ضدعفونی خانه

اولین اقدام خرید یک دستگاه ضدعفونی کننده هوای خانگی است. این دستگاه باید در هر منزل وجود داشته باشد تا در زمان بیماری و حتی زمانی غیر از آن، هوایی تمیز جهت تنفس به ساکنان خانه هدیه دهد. یقیناً برای از بین بردن ویروس‌ها، باکتری‌ها و میکروب‌ها تنها استفاده از آب تمیز و شوینده ملایم کفایت نمی‌کند و باید از مواد ضدعفونی کننده قوی هم در این امر هم استفاده شود. توجه به دستورالعمل‌های نوشته‌شده بر ظروف مواد شوینده، پیش از استفاده از آن‌ها اهمیت زیادی دارد،

اگر ضدعفونی کننده همه‌کاره در منزل خود ندارید، می‌توانید خودتان آن را با استفاده از سفیدکننده کلرین تهیه کنید. ابتدا لازم است روی قوطی سفیدکننده را مطالعه کنید تا اطمینان حاصل کنید که ترکیبات این سفیدکننده قدرت و توان کافی جهت از بین بردن میکروب‌ها، ویروس‌ها و باکتری‌های مختلف را دارد؛ سپس کافی است دو قاشق غذاخوری از سفیدکننده کلری ۵.۲۵ تا ۶ درصد را در ۴ پیمانه آب حل کنید. توصیه می‌شود مقداری از محصول را آماده کنید که در یک روز مصرف شود و برای روز دیگر دوباره این کار را انجام دهید تا ضدعفونی بالاترین تأثیر خود را بگذارد؛ زیرا همان‌طور که می‌دانید، اگر سفیدکننده کلری برای مدتی طولانی در معرض هوای آزاد قرار بگیرد، قدرت تمیزکنندگی خود را از دست می‌دهد.

همچنین به شما اکیدا توصیه می‌کنیم از دستگاه ضدعفونی کننده خانگی نیز در طی انجام این فرآیند استفاده کنید. چرا که استفاده از این دستگاه فرایند ضدعفونی کردن فضا و اجسام را بسیار اصولی‌تر و راحت‌تر انجام خواهد داد. همچنین تهویه هوای منزل در این مواقع بسیار حائز اهمیت است زیرا قرار گرفتن در فضای سربسته احتمال انتقال بیماری را به سایر اعضای خانواده دوچندان خواهد کرد.

روش استفاده از ضدعفونی کننده در خانه

محصولات آماده و تجاری بر روی خود برچسبی حاوی دستورالعمل استفاده از محصول را دارند و باید طبق آن پیش بروید تا بهترین نتیجه ممکن را بگیرید. اما اگر قرار است از محلول‌های پاک‌کننده خانگی استفاده کنید، نیاز است ابتدا یک پارچه کاملاً تمیز یا یک دستمال حوله‌ای مخصوص آشپزخانه را آغشته به محلول سفیدکننده‌ای که در خانه تهیه کرده‌اید کنید و سپس با استفاده از آن سطوحی را که نیاز به ضدعفونی شدن دارند، پاک کنید.

لازم است جهت اثرگذاری بیشتر حداقل به مدت ۳ دقیقه منتظر بمانید تا محلول بر روی سطح کار خودش را انجام دهد و بعد مجدداً سطح را با آب و دستمال تمیز پاک و خشک کنید. برای سهولت بیشتر در استفاده از محصول، می‌توانید محلول سفیدکننده را درون یک بطری اسپری هم بریزید و آن را بر سطوح مورد نظر اسپری کنید.

بعد از انجام این فرآیند، بهتر است دستمال حوله‌ای مخصوص آشپزخانه را دور بیندازید و پارچه نخی را کاملاً شسته و خشک کنید تا بتوانید برای دفعات بعد، دوباره مورد استفاده قرار دهید. بهتر است برای تمیز کردن و ضدعفونی خانه پس از بیماری، از اسکاچ استفاده نکنید؛ زیرا سطح اسکاچ دارای منافذی است که ممکن است باکتری‌ها و ویروس‌ها در آن‌ها نفوذ کنند، پنهان شوند و همان‌جا باقی بمانند و تکثیر پیدا کنند.

ضدعفونی کردن اتاق خواب با دستگاه ضدعفونی کننده خانگی هوا

نیاز است در طول دوره بیماری یک دستگاه ضدعفونی کننده خانگی هوا در اتاق قرار بگیرد. چرا که انتقال بیماری‌های مسری از طریق هوا و مجاری تنفسی صورت می‌گیرد و در بیماری‌های ویروسی مانند آنفلوانزا و کووید و سرماخوردگی که سرایت‌پذیری بسیار بالایی دارند این نیاز دوچندان است.

تخت خواب بیمار در طول دوران بیماری در مدت زمان زیادی پذیرای بیمار بوده است و بیمار معمولاً به دلیل خستگی و بی‌حالی زیاد، بیشتر زمانش را در اتاق خواب خود گذرانده است که هم بتواند استراحت کند، هم از دیگر اعضای خانه دور باشد و بیماری خود را به آن‌ها منتقل نکند.

یقیناً گذراندن وقت زیادی در تخت خواب با بیماری آنفولانزا، سرماخوردگی یا کرونا باعث نفوذ میکروب، ویروس و باکتری به درون پارچه‌ها و ملحفه‌ها می‌شود. لازم است جهت جلوگیری از گسترش مجدد بیماری و ابتلای دوباره بیمار، کالای خواب بیمار پس از بهبودی کامل ضدعفونی و تمیز شود و سپس مورد استفاده قرار گیرد.

نیاز است در طول دوره بیماری یک دستگاه ضدعفونی کننده خانگی هوا در اتاق قرار بگیرد. چرا که انتقال بیماری‌های مسری از طریق هوا و مجاری تنفسی صورت می‌گیرد

ضدعفونی سرویس بهداشتی

سرویس بهداشتی یکی دیگر از فضاهایی است که بیمار حداقل روزی چند بار از آن استفاده کرده است و قطعاً ذرات ریزی بر روی سطوح مختلف باقی مانده است که نیاز است حتماً از بین بروند تا چرخه انتقال بیماری متوقف شود. پس لازم است هم در طول دوران بیماری به‌طور مکرر از مواد ضدعفونی‌کننده یا دستگاه ضدعفونی کننده خانگی استفاده شود و هم پس از بهبودی کامل سطوح مختلف دستشویی گندزدایی و تمیز شود.

وجود فن‌های قوی تهویه کننده هوا در سرویس بهداشتی بسیار مهم است اما در صورتی که سرویس بهداشتی شما دستگاه تهویه مناسبی ندارد حتما از یک دستگاه ضدعفونی کننده خانگی استفاده کنید تا خطر انتقال بیماری به دیگران کاهش یابد. سطوحی که در دستشویی و سرویس بهداشتی نیاز است هر بار ضدعفونی شود عبارت‌اند از:

 • نشیمن‌گاه و درپوش توالت فرنگی
 • سیفون دستشویی
 • روشویی
 • دستگیره و اهرم‌های شیر آب و دوش حمام
 • دستگیره در
 • کلید برق
 • سطل زباله
 • کمدهای موجود در سرویش بهداشتی
 • ظرف مسواک و خمیردندان
 • سطح زمین

بهتر است یک حوله دست و صورت‌خشک‌کن مشخص به فرد بیمار اختصاص داده شود و دور از دیگر حوله‌ها قرار گیرد و در صورت امکان، هر روز تعویض شود. لازم است در مورد مسواک بیمار نیز همین تدبیر اتخاذ شود و پس از اتمام دوره بیماری دور انداخته شود. حمام، وان، دیگر حوله‌ها و پادری باید با آب داغ و مواد شوینده قوی شسته شود و با حرارت بسیار بالا خشک گردد تا باکتری‌ها به‌طور کامل کشته شوند. بعد از پشت سر گذاشتن دوره وخیم بیماری، مسواک بیمار را دور بیندازید.

توصیه ما به شما این است که در سرویس بهداشتی یک دستگاه ضدعفونی کننده هوا خانگی مخصوص سرویس بهداشتی نصب شود.

توصیه ما به شما این است که در سرویس بهداشتی یک دستگاه ضدعفونی کننده هوا خانگی مخصوص سرویس بهداشتی نصب شود.

ضدعفونی فضای نشیمن خانه

اولین اقدام چه در زمان بیماری چه در زمان‌های عادی استفاده از یک دستگاه ضدعفونی کننده خانه در فضای نشیمن است. در دوران بیماری نگه داشتن بیمار خصوصاً اگر کودک باشد، در قرنطینه و اتاق خواب کار بسیار دشواری است و نیاز است این افراد برای از دست ندادن روحیه با رعایت موارد بهداشتی کامل برخی اوقات در کنار خانواده، از فضای نشیمن خانه استفاده کنند.

بنابراین تهویه هوا بیش از پیش اهمیت می‌یابد و اگر در فصول سرد که امکان باز کردن پنجره وجود ندارد و یا در صورت امکان ترجیح می‌دهید هوای آلوده بیرون وارد خانه نشو، از دستگاه تهویه و ضدعفونی کننده خانگی استفاده کنید قطعا دوران بیماری را با ریسک کمتری طی خواهید کرد. بهتر است جهت جلوگیری از آلودگی وسایل و اکسسوری‌های منزل، روی مبل‌ها و میزها با ملحفه‌ای قابل شستشو پوشانده و مرتباً تعویض شود.

ضدعفونی آشپزخانه

آشپزخانه یکی از فضاهای خانه است که اگر تمام افراد خانه هم وارد آن نشوند، باز هم از نتایج فعالیت بقیه استفاده می‌کنند و اگر مراقبت‌های لازم انجام نشود، مهم‌ترین عامل شیوع بیماری بین تمام اعضای خانواده خواهد بود. لازم است یک دستگاه ضدعفونی کننده خانگی در آشپزخانه تعبیه شود، علاوه بر آن جهت جلوگیری از شیوع میکروب، ویروس و باکتری بهتر است فرد بیمار برای دیگر اعضای خانواده غذا نپزد و به‌طور کلی در آشپزخانه رفت و آمد نکند.

سطوح سخت (میز، صندلی و پشتی آن، دستگیره یخچال و دستگیره‌های کابینت و کمد) را مرتب با دستمال ضدعفونی کننده یا اسپری پاک کنید. توصیه می‌شود اسکاچ را کنار بگذارید و از دستمال حوله‌ای آشپزخانه که یک‌بار مصرف است یا دستمال پارچه‌ای نخی که قابل شستشو در آب داغ است، استفاده کنید. می‌توانید روزی چندبار دستگاه ضدعفونی کننده خانگی هوا را در آشپزخانه قرار دهید تا هوای آنجا به‌طور کامل تصفیه شود.

ضدعفونی خودرو

در زندگی‌های شهری استفاده از خودرو و گذراندن زمان طولانی در پشت ترافیک و بودن در معرض آلودگی هوا اجتناب ناپذیر است. همچنین خودرو یکی از مکان‌هایی است که بیمار ممکن است از آن استفاده کند؛ چه بیمار خود راننده باشد چه یکی دیگر از اعضای خانه، یقیناً حداقل برای رفتن به مطب پزشک و داروخانه وارد اتومبیل شده‌اند و آن را آلوده به میکروب، ویروس و باکتری کرده‌اند.

پس بهتر بعد از استفاده از ماشین، مدت کوتاهی زمان بگذارید تا فرمان، دنده، دکمه‌های روی داشبورد، ضبط، دستگیره‌های داخلی و خارجی خودرو، ریموت در پارکینگ و خانه، صندلی‌ها، سوییچ و دزدگیر را به‌طور کامل تمیز و ضدعفونی کنید و در صورت امکان کفی‌های ماشین و روکش‌های صندلی را به‌طور کامل شستشو دهید تا اگر میکروب در درزها و شکاف‌های آن باقی مانده است، کاملاً از بین برود.

با انواع دستگاه ضدعفونی کننده خانگی آشنا شدید. همان‌طور که می‌دانید در حال حاضر در شرایط پاندمی کرونا هستیم و تمام جهان درگیر این بیماری هستند و با روش‌های مختلف تلاش می‌کنند جلوی روند سریع شیوع این بیماری را بگیرند. یکی از مهم‌ترین راه‌هایی که جهت شکست چرخه انتقال ویروس مطرح شد، ضدعفونی مداوم دست‌ها بود. به جز آن، اقدام مهم دیگر در جهت جلوگیری از شیوع این بود که افراد هوای تمیز و عاری از آلودگی را تنفس کنند.

این اتفاق باعث شد تا دستگاه‌های ضدعفونی‌کننده مختلف مانند دستگاه ضدعفونی کننده خانگی، اداری و … با استقبال زیادی مواجه شوند و تولیدشان افزایش پیدا کند. پیش از همه‌گیری ویروس کرونا نیز این دستگاه‌ها در مراکز درمانی دیده می‌شدند اما امروزه فقط در این مراکز استفاده نمی‌شوند و توانسته‌اند به داخل خانه‌ها، مراکز تجاری، اداری، عمومی و …راه پیدا کرده و به افراد جهت جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های مختلف، کمک شایانی کنند.

این دستگاه‌ها در انواع ضدعفونی کننده هوا و ضدعفونی کننده دست و در مدل‌های پدالی و اتوماتیک تولید می‌شوند و تبدیل به یکی از اجزای جداناشدنی زندگی ما شده‌اند.

منبع +++

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *