مقالات

یووی و دندانپزشکی؛ تاثیر و کاربرد اشعه UV در دندانپزشکی

یووی و دندانپزشکی

با کند شدن روند شیوع کرونا، بسیاری از مشاغل و مراکز توانسته‌اند مجددا شروع به فعالیت کنند. مطب‌های دندانپزشکی یکی از مراکزی است که بیشترین مراجعه‌کننده را دارند و البته بیشتر از هر مرکز دیگر، افراد در آنجا مستعد ابتلا به بیماری‌های مختلف، از جمله بیماری کرونا هستند. خبر خوب این است که استفاده از تکنولوژی نور UV توانسته است شرایط بهتری را در محیط دندانپزشکی برای بیماران و پزشک مهیا کند. در ادامه با ما همراه باشید تا با تکنولوژی نور یووی و دندانپزشکی بیشتر آشنا شوید.

فناوری نور یووی و دندانپزشکی

با بازگشایی کسب ‌و کارهای بیشتر پس از دوران همه‌گیری شدید کرونا، مطب‌های دندانپزشکی باید اقدامات بیشتری برای تمیز کردن امکانات و تجهیزات خود و همچنین محافظت از بیماران و کارکنانشان در نظر بگیرند. یکی از روش‌های بهره‌گیری از نور ماوراء بنفش، استفاده از آن جهت ضدعفونی هوا، سطوح و تجهیزات مطب‌های دندانپزشکی است.

ضدعفونی کردن با محصولات و دستگاه‌های بر پایه نور فرابنفش، به شکل گسترده‌ای در بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها و مراکز پزشکی بزرگتر مورد استفاده قرار می‌‌گیرد؛

ضدعفونی کردن با محصولات و دستگاه‌های بر پایه نور فرابنفش، به شکل گسترده‌ای در بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها و مراکز پزشکی بزرگتر مورد استفاده قرار می‌‌گیرد؛ اما در حال حاضر مراکز کوچک‌تر – مانند مطب‌ها، خصوصا مطب‌های دندانپزشکی – به دنبال پذیرش و استفاده از این فناوری نوین و کاربردی هستند.

معاون فروش و بازاریابی در Medical Illuminationمعتقد است VidaShield یک تصفیه‌کننده هوای بسیار عالی است که با استفاده از اشعه ماوراء بنفش سطوح و فضاهای مختلف را به شکل کامل ضدعفونی می‌کند. او اشاره کرده که «ما روزانه صدها و صدها و بلکه هزاران درخواست، تماس و ایمیل در راستای این محصولات دریافت می‌کنیم.»

در اواسط ماه مه، معاون فروش و بازاریابی در Medical Illuminationتخمین زد که 80 تا 90 درصد از درخواست‌های جدید این شرکت، مبنی بر دریافت دستگاه‌ ضدعفونی‌کننده سطوح بر پایه اشعه یووی از سوی مطب‌های دندا‌نپزشکی بوده است. با این حال، قبل از متعهد شدن به خرید محصولی که ممکن است برای هر واحد چیزی حدود 2000 دلار هزینه داشته باشد، دندانپزشکان باید مزایا و معایب فناوری UV و استفاده از آن در مطب‌های خود را درک کنند. در این صورت در مورد گزینه‌های موجود اطلاعات بیشتری خواهند داشت و می‌توانند تصمیم بهتر و منطقی‌تری بگیرند.

به گفته رئیس منتخب انجمن حرفه‌ای در کنترل عفونت و اپیدمیولوژی، دندانپزشکان ممکن است فناوری جدید ضدعفونی‌کننده که همان استفاده از محصولات گندزدا بر پایه اشعه UV است را برای بازگشایی کسب و کار خود در نظر بگیرند، زیرا آن‌ها از روش‌های درمانی و پوزیشن‌هایی استفاده می‌کنند که بیماران می‌توانند به‌راحتی و به‌سرعت ویروس را از طریق قطرات موجود در هوا منتقل کنند.

رئیس منتخب انجمن حرفه‌ای معتقد است که توجه به اقدامات اولیه بهداشتی و وسایل حفاظتی، باید اولین قدم دندانپزشکان در پیشگیری از انتقال بیماری به دیگران باشد؛ خصوصا که در شرایط پاندمی کرونا بسر می‌بریم و درمان قطعی هنوز برای این بیماری کشف نشده است. بنابراین دندانپزشکان باید کلیه اقدامات ایمنی لازم را در نظر گرفته و آن‌ها را به بهترین شکل ممکن اجرا کنند.

رئیس منتخب انجمن حرفه‌ای اضافه کرده است: «بسیاری از کارهایی که دندانپزشکان باید در زمینه ضدعفونی هوا، سطوح و وسایل کار انجام دهند، همان کار‌هایی است که عمدتاً باید پیش از شرایط پاندمی کرونا انجام می‌دادند. در حقیقت امیدواریم که قبلا آن اقدامات را انجام داده باشند.

آن‌ها لازم است اقدامات جدیدی مانند فاصله گرفتن افراد از یکدیگر در اتاق انتظار (رعایت فاصله اجتماعی) و تمرین «تریاژ تلفنی» را اجرا کنند که در آن از بیماران سؤالاتی پرسیده می‌شود تا مطمئن شوند قبل از درمان دندانپزشکی خود مبتلا به ویروس کرونا نشده‌اند و حتی در نزدیکی و ارتباط با بیمار کرونایی نیز نبوده‌اند.»

توصیه انجمن دندانپزشکان امریکا

البته انجمن دندانپزشکی آمریکا توصیه‌های مشابهی را در کتاب «راهنمای موقت بازگشت به کار» ارائه می‌کند که در آن به ضدعفونی کردن توسط اشعه UV اشاره نمی‌شود. در پاسخ به سوالی درباره ضدعفونی کردن با استفاده از اشعه ماوراء بنفش در مطب‌های دندانپزشکی، ADA به CNBC گفته است که «در حال تحقیق در مورد استراتژی‌های زیادی برای کاهش راه‌های احتمالی انتقال عفونت و ویروس است.»

رئیس منتخب انجمن حرفه‌ای معتقد است که توجه به اقدامات اولیه بهداشتی و وسایل حفاظتی، باید اولین قدم دندانپزشکان در پیشگیری از انتقال بیماری به دیگران باشد

انجمن دندانپزشکی امریکا همچنین در بیانیه‌ای دیگر گفت: «ما به ارزیابی اعتبار شواهد و تحقیقات در حال ظهور، با جدیت تمام برای حمایت از ایمنی و سلامت عمومی و حرفه‌ای ادامه خواهیم داد.» اگر دندانپزشکان علاقه‌مند به خرید تجهیزات ضد‌عفونی‌کننده حرفه‌ای‌تر و کاربردی‌تر علاوه بر پیروی از اقدامات بهداشتی ADA هستند، محصولات گندزدا بر پایه نور UV می‌تواند گزینه بسیار مناسبی باشند.

رئیس منتخب انجمن حرفه‌ای اشاره کرد که «ضدعفونی‌کننده‌های بر پایه اشعه ماوراء بنفش، سال‌ها است که در مراکز مراقبت‌های بهداشتی بزرگ‌تر و وسیع‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرند و در کشتن میکروب‌ها، انگل‌ها، قارچ‌ها، ویروس‌ها و باکتری‌ها بسیار موثر هستند.»

نظریه ریچارد مارتینلو در رابطه با یووی و دندانپزشکی

به گفته دکتر ریچارد مارتینلو، دانشیار دانشکده پزشکی ییل و مدیر پزشکی دپارتمان پیشگیری از عفونت در بیمارستان ییل نیوهون، نور فرابنفش یک ضدعفونی‌کننده مفید، قوی و حرفه‌ای، به ویژه در برابر کرونا ویروس‌ها محسوب می‌شود. مارتینلو همچنین عضو هیئت مدیره انجمن بین‌المللی ماوراء بنفش است که استفاده از اشعه ماوراء بنفش را در اقدامات ضدعفونی و گندزدایی ترویج می‌کند.

مارتینلو گفته است «یک چیز خوب در مورد ویروس کرونا این است که این ویروس یک موجود بسیار شکننده است. چیزی که آن را شکننده‌تر می‌کند این است که این ویروس در بافت خود لایه‌ای از لیپید دارد. لیپید یک لایه چربی‌ است که خود ویروس را می‌پوشاند و این لایه به‌راحتی می‌تواند مختل شود.»

به گفته مارتینلو، اشعه ماوراء بنفش و همچنین محصولات پاک‌کننده سنتی‌تر مانند صابون و مواد ضدعفونی‌کننده می‌توانند این لایه را به‌طور کامل از بین ببرند و باعث تخریب و مرگ این ویروس شوند. او همچنین اشاره کرد انجمن او از زمان شروع همه‌گیری، علاقه فزاینده‌ای به کاربردهای نور UV در ضدعفونی هوا و سطوح داشته است.

با این حال، تنها اینکه اشعه ماوراء بنفش در ضدعفونی کردن سطوح مؤثر است، به این معنی نیست که برای درمان ویروس، خصوصا ویروس کرونا در انسان نیز مؤثر خواهد بود. این ایده را نخستین بار دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق امریکا، در یک نشست خبری مطرح کرد.

مارتینلو در این باره گفت: «استفاده از اشعه ماوراء بنفش برای درمان افراد مبتلا به ویروس کرونا و حتی ویروس‌های دیگر مطلقاً قابل قبول نیست. هیچ تحقیقی در این زمینه نباید انجام شود، زیرا این امر صرفاً هدر دادن پول بسیار زیاد خواهد بود.»

اشعه ماوراء بنفش و همچنین محصولات پاک‌کننده سنتی‌تر مانند صابون و مواد ضدعفونی‌کننده می‌توانند این لایه را به‌طور کامل از بین ببرند

عملکرد برج‌های ضدعفونی بر پایه نور یووی در دندانپزشکی

گروه‌های دندانپزشکی علاوه بر درک چگونگی عملکرد ویژه ضدعفونی‌کننده‌ها بر پایه اشعه ماوراء بنفش، باید در مورد محصولات مختلف ضدعفونی‌کننده یووی نیز اطلاعاتی را به دست آورند. این محصولات عموما شامل برج‌های ضدعفونی‌کننده اتاق‌ها، تجهیزات و وسایل مختلف و همچنین تصفیه‌کننده‌های هوا می‌شوند.

برج‌های ضدعفونی‌کننده، ستون‌های قابل حملی هستند که نور UV را به داخل اتاق و فضا می‌تابانند تا منطقه را عاری از هر گونه آلودگی عفونی و غیر عفونی کنند. این برج‌ها به شکل سنتی در بیمارستان‌ها و مراکز پزشکی بزرگ یافت می‌شوند. این دستگاه‌ها از اشعه UV-C که نور فرابنفش با طول موج کوتاه‌تر است، برای ضدعفونی استفاده می‌کنند.

به گفته مدیر بخش بهداشت و ایمنی شغلی در دانشگاه دوک و یکی از افسران هیئت مدیره، کارکنان باید اقدامات احتیاطی و ایمنی ویژه‌ای را انجام دهند تا از این تجهیزات حرفه‌ای به‌درستی استفاده کنند. این اقدامات شامل بخش‌های مختلفی می‌شود.

از جمله اینکه در هنگام کار شخصی نباید در اتاق حضور داشته باشد. در این میان گرسون نیز معتقد است: «اگر فرد با تجهیزات حفاظت فردی مناسب پوشانده نشده باشد، این اشعه می‌تواند باعث سوختگی پوست و چشم او شود. بنابراین بهترین وسیله محافظت این است که واقعاً اتاق را ترک کنند تا در معرض قرار نگیرند.»

او همچنین اشاره کرد که این نوع تجهیزات بزرگ ممکن است برای کارهای کوچک پزشکی یا دندانپزشکی مناسب نباشد و باید از گزینه‌های دیگری که در دسترس هستند، به خصوص در مورد ابزارهای بهداشتی دندانپزشکی استفاده کرد.

اقدامات ایمنی مناسب در استفاده از دستگاه‌های ضدعفونی‌کننده نور UV

این اقدامات را می‌توان به شکل خلاصه این گونه شرح داد: در ابتدا کارکنان دندانپزشکی باید از خالی بودن اتاق مطمئن شوند. اگر هنوز دستگاه ضدعفونی‌کننده نور یووی به‌طور کامل روشن نشده و شروع به کار نکرده است، بهترین زمان برای این است که کارکنان اطمینان حاصل کنند که هیچ شخصی در اتاق حضور ندارد. زمانی که دستگاه UV-C در حال اجرا است و شروع به کار کرده است، اشعه UV-C می‌تواند به پوست و چشم اشخاص بدون تجهیزات ایمنی حاضر در محیط آسیب برساند. این آسیب‌ها می‌تواند در سطح آسیب به پوست و یا تاری دید خفیف بماند و حتی ممکن است تا سطح بروز سرطان‌های پوستی و کوری موقت و دائمی نیز پیش برود.

علاوه بر احتمال سوختگی پوست و کوری چشم، برخی از دستگاه‌های UV نیز به عنوان بخشی از چرخه خود اوزون تولید می‌کنند. FDA خاطرنشان کرده است که سطح اوزون موجود در محصولات UV ممکن است بالاتر از توصیه‌های ایمنی برای انسان باشد و این مسئله بسیار مهم و خطرناک است.

همچنین برخی از محصولات ضدعفونی‌کننده بر پایه اشعه ماوراء بنفش نیز ممکن است پس از اتمام چرخه ضدعفونی، بوی نامطبوعی از خود بر جای گذارند. درست است که این بو مضر نیست و خطری برای افراد ایجاد نمی‌کنند، اما دلیل مهمی برای این است که در طول کار و پس از انجام یک چرخه عملیات ضدعفونی، شخصی در اتاق حاضر نباشد.

اقدام مهم دیگر پوشاندن چشم است. اگر کارگران و کارکنان آموزش‌دیده باید در اتاقی باشند که وسایل UV-C در حال اجرا است، باید از محافظ صورت یا عینک پلاستیکی یا شیشه‌ای مخصوص برای محافظت از صورت و چشم خود استفاده کنند. برخی از محصولات ضدعفونی‌کننده بر پایه نور یووی که در مطب‌های دندانپزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرند، به شکل پیش‌فرض دارای عینک ایمنی برای استفاده از آن هستند.

پوشیدن لباس آستین بلند و استفاده از دستکش، اقدام امنیتی و مهم دیگر است. باید گفت که اگر کارکنان نمی‌توانند در حین انجام عملیات ضدعفونی محیط را ترک کنند و حتما لازم است که در کنار دستگاه بمانند، باید پوست بدن خود را به‌طور کامل بپوشانند تا از آسیب‌های نور یووی در امان بمانند. دستکش‌های نیتریل یا دستکش‌های کار می‌توانند کاملا از دست‌های کارکنان محافظت کنند.

همچنین پوشیدن لباس آستین بلند که دارای بافت پارچه‌ای محکم است و تمام بدن را می‌پوشاند نیز توصیه می‌شود. همان‌طور که گفتیم، از آنجایی که محصولات UV-C می‌توانند باعث سوختگی سطح پوست و بروز آسیب‌های خفیف و شدید مختلفی شوند، این مهم است که از رعایت دستورالعمل‌های ایمنی مناسب اطمینان حاصل کنید.

پوشیدن لباس آستین بلند و استفاده از دستکش، اقدام امنیتی و مهم دیگر است.

افزایش تقاضای گروه‌های دندانپزشکی جهت دسترسی به ضدعفونی‌کننده‌های بر پایه نور یووی

به گفته برنامه‌ریز تبلیغات و بازاریابی در شرکت مستقر در چین، خرده فروش آنلاین لوازم دندانپزشکی Treedental شاهد افزایش تقاضا برای محفظه ضد‌عفونی دندان یووی خود بوده است. این واحد دارای لیست قیمت 145 دلار و زمان ضد‌عفونی کوتاه (چیزی در حدود 15 دقیقه) است و قرار است بتواند ویروس‌ها، باکتری‌ها، قارچ‌ها، انگل‌ها و میکروب‌های موجود در ابزارهای شیشه‌ای، فلزی و پلاستیکی را کاملا از بین ببرد.

به گفته او، این شرکت در ذکر نور فرابنفش به عنوان عامل موثر در برابر ویروس کرونا در بازاریابی محصولات خود دقت کرده است، زیرا تحقیقات در این مورد هنوز در حال انجام است و نتایج آن می‌تواند تغییرات بسیار زیادی در شرایط موجود ایجاد کند. او همچنین اشاره کرده است که هنوز داده‌های کافی وجود ندارد که بگوییم نور UV می‌تواند کووید-19 را نیز همچون دیگر میکروارگانیسم‌ها غیرفعال کند یا خیر.

در عوض، هنگامی که اقلامی مانند ماسک و دستکش را تبلیغ می‌کند، Treedental فقط به توانایی محصولات در محافظت در برابر ویروس کرونا اشاره می‌کند و صحبتی از درمان نیست، مدیکال ایلومینیشن تاکتیک مشابهی را در تبلیغ تصفیه‌کننده هوا با نور ماوراء بنفش VidaShield اتخاذ کرده است.

اگر چه معاون فروش و بازاریابی در Medical Illumination معتقد است این محصول در از بین بردن ویروس‌های مختلف کرونا ویروس و همچنین سایر میکروب‌ها و باکتری‌ها، از جمله MRSA، سل و آنفولانزا مؤثر بوده است، اما به هر حال تحقیقات باید تا پایان پیش برود تا نتایج قطعی‌تری حاصل شود.

او اشاره کرد که علاقه به محصول VidaShield با شیوع بیماری همه‌گیر کرونا که اکنون در حال گذر از آن هستیم، به‌طور قابل توجهی افزایش پیدا کرده است. به گفته معاون فروش و بازاریابی در Medical Illumination، در از بین بردن میکروب‌های موجود در هوا، این محصول از نشستن آن‌ها و باقی‌ ماندنشان بر روی سطوح جلوگیری می‌کند. او معتقد است این محصول معمولاً در بیمارستان‌ها و مراکز بزرگتر مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ اما امروزه مطب‌های ‌دندانپزشکی نیز علاقه‌مند به استفاده از آن شده‌اند.

هنگامی که اقلامی مانند ماسک و دستکش را تبلیغ می‌کند، Treedental فقط به توانایی محصولات در محافظت در برابر ویروس کرونا اشاره می‌کند

دو دستگاه کاربردی در ضدعفونی محیط و وسایل دندانپزشکی‌ بر پایه نور یووی

  • VidaShield با نصب شدن در سقف، از فن‌هایی برای جذب هوا از محیط اطراف استفاده کرده و با استفاده از نور UV-C آن هوای جذب‌ شده را تصفیه می‌کند. همچنین این دستگاه حاوی لوله‌های فلورسنت یا LED است که به آن اجازه می‌دهد تا به عنوان یک پانل نور سقفی نیز مورد استفاده قرار گیرد.

به گفته معاون فروش و بازاریابی در Medical Illumination، VidaShield خطرات و آسیب‌های مشابهی که یک برج ضدعفونی‌کننده ممکن است با تابش اشعه به افرادی که در معرض آن قرار می‌گیرند داشته باشد را ندارد، زیرا نور UV کاملا در داخل محصول قرار دارد. او همچنین گفته است هیچ نور UV از این دستگاه خارج نمی‌شود. بنابراین استفاده از آن در محیط‌های مختلف کاملا ایمن است، به این معنی که این دستگاه می‌تواند در 24 ساعت شبانه روز و هفت روز هفته به‌ طور مداوم هوا را ضدعفونی کند.

طبق گفته معاون فروش و بازاریابی در Medical Illumination، VidaShield بسته به مدل، از 1400 تا 2000 دلار برای هر دستگاه هزینه دارد. در مقایسه، برج‌های نور فرابنفش که معمولاً توسط بیمارستان‌ها و سایر مراکز پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرند، می‌توانند قیمتی بین 25000 تا 100000 دلار در هر واحد داشته باشند که مشخص می‌کند این دستگاه صرفه اقتصادی بیشتری نیز دارد.

معاون فروش و بازاریابی در Medical Illumination، همچنین معتقد است علاوه بر مطب‌های دندانپزشکی، دفاتر، مهدکودک‌ها و رستوران‌ها نیز در حال پرس‌وجو در مورد VidaShield و استفاده از آن در محیط‌های خود هستند.

  • UV Resources، یکی دیگر از تولیدکنندگان دستگاه‌های ضدعفونی‌کننده بر پایه اشعه ماوراء بنفش، شاهد افزایش ده برابری درخواست‌های تجاری از جمله مطب‌های دندانپزشکی و سایر مشاغل بوده است.
بنابراین استفاده از آن در محیط‌های مختلف کاملا ایمن است، به این معنی که این دستگاه می‌تواند در 24 ساعت شبانه روز و هفت روز هفته به‌ طور مداوم هوا را ضدعفونی کند.

به گفته رئیس UV Resources، در حال حاضر با وجود سفارش‌های فزاینده، این شرکت برای برآوردن تقاضا با مشکل مواجه شده است، زیرا تعداد محدودی از تولیدکنندگان وجود دارند که لامپ‌های UV مورد نیاز را برای محصولاتش تولید می‌کنند. ‏UV Resources نوعی از وسایل UV-C را تولید می‌کند که به منظور تصفیه هوای محیط روی دیوار نصب می‌شوند و هر واحد حدود 1000 دلار قیمت دارد.

برخلاف VidaShield، در این دستگاه نور ماوراء بنفش در داخل واحد قرار ندارد. به گفته رئیس UV Resources، نور ماوراء بنفش را با زاویه‌ای رو به بالا ساطع می‌کند و یک «منطقه کشتار» برای میکروب‌هایی که در هوا نزدیک سقف بالا می‌روند، ایجاد می‌کند.

او معتقد است کلید این ماجرا این است که ما نمی‌خواهیم اشعه ماوراء بنفش در فضای پایینی که مردم در حال کار یا راه رفتن هستند، قرار گیرد. به گفته رئیسUV Resources، با توجه به محدود بودن منطقه کشتن ویروس‌ها توسط این دستگاه به فضای بالای اتاق، نگهداری این محصول در 24 ساعت هفته و زمانی که افراد در اتاق هستند هم بی‌خطر است.

در حالی که اشعه ماوراء بنفش در برابر سارس و مرس و همچنین انواع دیگر کرونا ویروس‌ها مؤثر بوده است. همچنین رئیسUV Resources اشاره کرد «به همین دلیل است که ما چیزی که بگوید کووید-19 را می‌کشد، منتشر نمی‌کنیم.» به گفته رئیس UV Resources، در گذشته برای وادار کردن مردم به خرج کردن پول در فناوری UV تلاش زیادی وجود داشت، اما امروزه با توجه به نتایج مثبت تحقیقات و شیوع ویروس کرونا همه چیز تغییر کرده است.

در مقاله یووی و دندانپزشکی، با تاثیرات فراوان اشعه یووی در مطب‌های دندانپزشکی آشنا شدید. همچنین دانستید چه نوع دستگاه‌هایی برای ضدعفونی این محیط‌ها وجود دارد و چگونه می‌توان در برابر آن‌ها اقدامات ایمنی لازم را در نظر گرفت. علاوه بر این، نقل قول‌هایی که از سوی افراد مجرب و مرتبط با این حوزه بیان شد، می‌تواند پاسخ بسیاری از سوالات را در اختیار شما بگذارد. امیدواریم توانسته باشیم اطلاعات کاملی را در این زمینه به شما بدهیم.

منبع +

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *