مقالات

بهترین روش‌های ضد عفونی لباس زیر

بهترین روش‌های ضد عفونی لباس زیر

مشخصا می‌دانید لباس زیر نزدیک‌ترین رابطه با پوست بدن انسان را دارد. ارتباط بین پوست بدن فرد و لباس زیر او، علاوه بر نزدیک بودن، طولانی هم هست. به همین علت بیشتر از هر لباس دیگری باید مراقب بهداشت و ضد عفونی لباس زیر بود. فرقی ندارد که این مسئله برای بانوان مطرح شود یا آقایان. به هر حال هر فرد با هر جنسیتی، مسئول بهداشت لباس زیر خود است. بنابراین شما هم به منظور جلوگیری از بیماری خود یا سایر اعضای خانواده‌تان، باید نکات بهداشتی در رابطه با لباس زیر و راه‌های ضدعفونی و خشک کردن آن را جدی بگیرید. در ادامه با ما همراه باشید تا در زمینه ضد عفونی لباس زیر اطلاعاتی را به شما بدهیم.

چرا باید مراقب بهداشت روند خشک شدن و ضد عفونی لباس زیر بود؟

در اغلب خانه‌ها، لباس‌ها در کنار یکدیگر و با یک دور فعالیت ماشین لباسشویی شسته می‌شوند و به همین علت اگر به اندازه کافی مراقب بهداشت روند ضدعفونی و خشک شدن لباس زیر خود نباشید، به جز آن‌که خودتان ممکن است به انواع بیماری‌های عفونی ناحیه تناسلی مبتلا شوید، دیگران را هم در معرض خطر ابتلا به این بیماری‌ها قرار می‌دهید.

. بنابراین شما هم به منظور جلوگیری از بیماری خود یا سایر اعضای خانواده‌تان، باید نکات بهداشتی در رابطه با لباس زیر و راه‌های ضدعفونی و خشک کردن آن را جدی بگیرید.

گرچه رعایت بهداشت و ضد عفونی لباس زیر برای آقایان و بانوان به یک اندازه مهم است، اما چون اندام تناسلی خانم‌ها ویژگی‌های خاص و حساسیت‌های بیشتری دارد، بانوان عموما بیشتر در معرض خطر ابتلا به انواع بیماری‌های عفونی ناحیه قرار می‌گیرند.

در حقیقت باید بگوییم رعایت بهداشت روند شستشو و ضد عفونی لباس زیر خانم‌ها، یعنی جلوگیری از بروز عفونت یا شدت یافتن بیماری آن‌ها. آمارهای مختلف در سرتاسر جهان نشان می‌دهد که هر سال زنان بسیار زیادی در جهان به عفونت واژن و ناحیه تناسلی مبتلا می‌شوند. عفونت واژن مدل‌های مختلفی دارد و به دلایل مختلفی هم بروز پیدا می‌کند.

در این مطلب یقینا قرار نیست دیدگاه‌های پزشکی در رابطه با علل بروز عفونت‌های ناحیه تناسلی را بیان کنیم. آن چیزی که مهم است، اینکه بروز عفونت در دستگاه تناسلی خانم‌ها مشکل بسیار رایج و شایعی است که بدون شک یکی از دلایل بروز یا شدت یافتن این بیماری فراگیر در میان بانوان، عدم توجه درسته به نکات بهداشتی و پزشکی لباس زیر، خصوصا در رابطه با ضدعفونی و خشک کردن آن است.

قطعا راه‌های بسیار زیادی جهت جلوگیری از بروز مشکلات این چنینی و حساسیت‌های مختلف در ناحیه تناسلی وجود دارد که با رعایت موارد بسیار ساده‌، می‌توان ریسک ابتلا به این بیماری‌ها را کمتر کرد. مهم‌ترین مسئله در این زمینه، رعایت بهداشت و ضد عفونی لباس زیر است که در ادامه این مطلب قرار است بیشتر در مورد آن صحبت کنیم.

در حقیقت باید بگوییم رعایت بهداشت روند شستشو و ضد عفونی لباس زیر خانم‌ها، یعنی جلوگیری از بروز عفونت یا شدت یافتن بیماری آن‌ها.

خشک کردن لباس‌ها زیر نور آفتاب؛ خوب یا بد؟

این باور قدیمی که خشک کردن لباس‌ها با نور خورشید مفید است و باکتری‌ها را از روی بافت لباس می‌زداید، نسل به نسل چرخیده و به عصر ما رسیده است. اما تا به حال در مورد آن به شکل منطقی فکر کرده‌اید؟ حتما می‌دانید که خشک کردن لباس‌ها با استفاده از شوفاژ، بخاری یا به‌طور کلی در فضای داخل خانه به دلیل ایجاد یک محیط مرطوب، می‌تواند باعث رشد قارچ و بروز بیماری‌های قارچی مختلف برای انسان شود.

بر این اساس احتمالا بسیاری از افراد همیشه لباس‌هایشان را زیر نور آفتاب خشک می‌کنند تا از گزند بیماری‌های قارچی و پوستی مختلف در امان باشند. اما در مقابل، شما تا به حال به آلودگی‌هایی که در فضای باز موجود است، فکر کرده‌اید؟ یقینا خشک کردن لباس‌ها، خصوصا لباس‌های زیر در حیاط، تراس، پشت ‌بام، پشت پنجره و به‌طور کلی در فضای باز، مشکلات زیادی را به همراه دارد.

وجود گرد و غبار، مو و پر حیوانات، آلودگی‌های محیطی و مواردی از این قبیل، می‌تواند بر روی بافت و پارچه لباس زیر شما بنشیند و با برخورد با پوست بدن یا استنشاق آن توسط مجاری تنفسی، مشکلاتی را برایتان ایجاد کند. این مشکلات شاید در ابتدا به نظرتان ساده باشد، اما در ادامه می‌توانند باعث بروز مشکلات جدی‌تر و بیماری‌های سخت‌تر، خصوصا در ناحیه تناسلی شما شوند.

گرد و غبار نشسته بر روی لباس‌هایی که در حیاط و زیر نور آفتاب خشک می‌شوند، می‌توانند بیماری‌هایی را برایتان به وجود بیاورند که زندگی و خواب شبانه‌تان به‌طور کلی با اختلال مواجه شده و کیفیت لازم را نداشته باشد. در ادامه این مطلب برخی از مشکلاتی که شما ممکن است با خشک کردن لباس‌هایتان زیر نور آفتاب با آن مواجه شوید، برایتان شرح می‌دهیم.

حساسیت داشتن به گرد و غبار

داشتن حساسیت به گرد و غبار، یکی از شایع‌ترین انواع آلرژی است که در پی ارتباط مستقیم با گرد و غبار به وجود می‌آید. ضد عفونی لباس زیر در حیاط و زیر نور آفتاب و نشستن گرد و غبار بر این لباس‌ها یکی از دلایل مهم بروز آن است. موسسات ملی بهداشت در سرتاسر جهان تا به امروز آمارهای مختلفی را منتشر کرده‌اند که نتایجشان نشان می‌دهد بیش از ۲۰ میلیون نفر از امریکایی‌ها به گرد و غبار آلرژی و حساسیت زیادی نشان داده‌اند

موردی که می‌تواند این مسئله را حادتر کند این است که شخصی که به گرد و غبار آلرژی نشان می‌دهد، تقریباً به تمام آلرژن‌های موجود در هوا، مانند موی سگ و گربه، مایت یا کنه گرد و غبار، پرز بدن حیوانات، کپک قارچی، گرده و… نیز آلرژی دارد و خبر بد این است که تمام این علائم حساسیت‌زا می‌تواند روی لباسی که در فضای آزاد و زیر نور آفتاب خشک می‌شود موجو‌د باشد.

زمانی که شخص برای اولین دفعه با این آلرژن‌ها تماس پیدا می‌کند، حساسیت‌ بلافاصله بروز پیدا نمی‌کند. مکانیزم بروز این حساسیت به این شکل است که ابتدا بدن فرد این آلرژن‌ها را شناسایی کرده و آنتی‌بادی‌هایی که قرار است به این ماده حساسیت‌ز‌ا واکنش نشان بدهند، تولید می‌کند. بعد از آن، بدن آماده می‌شود تا به آن ماده‌ حساسیت‌زا واکنش نشان دهد. این روند که در بدن انسان اتفاق می‌افتد، حساس‌سازی نام دارد.

خارش شدید پوست

یکی دیگر از مشکلاتی که در پس ضد عفونی لباس زیر در فضای آزاد و زیر نور خورشید به وجود می‌آید، خارش پوست پس از پوشیدن آن لباس زیر است. گرد و غبار نشسته بر روی لباس زیر شما می‌تواند برای کسانی که به انواع ریزگردها و مواردی که در بخش پیشین گفتیم آلرژی دارند و حتی کسانی که به این بیماری مبتلا نیستند هم خارش پوستی شدیدی ایجاد کند.

کهیر زدن

کهیز زدن که نام علمی آن اورتیکاریا سا urticaria است، یک واکنش پوستی در مقابل حساسیت به گرد و غبار بوده و از شایع‌ترین مشکلاتی است که در پی ضد عفونی لباس زیر در هوای آزاد و زیر نور آفتاب به وجود می‌آید. می‌توان گفت کهیر از انواع بثورات یا جوش‌های پوستی خارش‌داری است که فضای داخلی‌اش کمرنگ بوده و دارای کناره‌های قرمز کاملاً واضحی است که بر روی پوست پخش می‌شود.

فرد مبتلا به آلرژی گرد و غبار، ممکن است پس از پوشیدن لباس زیری که در حیاط، تراس یا پشت بام خانه خشک‌ شده است، این کهیرهای مزاحم و خارش‌زا را بر روی پوست خود مشاهده کرده و نگران شود. باید گفت جای نگرانی هم دارد، زیرا مشاهده کهیر ناشی از لباس زیر آلوده خصوصا در ناحیه تناسلی فرد بسیار نگران‌کننده‌ است و ممکن است علامت هشدار آغاز بیماری‌های جدی‌تر و سخت‌تر باشد.

بهتر است ضد عفونی لباس زیر چگونه انجام شود؟

لباس زیرتان را نباید با سایر لباس‌ها بشویید

ممکن است یک لباس زیر کثیف باعث بروز عفونت یا بیماری مختلف در ناحیه تناسلی شما شود. اگر می‌خواهید لباس زیر را در ماشین لباسشویی‌تان بشویید، حتما باید آن را از سایر لباس‌های خود جدا کنید. ممکن است لباس‌های دیگر آلوده به موارد مختلف باشند و به لباس زیر شما راه پیدا کنند. بسیاری به اشتباه فکر می‌کنند که لباس‌های کثیف یا نیمه کثیف را می‌توان در کنار لباس‌های زیر قرار داد و شست، اما باید بدانید که ممکن است این کار باعث انتقال آلودگی به لباس زیر شما شود.

ممکن است یک لباس زیر کثیف باعث بروز عفونت یا بیماری مختلف در ناحیه تناسلی شما شود.

لباس زیر خود را با آب داغ بشویید

توجه داشته باشید بهتر است لباس زیر نخی خود را با آب داغ و درجه حرارت بالا، حدودا 80 تا 90 درجه سانتی‌گراد شستشو دهید. اگر لباس زیر شما از الیاف شیمیایی تهیه شده، ممکن است در این دما فرم اولیه و حالت کشسانی خود را از دست بدهد. بنابراین بهتر است لباس زیرتان را در دمای 40 تا 50 درجه سانتی‌گراد بشویید.

از صابون برای ضد عفونی لباس زیر خود استفاده کنید

برای ضد عفونی اولیه لباس زیر، شاید بهترین ماده شوینده صابون و پودر صابون باشد. توجه کنید که لباس زیر شما پس از شستشو با صابون، باید به بهترین شکل ممکن آبکشی شود تا ذرات مواد شوینده از پارچه و بافت لباس زیرتان به شکل کامل پاک شود.

البته از پودر ماشین لباسشویی هم می‌توان برای شستشوی لباس زیر بهره گرفت که آبکشی آن نیز بسیار اهمیت دارد، زیرا برخی افراد ممکن است در اثر باقی ماندن مواد شوینده روی پارچه لباس زیرشان – همان‌طور که گفتیم – دچار خارش و علائم التهابی بسیار زیاد شوند. از آنجا که پوست بچه‌ها حساس‌تر و ظریف‌تر است و به‌سادگی ملتهب می‌شود، شستشوی لباس بچه‌ها باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

ضد عفونی لباس زیر با اشعه UV

شاید بهترین و مطمئن‌ترین راه جهت ضد عفونی لباس زیر استفاده از اشعه UV باشد. استفاده از تکنولوژی ضدعفونی با اشعه UVC سال‌ها است در سرتاسر جهان مورد استفاده قرار گرفته و امتحان خود را پس داده است.

دستگاه‌های ضدعفونی UVC که در انواع مختلف طراحی و تولید شده‌اند، می‌توانند ایمن‌ترین راهکار جهت پاکسازی سریع و صحیح لباس‌های زیر شما باشند. اشعه UVC قادر است با توان بالای خود، میکروارگانیسم‌های مضر موجود بر روی بافت پارچه لباس شما را به روش شیمیایی پاکسازی کند.

شاید بهترین و مطمئن‌ترین راه جهت ضد عفونی لباس زیر استفاده از اشعه UV باشد.

در واقع اشعه UVC دارای خواص ضدباکتریایی فراوان است و می‌تواند با ایجاد یک تخریب شیمیایی اسیدهای نوکلئیک یا DNA و RNA را به‌ شکل کامل غیرفعال کند. در حقیقت با این روش پاتوژن‌ها به‌طور کامل از بین نمی‌‌روند، بلکه تنها از نظر تکثیر شدن ناتوان شده و حیاتشان متوقف می‌شود.

این دقیقا در مقابل روش استریلیزاسیون سنتی (مانند آب و صابون) قرار گرفته است که حیات میکروبیولوژیکی میکروب‌ها را کاملا از بین می‌برد. به شما پیشنهاد می‌کنیم از این تکنولوژی در ضد عفونی لباس زیر بهره گیرید.

در این مطلب شما با روش‌های ضد عفونی لباس زیر و حساسیت‌هایی که ممکن است به دلیل استفاده از روش‌های سنتی برایتان ایجاد شود، آشنا شدید. تکنولوژی روزبه‌روز در حال پیشرفت است، لذا شما نیز باید همگام با تکنولوژی رو به جلو حرکت کنید. استفاده از دستگاه‌های ضدعفونی UV ، یکی از این گام‌ها است. امیدواریم توانسته باشیم به شما کمک کنیم.

منبع ++

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *